Έσπασε την γκίνια η Χίμκι, 82-73 τη Μπάμπεργκ

Την έκτη φετινή της νίκη σε δέκα αγώνες πανηγύρισε η Χίμκι, που επικράτησε της Μπάμπεργκ με κορυφαίο ποιον άλλο, τον Αλεξέι Σβεντ.

Τρεις σερί ήττες, ήταν πολλές για τη Χίμκι, που παρά το γεγονός ότι έπαιξε για πρώτη φορά χωρίς τον "καλό" της σέντερ, τον τραυματία Τόμας Ρόμπινσον που θα μείνει εκτός δράσης για μερικούς μήνες εξαιτίας ενός κατάγματος στο χέρι, επικράτησε της Μπάμπεργκ (82-73) μετά από μία σκληρή μάχη στη Μόσχα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το ματς, ο Αλεξέι Σβεντ ήταν εξαιρετικός, οι Γκιλ, Άντερσον, Τόμας έδωσαν βοήθειες και κάπως έτσι "λύγισε" η αντίσταση των Γερμανών του Αντρέα Τρινκέρι που πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Με αιχμές του δόρατος τον Σβεντ και τον Γκιλ, η Χίμκι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (23-21), καθώς οι δυο συγκεκριμένοι είχαν από επτά πόντους ο κάθε ένας. Το διάστρεμμα του Μάρκοβιτς στα τέλη του πρώτου μέρους τρόμαξε τον Μπαρτζώκα και τους συνεργάτες του, που έχουν ήδη χάσει τον Τόμας Ρόμπινσον, ακόμη κι έτσι όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (42-40) με 17/31 σουτ και μόλις τέσσερα λάθη.

Ανώτεροι στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην έκτη φετινή τους νίκη και κοιτάζουν ήδη το ματς της επόμενης εβδομάδας, με αντίπαλο την Αρμάνι στο Μιλάνο. Στα θετικά στοιχεία της βραδιάς η επανεμφάνιση του Τάιλερ Χάνικατ, που έπαιξε 17 λεπτά για να γεμίσει τη στατιστική του με επτά πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

O MVP

Ο Αλεξέι Σβεντ είναι το Α και το Ω της Χίμκι και το απέδειξε ξανά, απέναντι στη Μπάμπεργκ. Σκόραρε 26 πόντους με 5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/6 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και συγκέντρωσε 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το -7 του Τσαρλς Τζένκινς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Αμερικανός περιφερειακός της Χίμκι έπαιξε 18 λεπτά, έκανε καλή δουλειά στην άμυνα, ήταν όμως απογοητευτικός στην επίθεση καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει. 0/6 δίποντα έγραψε η στατιστική του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πείσμα της Χίμκι και του Σβεντ, που παρά τις διαδοχικές ήττες και την απουσία του Ρόμπινσον, είχαν υπομονή και πίστη στο πλάνο για να πάρουν τη νίκη. Μέτρησε βέβαια και το γεγονός ότι η Μπάμπεργκ δεν ακούμπησε πολύ τη μπάλα στους ψηλούς της, καθώς Ρούμπιτ και Ραντόσεβιτς είχαν μαζί μόλις δυο πόντους!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5351 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λάτισεβς (Λετονία), Σούκις (Λιθουανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 42-40, 62-56, 82-73

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 26 (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές), Χάνικατ 7 (5 ριμπάουντ), Βιάλτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Μόνια 3 (1), Γκιλ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 2, Άντερσον 12 (1), Τζένκινς (0/6 σουτ), Τόμας 10 (4 ριμπάουντ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκέρι): Χάκετ 13 (1), Χίκμαν 21 (3/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράιτ 13 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 4, Νίκολιτς 2, Στάιγκερ, Λο 2, Ολίντε, Ρούμπιτ 2, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς, Τέιλορ 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 23/39 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 6/13 βολές, 25 ριμπάουντ (22+5), 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 17/29 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 28 ριμπάουντ (24+4), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μπάμπεργκ θα υποδεχθεί την επόμενη Πέμπτη (7/12 στις 21:00) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Χίμκι θα παίξει λίγο αργότερα (7/12 στις 21:45) στο Μιλάνο με την Αρμάνι.