EUROCUP

Απίστευτο comeback και θρίαμβος για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πέταξε στα... σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (28-45, με 6/30 σουτ εντός παιδιάς) όμως ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά στη συνέχεια και επικράτησε με 75-74! "Ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης στο LAST-32 (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 75-74, ολοκληρώνοντας ένα απίστευτο comeback στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι η "Ένωση" έκανε το 2-2 στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στο LAST-32.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, όταν ο Τζάνινγκ (23π., 5/8 τρίπ.) σκόραρε από τα 7μιση μέτρα ισοφαρίζοντας σε 74-74 στα 5.6"!

Ο Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ και ο Ουόρεν πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, κερδίζοντας φάουλ στα 2.1". Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη ωστόσο ο Μιλόσεβιτς έκλεψε την μπάλα από την επαναφορά των Ισραηλινών και "σφράγισε" τον θρίαμβο της ΑΕΚ!

Το 300ό ματς στην Ευρώπη

Παρεμπιπτόντως, η αναμέτρηση με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν ο 300ός επίσημος ευρωπαϊκός αγώνας της ΑΕΚ ενώ ο Ντράγκαν Σάκοτα έγινε ο προπονητής με τις περισσότερες ευρωπαϊκές συμμετοχές στον πάγκο της "Ένωσης" (38), ξεπερνώντας τον Ντούσαν Ίβκοβιτς (37), ενώ ακολουθούν οι Κατσικάρης (36) και Μήλας (35).

Ο Ντούσαν Σάκοτα δήλωσε παραμονές της αναμέτρησης με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ πως "η… μισή δουλειά είναι το πώς θα μπούμε στο ματς" . Η προειδοποίηση του αρχηγού έμεινε στα λόγια αφού η Χάποελ έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε τους γηπεδούχους να κυνηγούν τη διαφορά από τα πρώτα λεπτά! Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 11-19 στο 6'24'' με μπροστάρη τον Ματ Τζάνινγκ (9π. με 3/3 τρίπ.) κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 16-25. Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ είχε 2/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα ενώ στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ουόρεν και βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών (9/10).

Ο Τζάνινγκ και τα 6/30 σουτ εντός παιδιάς

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (23-32, 14'01'') ωστόσο η Χάποελ διατηρούσε σταθερά προβάδισμα ασφαλείας. Ο Τζάνινγκ συνέχισε να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους, έκλεισε το ημίχρονο στους 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα συν 4 ριμπάουντ σε 16'52" συμμετοχής ενώ οι Ισραηλινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-45. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ είχε μόλις 6/30 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο ημίχρονο (4/20 δίπ., 2/10 τρίπ.) απέναντι στη Χάποελ που κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ (16-22) σε αυτό το διάστημα.

Ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο

Το ξέσπασμα της ΑΕΚ ήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε επιμέρους σκορ 14-3 και μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας σε 42-48 με τον Ουόρεν (23'07'')! Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στη Χάποελ να ξεφύγει στο σκορ ενώ τα τρίποντα των Χέρστον (51-54), Σάκοτα (54-56) έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι! Εν συνεχεία ο Τίμορ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 54-59 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική της άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και μπήκε ξανά στον αγώνα.

Συγκλονιστικό φινάλε στο ΟΑΚΑ

Η "Ένωση" πάλεψε για την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Χέρστον σκόραρε ελεύθερος πίσω από τα 6.75 κάνοντας το 67-68 στα 2'35" για τη λήξη ενώ ο Κάρτερ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ΑΕΚ από τη γραμμή των βολών (69-68, 38')! Ο Ρόουλαντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Χάποελ όμως ο Ντούσαν Σάκοτα πέτυχε "μεγάλο" τρίποντο για το 72-70 στα 33.9". Ο Ρόουλαντ μείωσε σε 72-71 με 1/2 βολές, ο Ουόρεν τα έβαλε με όλη την άμυνα της Χάποελ για το 74-71 στα 10.2" όμως ο Τζάνινγκ (23π., 5/8 τρίπ.) σκόραρε από τα 7μιση μέτρα ισοφαρίζοντας σε 74-74 στα 5.6"!

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74.

AEK (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (4/8τρ), Άτιτς, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13 (8ρ), Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16 (9ασ).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τιμόρ 5, Μένκο, Σμιθ 8 (10ρ), Τζάνινγκ 23 (5/8τρ), Μέϊορ, Φίσερ 9.