Επέστρεψε στις νίκες η Εφές

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε η Εφές που επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα απέναντι στην Παρτίζαν με 67-58 (video).

Η Εφές έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Παρτίζαν με 67-58 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Οι παίκτες Σαρίτσα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-17, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν μπροστά σε 11.200 οπαδούς τους να κλείσουν το ημίχρονο με 30-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέβαλαν το παιχνίδι τους ολοκληρωτικά και με επιμέρους σκορ 19-8 βρέθηκαν στο 30' μπροστά με 49-36 για να πάρουν τη νίκη με 67-58.

Από τους νικητές ο Σάσα Βούγιασιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Σαβάνοβιτς πέτυχε 16.

Για την Παρτίζαν ο Μάτσβαν σημείωσε 15 πόντους, με τον Άντζουσιτς να προσθέτει 15. Ο Νίκολα Πέκοβιτς περιορίστηκε στους 3 πόντους.

Εφές Αναντόλου (Σαρίτσα): Μπαλμπάι, Ιλιέφσκι 1, Τουντσερί 2, Ακιόλ 4, Μπατίστα 7, Βούγιασιτς 21(2), Σαβάνοβιτς 16(2), Ιλιάσοβα 2, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 10.

Παρτίζαν (Γιοβάνοβιτς): Λόου 10, Κέτσμαν 5, Ραντούλιτσα 6, Λούσιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 5(1), Μπόζιτς, Τσακάρεβιτς 2, Μάτσβαν 15(1), Άντζουσιτς 10(2), Πέκοβιτς 3.