Ερυθρός Αστέρας - Νεπτούνας 79-62

Η Νεπτούνας δυσκόλεψε στο πρώτο ημίχρονο τον Ερυθρό Αστέρα, όμως οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη και επικράτησαν με 79-62, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (24 πόντοι με 11/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ).

Εντός έδρας ο Ερυθρός Αστέρας είναι πάρα πολύ δυνατός. Στο παιχνίδι με τη Νεπτούνας το απέδειξε για μια ακόμα φορά. Οι Σέρβοι ήταν καταιγιστικοί, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκαν μόλις 25 πόντους και επικράτησαν με 79-62, φτάνοντας τις 4 νίκες σε 7 αγώνες.

Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Κατέγραψε το τέταρτο φετινό νταμπλ-νταμπλ στη διοργάνωση με 24 πόντους (11/13 δίποντα) και 12 ριμπάουντ ήτναν κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιάκα Μπλάζιτς, που πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Από τη Νεπτούνας ο μόνος που προσπάθησε ήταν ο Γκαϊλιους, που πέτυχε 18 πόντους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς, σε μία από τις πιο έντονες στιγμές της φετινής διοργάνωσης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με την ώθηση του κόσμου και με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να ξεκινάει "ζεστός", ο Ερυθρός Αστέρας έθεσε από το ξεκίνημα τους δικούς του όρους στην αναμέτρηση (10-3, 4'). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μειώσουν με τον Σακούρ να μπαίνει στην εξίσωση της αναμέτρησης (12-8). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ (14-10 στο 6' με τον Βασίλιους). Ο Μαριάνοβιτς, όμως ήταν ασταμάτητος (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και έχοντας συμπαραστάτες τους Τζένκινς και Μπλάζιτς η διαφορά έφτασε στο +12 (22-10, 9'). Ο Βάλντας Βασίλιους ήταν η πιο αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος για τη Νεπτούνας και με επί μέρους 4-0 μείωσε στο φινάλε της περιόδου (22-14).

Ο Σέρβος γίγαντας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τον Γιάκα Μπλάζιτς να τον μιμείται. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η διαφορά να εκτοξευτεί στους 13 πόντους (29-16, 13'). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τους Σέρβους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Μίτροβιτς και Τσίρμπες μπήκαν κι αυτοί στην εξίσωση του αγώνα (33-18, 14'). Η κατάσταση άλλαξε άρδην στα επόμενα λεπτά. Οι Σέρβοι ήταν νευρικοί και άστοχοι (0/2 τρίποντα), οι Λιθουανοί γύρισαν με υπομονή τη μπάλα και με τους Σακούρ και Γκαϊλιους να ηγούνται της προσπάθειας, μείωσαν σε 33-32, τρέχοντας σερί 14-0 (17')! Το σερί των φιλοξενούμενων επεκτάθηκε στο 19-2, χάρη σε καλάθια των Ντίμσα (δίποντο) και Ζαβάτσκας (τρίποντο) για το 35-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι Λιθουανοί δεν έβρισκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Σαν να μην έφτανε αυτό, Μπλάζιτς και Μαριάνοβιτς συνέχισαν να "εκτελούν", δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα τους (40-37, 23'). Λάζιτς, Μπλάζιτς και Μαριάνοβιτς είχαν "συνδεθεί" με το καλάθι της Νεπτούνας, με την διαφορά να αυξάνεται σταδιακά (49-39, 26'). Με τον Τζένκινς να αναλαμβάνει δράση, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (56-43, 28'). Ο Μαριάνοβιτς πήρε χρόνο για να ξεκουραστεί, όμως οι Τζένκινς και Κάλινιτς ανέλαβαν δράση. Οι δύο παίκτες ήταν "ζεστοί", διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας, μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-47).

Ζαβάτσκας και Γκαϊλιους προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (65-52, 31'). Αυτό δεν πτόησε την σερβική ομάδα, η οποία είδε τους Μίτροβιτς και Κάλινιτς να δίνουν λύσεις στην επίθεση (73-54, 35'). Ο Μαριάνοβιτς ήταν ο κυρίαρχος των αιθέρων και το πιστοποίησε μία ακόμα φορά (75-54). Οι παίκτες του Ράντονιτς, έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη προσέφεραν και θέαμα. Δύο καρφώματα των Μίτροβιτς και Μπλάζιτς ανέβασαν τη διαφορά, εκ νέου, στους 21 πόντους (79-58, 38'). Τα πάντα είχαν κριθεί, με το τελικό 79-62 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 62-47, 79-62.