Ερυθρός Αστέρας - Γαλατασαράι 76-68

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και απ' ότι φάνηκε, αυτό αρκούσε για να νικήσει τη Γαλατασαράι 76-68. Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (22π., 10 ριμπ.).

Ο Ερυθρός Αστέρας έχασε το δρόμο προς το καλάθι της Γαλατασαράι, στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν γκρέμισε ό,τι έχτιζε στις τρεις προηγούμενες περιόδους και απήλαυσε το 76-68.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Από τη μία ήταν παίκτες που έπαιζαν με την ενέργεια που τους έδιναν και οι 16.834 φίλαθλοι που ήταν στις εξέδρες και από την άλλη ένα σύνολο παικτών που ξεκάθαρα δεν έχουν "βρεθεί" μεταξύ τους. Αυτό το τελευταίο ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του αγώνα, παρ' όλα αυτά η Γαλατασαράι είχε βρει τον τρόπο να μείνει στο ματς, όσο κρατούσε λίγο το ρυθμό των Σέρβων. Έως το 17-20 του 10', το προβάδισμα είχε αλλάξει τρεις φορές χέρια, με τελευταία το 15-17 (8.19), δια χειρός Αλντεμίρ.

Αυτό που ακολούθησε ήταν το επί μέρους 29-10 του Ερυθρού Αστέρα στο β' δεκάλεπτο. Ξεκίνησε με επί μέρους 13-3, με τον Τσίρμπες να δίνει τέσσερις σερί πόντους και τον Μπλάζιτς οκτώ διαδοχικούς (λείπει το καλάθι του Μαριάνοβιτς), έως το 31-23, στο 13.41''. Ο Αταμάν δοκίμασε τα πάντα (έκανε αλλαγές πέντε-πέντε), αλλά χωρίς άμυνα η ομάδα του δεν θα μπορούσε να 'χει καλύτερη τύχη από το 46-30 του ημιχρόνου. Για την ιστορία, στη β' περίοδο οι Τούρκοι είχαν 3/8 διπ., 0/5 τριπ., 3 ασίστ και 8 λάθη (ο Αραντόρι των 8π. στο α' δεκάλεπτο, ήταν στον πάγκο), με τους "ερυθρόλευκους" να μετρούν στο ίδιο διάστημα 14/18 διπ., 0/2 τριπ., 9 ασίστ και μόνο 2 λάθη.

Η Γαλατά επιστράτευσε άμυνα ζώνης, μήπως και δει προκοπή, όπως και δοκίμασε χαμηλό σχήμα, με τον Μαριάνοβιτς να κάνει ό,τι θέλει τον Έρτσεγκ που μετά το 52-34 (25.10), απέκτησε για παρέα τον ανέτοιμο Τζαγουάι. Ο Αυστραλός υπερέβαλε εαυτόν και συνέβαλε στο 9-0 που "έτρεξε" η παρέα του σε 1.52, για το 52-43 (27.30), με τους γηπεδούχους να προσέχουν λίγο περισσότερο την άμυνα τους, να ανεβάζουν ταχύτητα και να ξεφεύγουν εκ νέου, με τον Ουίλιαμς να διαμορφώνει το σκορ του 30' (με τρίποντο υπό πίεση, "έγραψε" το 63-48). Έτσι, έγινε ο τρίτος διψήφιος της παρέας του (μετά τους Μαριάνοβιτς και Μπλάζιτς).

Ο Μαριάνοβιτς συνέχισε τα καρφώματα έως το 73-56 (33.16, όταν έφτασε τους 22π.), με τους ψηλούς της Γαλατασαράι να μην μπορούν να του αντισταθούν και τους περιφερειακούς να κάνουν λάθη (συμπεριλαμβανομένων των κακών επιλογών). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από τη γραμμή των βολών, έως το 74-63 (37'), όταν ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ. Οι παίκτες του συνέχισαν να μη βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, με τον Έρτσεγκ να κάνει 17 τους πόντους του (74-65), στο 1.19 για το τέλος. Ο Μίτροβιτς έδωσε ένα λέι απ, έπειτα από 6 λεπτά και τελείωσε το ματς (76-65), 28'' πριν την κόρνα της λήξης, με τον Αρόγιο να διαμορφώνει το τελικό (76-68).

Δεκάλεπτα: 17-20, 46-30, 63, 63-48, 76-68.