Έπος της Παρτίζαν στο Μιλάνο!

Partizan Belgrade's forward Milan Macvan (L) vies with Emporio Armani Milan's center Ioannis Bourousis (R) during their Euroleague basketball match at the Forum Mediolanum in Assago on November 17, 2011.  AFP PHOTO / OLIVIER MORIN (Photo credit should read OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images)
Partizan Belgrade's forward Milan Macvan (L) vies with Emporio Armani Milan's center Ioannis Bourousis (R) during their Euroleague basketball match at the Forum Mediolanum in Assago on November 17, 2011. AFP PHOTO / OLIVIER MORIN (Photo credit should read OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Παρτίζαν βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να καλύψει διαφορά 19 πόντων και να πάρει τη νίκη με 69-65 μέσα στο Μιλάνο (videos)!

Στο παιχνίδι της Αρμάνι απέναντι στην Παρτίζαν στο Μιλάνο οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έδειχναν ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ κόντρα στους Σέρβους, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποδράσουν με το "διπλό" από την Ιταλία (69-65).

Η Παρτίζαν με αυτόν τον τρόπο σημείωσε την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, αφήνοντας τους Ιταλούς με ρεκόρ 2-3 στη διοργάνωση.

Ο Γιάννης Μπουρούσης στο 31' με δύο εύστοχες βολές έκανε το 58-39 για τη Μιλάνο, όμως η Παρτίζαν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 69-65!

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Σέρβοι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο είχαν επιμέρους σκορ 30-9 και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 12-14, ενώ το ημίχρονο βρήκε τη Μιλάνο στο 31-19.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-39 για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά οι Σέρβοι έφεραν τα πάνω-κάτω και πήραν τη νίκη με 65-69. Από τους νικητές ο Μάτσβαν σημείωσε 18 πόντους και ο Νίκολα Πέκοβιτς πρόσθεσε 15.

Για τη Μιλάνο ο Αντώνης Φώτσης είχε 4 και ο Γιάννης Μπουρούσης σημείωσε 10. Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ήταν ο Γκαλινάρι που πέτυχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 31-19, 56-39, 65-69.

Μιλάνο (Σκαριόλο): Τσιαντσέτι, Μαντσινέλι 12(1), Χέρστον 12, Γκαλινάρι 14(1), Φώτσης 4, Κουκ 5(1), Νίκολας 6, Ρόκα, Μπουρούσης 10, Βιτζιάνο, Ραντόσεβιτς 2.

Παρτίζαν (Γιοβάνοβιτς): Λο 7(1), Κέτσμαν 11, Ραντούλιτσα 2, Γιαραμάζ, Λούσιτς 5(1), Μιλοσάβλιεβιτς, Τσακάρεβιτς 3(1), Μάτσβαν 18(2), Άντζουσιτς 8(1), Πέκοβιτς 15.