EUROCUP

Ζήτημα ανωτερότητας και φρένο στο σερί

Η Γαλατάσαραϊ υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα με 73-86 εντός κι εκτός συνόρων στο ΟΑΚΑ έπειτα από 35 μέρες και 9 σερί νίκες! Πάλεψε για το comeback ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο η "Ένωση", με δυναμικό "παρών" από τον κόσμο της στο ΟΑΚΑ.

Από την ήττα με 89-65 από την Γαλατασαράι στο Abdi Ipekci (21/10) στο παιχνίδι του Α΄ γύρου ως την αποψινή μάχη (25/11) στο ΟΑΚΑ και πάλι με την Γαλατασαράι και την ήττα με 73-86 είχανε μεσολαβήσει 9 σερί νίκες για την ΑΕΚ στο Eurocup και την Basket League.

Έπειτα, λοιπόν, από περίπου ένα μήνα που μετρούσε μόνο νίκες το σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα, η "Ένωση" ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Γαλατά με 73-86 και έπεσε στο 4-3 στον ΣΤ΄ όμιλο του Eurocup, ενώ οι Τούρκοι παραμένουν στην κορυφή με ρεκόρ 6-1.

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των παικτών του Ντράγκαν Σάκοτα ενώ 9.000 φίλοι της ΑΕΚ δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Μαζί τους και εκπρόσωποι της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ, προεξαρχόντων των Δημήτρη και Γιώργου Μελισσανίδη οι οποίοι παρακολούθησαν τον αγώνα στο πλευρό του προέδρου της ΚΑΕ, Μάκη Αγγελόπουλου.

Η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Γαλατασάραϊ στο ΟΑΚΑ ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι σε μια ομάδα επιπέδου Euroleague που είναι αποφασισμένη να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής στην εφετινή διοργάνωση του Eurocup. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν το… συνηθισμένο νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ και "έχτισαν" από νωρίς διψήφια διαφορά. Ο Ετζ έκανε το 0-9 στο 3'33", διάστημα στο οποίο η "Ένωση" είχε 0/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Ο Μαλίκ Χέρστον πέτυχε το πρώτο σουτ εντός παιδιάς της ΑΕΚ στο 5' (4-11) ενώ η Γαλατά έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-23. Κι όλα αυτά ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 1/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 6-0 για την ΑΕΚ, που μείωσε αρχικά σε 43-50 με τον Χέρστον. O Aμερικανός φόργουορντ πήρε πάνω του την κατάσταση και βοήθησε επιθετικά την "Ένωση" που μάζεψε τη διαφορά και… φλέρταρε με το απόλυτο comeback! O Χέρστον σκόραρε για το 56-58 στο 27'26'', φτάνοντας τους 19 προσωπικούς πόντους, οι 12 εξ αυτών στο τρίτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε στο 58-63 για τη Γαλατάσαραϊ με 2/2 βολές του Μίτσοφ έπειτα από το φάουλ του Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Χέρστον 20 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (3 τρίπ., 11 ριμπ.), Κάρτερ 8 (2), Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Ουόρεν 2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σιλμπ 12 (1), ΜακΚόλουμ 24 (1), Μίτσοφ 18 (2), Ντόρσεϊ 10 (9 ριμπ.), Έτζε 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5 (1), Γκιουλέρ 2, Κοκσάλ 5 (1).