EUROCUP

Φουλάρει για την πρόκριση η ΑΕΚ!

H AEK έκανε τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στο LAST-32 του Eurocup μετά το 86-80 επί της Νεπτούνας στη Λιθουανία! Σούπερ ο Μαυροκεφαλίδης, ντεμπούτο ο Μαυροειδής, με φίλους της στις εξέδρες η "Ένωση" (PHOTOS).

Μετά τις δυο σερί νίκες επί της Νίζνι και της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε της Νεπτούνας Κλαϊπέντα με 86-80 στη "Svyturio Arena", ανέβηκε στο 3-2 της κατάταξης στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup κι έκανε τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στο LAST-32 της διοργάνωσης!

Σάκοτα: "Ευχαριστώ από καρδιάς τους οπαδούς μας"

Απίστευτα πράγματα από τον Λουκά!

Η "Ένωση" ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με σερί 12-0 (61-70, 33'11") και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα με κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο ηγέτης της ΑΕΚ είχε 27 πόντους (7/8 βολ., 7/10 δίπ., 2/3 τρίπ.) και 8 ριμπάουντ ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής τελείωσε το ματς με 4 πόντους (4/6 βολ., 0/1 δίπ.), 3 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 10'43", στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα. Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ στη Ρωσία, κόντρα στην Κράσνι Όκτιαμπρ (18/11).

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο MVP της ΑΕΚ στη Λιθουανία

Η Νεπτούνας προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 7-0 (1'41") ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μαυροκεφαλίδη, Σάκοτα και δεν επέτρεψε στους Λιθουνούς να ξεφύγουν στο σκορ. Ο αρχηγός της "Ένωσης" μείωσε σε 17-14 (8'16") όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-17 με το καλάθι του Γκραντ. Εν συνεχεία η ΑΕΚ έκανε το 22-21 αλλά η Νεπτούνας "έτρεξε" σερί 10-0 κι έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-21, 13'23"). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μαυροκεφαλίδης! Ο ηγέτης της "Ένωσης" πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο 43-41 του πρώτου ημιχρόνου. Ο "Λου" έκλεισε 20λεπτο με 12 πόντους (3/4 βολ., 3/4 δίπ., 1/2 τρίπ.), 5 κερδισμένα φάουλ και 3 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά η Νεπτούνας πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 56% στις βολές (9/16) και κορυφαίο τον Μαζέικα (10π.).

Μάλιστα ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε την ΑΕΚ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (43-44, 21'26") ενώ οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το 26'05", όταν ο Χέρστον έκανε το 52-53. Η Νεπτούνας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 61-58 ωστόσο η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με σερί 12-0 (61-70, 33'11")! Οι Λιθουανοί πίεσαν, μείωσαν σε 72-76 με τον Μαζέικα όμως ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 72-79 στα 2'02" για το τέλος. Εν συνεχεία ο Γιούιν μείωσε σε 80-82 όμως ο Κατσίβελης διαμόρφωσε το 80-84 με 2/2 βολές στα 13" και "κλείδωσε" την τρίτη εφετινή νίκη της ΑΕΚ στο Eurocup!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούινγκ 17 (1), Σικσίνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 5 (1), Γκάλντικας 9, Ζαβάτσκας 10 (2), Γκραντ 7, Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4), Άτιτς, Χέρστον 8 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 11 (1), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3 (1), Μαυροειδής 4, Ουόρεν 9 (2).