Εύκολα η Λοκομοτίβ μέσα στη Σμύρνη

Την έβδομη νίκη της στον όμιλο σημείωσε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, παραμένοντας στην πρώτη θέση του γκρουπ, επικρατώντας εύκολα στην Τουρκία της Καρσίγιακα με σκορ 78-88. Κορυφαίος ο Μπρόκοφ (26π, 7/10τρ).

Για την 9η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague, η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε εύκολα μέσα στην Τουρκία την Καρσίγιακα με σκορ 78-88, μετρώντας ρεκόρ 7-2. Η ρωσική ομάδα παρέμεινε στην κορυφή του γκρουπ της, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στο TOP-16, ενώ το ματς ήταν αδιάφορο και για την τουρκική ομάδα που είχε ήδη αποκλειστεί

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε καταπληκτική μέρα τον εντυπωσιακό Ράιαν Μπρόκοφ. Ο Αυστραλός γκαρντ-φόργουορντ ήταν "μπόμπερ" από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους και 7/10 (!) τρίποντα. Οι δύο ομάδες δοκίμαζαν συνεχώς σουτ από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/34 (44%) και οι γηπεδούχοι 15/30 (50%). Από τους νικητές διακρίθηκαν και οι Φεσένκο (17π, 6/7δ, 7ρ) και Σίνκλετον (11π, 7ρ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάρτερ με 25 πόντους (4/8τρ).

Τα στατιστικά του ματς

Οι δηλώσεις του ματς

Το ματς

Ο Κλαβέρ με τρίποντο διαμόρφωσε το 8-10 στο σκορ στο 5', με την Λοκομοτίβ Κουμπάν να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ξεφεύγοντας με +7 (10-17) και με +10 (13-23) με τον Βορόνοφ στο 8'. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 22-27 στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καρσίγιακα που μάζεψε την διαφορά, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 27-27 στο 12'. Στη συνέχεια, όμως, η Κουμπάν με τρίποντο του Σίγκλετον προηγήθηκε με 29-35 στο 15', ξεφεύγοντας και πάλι στο σκορ. Ο εξαιρετικός Μπρόκοφ έφτασε τους 12 πόντους, μετρώντας 3/4 τρίποντα (40-47), με το ημίχρονο να βρίσκει τους Ρώσους να προηγούνται με 43-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βορόνοφ με ένα ακόμη τρίποντο έφτασε τους 11 πόντους (3/4), διαμορφώνοντας το 48-55, ενώ στο 25' ο Βορόνοφ εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (48-65) στο 25'. Το σκορ στο 30' βρήκε την Λοκομοτίβ Κούμπαν να προηγείται με 57-70.

Στην τελευταία περίοδο, ο καταπληκτικός Μπρόκοφ με τρίποντο έφτασε τους 21 πόντους, όντας "μπόμπερ" από την περιφέρεια (6/9), διαμορφώνοντας το 63-77 στο 35', με την Λοκομοτίβ Κουμπάν να κερδίζει στο τέλος το ματς με σκορ 78-88

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-50, 57-70, 78-88

Ανά δεκάλεπτο: 22-27, 21-23, 14-20, 21-18