Ερυθρός Αστέρας-Λοκομοτίβ Κουμπάν 84-87

Ο Μάρκους Ουίλιαμς έβαλε "ταφόπλακα" στις ελπίδες του Ερυθρού Αστέρα, για νίκη στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Με 5/6 βολές, στα τελευταία 7'' χάρισε στη Λοκομοτίβ Κουμπάν τη νίκη (84-87)

Επισήμως, στις εξέδρες της Kombank Arena ήταν 19.000 φίλαθλοι. Ανεπίσημα, πρέπει να ξεπέρασαν τις 22.000. Και με αυτή την ώθηση ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο σημείο να διεκδικεί τη νίκη έως το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Μάρκους Ουίλιαμς να την... απαγορεύει (84-87).

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η Λοκομοτίβ πατούσε καλύτερα στην εκκίνηση (6-0), με τους Λάζιτς και Νέλσον να αντιδρούν για τον Ερυθρό Αστέρα (5-8), αλλά τελικά να πρόκειται για κάτι πρόσκαιρο, όπως αποδείχθηκε από το επί μέρους 13-6 των Ρώσων που ακολούθησε (11-21, στο 5'). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διψήφια διαφορά στην τιμή, χάρη στον Σίμας Γιασάιτις και τον Ρίτσαρντ Χέντριξ.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά πείσμωσαν, έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και με τους Μπλάζιτς, Ραντένοβιτς και Τζένκινς να κάνουν ένα βήμα μπροστά στο άλλο άκρο του γηπέδου, οι Σέρβοι έτρεξαν το εντυπωσιακό επί μέρους 22-8 στη β' περίοδο, για να προηγηθούν 42-38 στο ημίχρονο (ο Τζένκινς ισοφάρισε σε 32-32 στο 15' και ο Μαριάνοβιτς έδωσε στην παρέα του το προβάδισμα, για πρώτη φορά στο 34-32).

Η Λοκομοτίβ διαθέτει παίκτες με την εμπειρία να διαχειριστούν καταστάσεις σαν και αυτή που τους πρόσφερε ο Ερυθρός Αστέρας, μαζί με τους 19.000 φιλάθλους του στις εξέδρες της Kombank Arena (επισήμως, γιατί πληροφορίες θέλουν να είχαν ξεπεράσει τις 20.000) έκλεισε τους διαδρόμους και βρέθηκε στο 59-58 (30'), με τους Χέντριξ, Μπράουν και Ουίλιαμς να χειρίζονται τα της επίθεσης, για τους Ρώσους που είχαν 17 ασίστ έως εκείνο το σημείο. Οι Σέρβοι είχαν 7 επιθετικά ριμπάουντ και λιγότερα λάθη (6 vs. 9), τα οποία αύξησαν τη χειρότερη δυνατή στιγμή.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου, έως το 62-71, οι γηπεδούχοι έκαναν 5 λάθη, στα οποία πάτησαν οι αντίπαλοι τους για να ξεφύγουν εκ νέου: με δυο τρίποντα του Μάρκους Ουίλιαμς και άλλα δυο του Σίμας Γιασάιτις, η Λοκομοτίβ βρέθηκε στο 65-78 (36.33''). Βρέθηκε και στο 70-82 δια χειρός Ουίλιαμς (38.06). Φυσικά και τίποτα δεν είχε τελειώσει, με τους Τζένκινς και Σιλμπ να αναλαμβάνουν την επανάσταση (82-84, στα 7'' για τη λήξη, 84-86 στα 3'') και τον Ουίλιαμς να τη σταματά, από τη γραμμή των βολών.