Έπος στη Βαρκελώνη, διπλό με υπογραφή Μάντζαρη για τον Ολυμπιακό

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BARCELONA - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μάντζαρη στα 7'', ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Βαρκελώνη (67-69) και έδειξε ότι είναι ΟΜΑΔΑ και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε καταδικασμένος στη Βαρκελώνη δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, όμως απέδειξε πως είναι ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ. Και έχεις πάντα στο παρκέ παίκτες νικητές. Ο Γιώργος Πρίντεζης τον κράτησε ζωντανό στη μεγαλύτερη διάρκεια, ο Βαγγέλης Μάντζαρης μίλησε στο πιο καθριστικό σημείο. Κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι νίκησαν μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 67-69 και έκαναν το πιο μεγάλο βήμα για να πάρουν αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ. Γιατί την ίδια στιγμή, Φενέρ και Μπασκόνια έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, πέρασε και από τη Βαρκελώνη χάρη στην φοβερή του άμυνα και την καρδιά που έβγαλαν οι παίκτες του. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές στα 7'' έγραψε το τελικό 67-69 και στην τελευταία φάση η άμυνα για σεμινάριο από Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, ανάγκασαν τον Ράις σε δύσκολο σουτ . Ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος για άλλη μια φορά από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που δεν έψαξε για δικαιολογίες και εμφάνισε πάλι παίκτες νικητές στο παρκέ.

MVP

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης δεν έκανε τρομερό παιχνίδι, δεν είχε στατιστική για Οσκαρ, αλλά ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό στα πιο κρίσιμα σημεία. Με το τρίποντο που μείωσε σε 64-61 όταν όλα έδειχναν πως η Μπαρτσελόνα ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και φυσικά με τις δύο εύστοχες βολές που έκριναν το ματς στα 7''.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με το σκορ στο 64-58 και μόλις 5 λεπτά να απομένουν, η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που του δημιούργησε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι, αλλά απάντησαν με σερί 0-9 που άρχισε με το τρίποντο του Μάντζαρη. Εκεί άλλαξε η ροή του αγώνα και τη νίκη υπέγραψε τελικά ο Μάντζαρης.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ο ηγέτης σε όλη τη διάρκεια. Είχε 16 πόντους με 3/5 βολές, 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ και είχε 20 στην αξιολόγηση. Μαζί με τον Παπανικολάου και τον Λοτζέσκι ήταν οι κορυφαίοι των ερυθρολεύκων, μέχρι να αναλάβει ο Μάντζαρης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με τον Μιλουτίνοφ στη θέση του σέντερ προκειμένου να μαρκάρει τον Τόμιτς και παρότι χρεώθηκε με δύο φάουλ στο πρώτο λεπτό (!), ο Σφαιρόπουλος δεν τον έβγαλε. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε μόνο από το τρίποντο, προηγήθηκε με 13-7 στο 5', όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο στο ματς. Οταν μάλιστα πέρασε στο παιχνίδι ο Ερικ Γκριν, βρήκε λύσεις και στην επίθεση.
Ο Αμερικανός με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο μείωσε σε 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 20-20 αμέσως μετά και μάλιστα πέρασε μπροστά στο 24', όταν ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και ο Γουότερς βοήθησε οργανωτικά.

Η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να περάσει πάλι την μπάλα στον Τόμιτς, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους την βοήθησε να ανακάμψει και με τρίποντο του Κόπονεν να κάνει το 33-27 στο 18', για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 33-29.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το δεύτερο μέρος και έκανε το 33-34 στο 21' και το 35-37 στο 23'. Ο Παπανικολάου με τον Πρίντεζη έγραψαν το 39-44 στο 24' και ο Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να πάρει αμέσως τάιμ άουτ.

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και μείωσε σε 43-44, αλλά Πρίντεζης και Παπανικολάου έδωσαν ανάσα με προσωπικές ενέργειες (43-48) στο 26'. Με 2/2 βολές του Κόπονεν η Μπάρτσα ισοφάρισε σε 48-48. Εκεί εμφανίστηκε ο Γουέτερς για να γράψει με συνεχόμενους δικούς του πόντους το 48-52, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 54-56, με τους Γούτερς (6 π. στην τρίτη περίοδο) και Ντόρσεϊ να βάζουν τη - θεαματική - υπογραφή τους.

Οι Καταλανοί πήραν τα ηνία στο παιχνίδι στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με τον Ρένφροε (59-56) και τον Ράις (60-56) στο 32'. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι κι αυτό του κόστισε, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-58 στο 35'.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε τη λύση προς στιγμήν με τρίποντο από τα 7 μέτρα (64-61) και κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, για να πάρει τη σκυτάλη ο Πρίντεζης με 2/2 βολές για το 64-63 στο 38'. Ο ίδιος έκανε την ασίστ στον Μιλουτίνοφ για το 64-65 και ο Λοτζέσκι στα 35'' έγραψε το 64-67. Ο Κόπονεν όμως με μεγάλο τρίποντο στα 26'' ισοφάρισε σε 67-67. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές στα 7.4'' έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (67-69) και με άμυνα για σεμινάριο στην τελευταία φάση πήρε τη μεγάλη νίκη μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69.

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 16 (1/6 τρίπ.), Ντόλμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένρο 3, Τόμιτς 12 (9 ριμπ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.