Επικ(ος) ΜακΚόλουμ

Με τον Έρικ ΜακΚόλουμ να πετυχαίνει 31 πόντους, η Αναντολού Εφές νίκησε με το εμφατικό 92-72 την Μακάμπι μέσα στο Τελ Αβίβ, δύο μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό.

Ο Ερικ ΜακΚόλουμ πήρε το όπλο του και η Εφές πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της - εκτός έδρας μάλιστα και αυτή - στην EuroLegue. Πέρασε σαν σίφουνας από το Τελ Αβίβ και το εμφατικό 72-92 απεικονίζει ακριβώς όσα έγινα στο ματς με την Μακάμπι. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 31 πόντους (προσωπικό ρεκόρ στη διοργάνωση) με 8/10 τρίποντα και ανάγκασε τους 10.600 Ισραηλινούς να τον χειροκροτήσουν ιπποτικά.

Η Εφές κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο ή για να ακριβολογούμε στη δεύτερη περίοδο. Το ισορροπημένο 19-19 στο 10' έδωσε τη... θέση του στο 19-28 στο 13', με τους Ανταμς και Σιμόν, να έχουν πλέον στο πλευρό τους τον ΜακΚόλουμ. Ο Αμερικανός ήταν "καυτός" στη δεύτερη περίοδο και μαζί με τον Στίματς, βοήθησαν την τουρική ομάδα να φτάσει και τη διαφορά στους 15 (32-47 στο 19'). Η Μακάμπι δεν μπορούσε να βρει αμυντικές λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 35-47 στο 20λεπτο.

H Μακάμπι πλησίασε στους 5 (52-57) στο 25' με κρεσέντο του Πιερ Τζάκσον, αλλά ο Μότουμ και ο Ντάνστον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για την Εφές, που έγραψε το 54-65 στο 27'. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 61-67 και έδειξαν πως θα παλέψουν μέχρτι τέλους για την ανατροπή.

Ο ΜακΚόλουμ όμως έκανε το 63-74 στο 33', απαντώντας στον Ρολ που είχε συνδεθεί με τον καλάθι. Κι όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, με ακόμα ένα τρίποντο έγραψε το 70-81 στο 37' και "πάγωσε" μια και καλή τους οπαδούς της Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι τα παράτησαν, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν κι έτσι ήρθε το τελικό 72-92.

Ο MVP

Ο Ερικ ΜακΚόλουμ ήταν απολαυστικός. Ο Αμερικανός της Εφές είχε 19 πόντους σε 11:55, με απολογισμό 1/1 βολή, 0/1 δίποντο και 6/7 τρίποντα! Ξεκίνησε με 6 στα 6 και αστόχησε πρώτη φορά έξω από τα 6.75 μ., μόλις 1.30 πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Τελείωσε το ματς με 31 πόντους (3/3 βολές, 2/5 δίποντα, 8/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 33 στην αξιολόγηση), με τα 8 τρίποντα να είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση στην EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ριμπάουντ και τρίποντα έκριναν το ματς. Η Εφές είχε 42 (τα 13 ο Στίματς), η Μακάμπι 28. Η Εφές πέτυχε 14 τρίποντα (στα 25), η Μακάμπι μόλις 6 (στα 19). Είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πάτησε το γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Τότε έκτισε τη μεγάλη διαφορά, η πρώτη περίοδος τελείωσε με 19-19. Ο ΜακΚόλουμ δεν είχε αντίπαλο, οι Τούρκοι ξέφυγαν και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν κάθε προσπάθεια της Μακάμπι για να επιστρέψει στο ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη και πάλι MENORA MIVTACHIM ARENA , από 10.600 οπαδούς της Μακάμπι που δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα, όσο η ομάδα της διεκδικούσε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβσιτς (Σερβία) - Γκαρσία Γκονζάλες (Ισπανία) - Πάνθερ (Γερμανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-47, 61-67, 72-92

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 10 (1), Ρολ 7 (1), Κέιν 5 (1), Τάιους 10, Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Σεγκέβ 2, Κόουλ 6, Μπόλντεν 12 ( 1 τρίποντο, 8 ρ.), Παραχούτσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 20 (2)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 10 (2 τρ., 9 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 31 (8/11 τρίποντα), Μπατούκ, Μότουμ 6, Άνταμς 7 (1), Στίματς 15 (13 ριμπάουντ), Μούριτς 2, Ντάνστον 10, Σιμόν 11 (1)

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 8/9 βολές, 25/51 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά, 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 9 τάπες

Ομαδικά στατιστικά - Εφές: 10/11 βολές, 20/45 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά, 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 7 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι ταξιδεύει με προορισμό την Μόσχα, εκεί όπου την Πέμπτη (16/11)θα αντιμετωπίσει την Χίμκι. Η Εφές υποδέχεται την ίδια μέρα τον Παναθηναϊκό στην Πόλη.