EUROCUP

Η ΑΕΚ είναι εδώ!

Η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων επικράτησε της Νίζνι με 87-70 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη έπειτα από τις 20 Νοεμβρίου 2007! Double-double ο Μαυροκεφαλίδης, μεγάλη εμφάνιση ο Μιλόσεβιτς!

Η ΑΕΚ επικράτησε της Νίζνι Νόβγκοροντ με 87-70 στο ΟΑΚΑ, σημείωσε την πρώτη της νίκη στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στο LAST-32 της διοργάνωσης!

Παράλληλα, ήταν η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της "Ένωσης" από τις 20 Νοέμβρη 2007, όταν επικράτησε της Σολέ με 91-82 έχοντας στην άκρη του πάγκου τον Βαγγέλη Αγγέλου!

H αναμέτρηση με τη Νίζνι ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για την ΑΕΚ ώστε να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι σε μια ομάδα που κέρδισε πρόσφατα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην VTB United League ενώ έφτασε ως το TOP-16 την περσινή σεζόν στην Euroleague. Και όλα αυτά ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα είχε τεθεί νοκ άουτ λόγω βαριάς μορφής ίωσης, ο Ζήσης Σαρικόπουλος υπέστη θλάση και παρακολούθησε το β' ημίχρονο από τον πάγκο ενώ οι Ανοσίκε και Μιλόσεβιτς φορτώθηκαν με φάουλ! Ε, και;

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός σε ακόμα ένα παιχνίδι, κάνοντας double-double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς εξελίχθηκε σε x-factor για την ΑΕΚ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ σε 20'43" ενώ ο Κρις Ουόρεν βοήθησε επιθετικά την "Ένωση" με 14 πόντους!

Ο Γκριγκόριεφ έδωσε λύσεις στην επίθεση της Νίζνι Νόβγκοροντ, σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά στο +6 , κάνοντας το 14-20 στο 6'32" και φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε αρχικά σε 20-20 με 2/2 βολές του Μίλαν Μιλόσεβιτς κι εν συνεχεία προηγήθηκε με το γκολ-φάουλ του Βόσνιου (27-26, 10'37")! Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδης ηγήθηκαν επιθετικά της "Ένωσης" κόντρα στη Νίζνι που προηγήθηκε 41-46 ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-46.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ που βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική της άμυνα, είχε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με +14 όταν ο Μαρκ Κάρτερ διαμόρφωσε το 64-50 (25'15")! Η Νίζνι ξεμπλόκαρε επιθετικά, έκανε σερί 7-0 όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και διατήρησαν το προβάδισμα. Μαυροκεφαλίδης και Χέρστον σκόραραν κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά κι έτσι η ΑΕΚ επικράτησε με το υπέρ της 87-70, κάνοντας το 1-2 στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14 (2).
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7 (2), Γκριγκόριεφ 13 (2), Μπαμπούριν 10 (1), Βικτόροφ, Ίβλεφ 2, Μαχαλμπασιτς 10, Κβοστόφ 11 (2), Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13 (4), Ποπόφ, Κιρντιάσκιν 3.