Επέλαση της ΤΣΣΚΑ στην Γερμανία

Η ΤΣΣΚΑ ήταν καταιγιστική στο δέυτερο ημίχρονο του αγώνα με την Μπάμπεργκ στην Γερμανία, κέρδισε εύκολα με 92-76 και παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Για ένα ημίχρονο η Μπάμπεργκ έμοιαζε ικανή να κάνει την ζημιά στην ΤΣΣΚΑ. Στο τέλος ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν άντεξε τον ρυθμό της παρέας του Νάντο Ντε Κολό, με την “ομάδα του στρατού” να κάνει επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει τη νίκη με 92-76.

Η ΤΣΣΚΑ δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά. Απλώς... γύρισε τον διακόπτη στην τρίτη περίοδο, όταν κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να μετατρέψει το εύθραυστο 54-52 υπέρ της σε 70-59. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, δε, το σκορ ήταν πλέον 79-62. Το απιχνίδι είχε κριθεί.

Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-2 και πλέον περιμένει να μάθει το αποτέλεσμα του αυριανού (8/12) αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Ρεάλ. Αν κερδίσουν οι “ερυθρόλευκοι” τότε οι δύο ομάδες θα παραμείνουν συγκάτοικοι στην κορυφή της EuroLeague. Σε διαφορετική περίπτωση οι Ρώσοι θα μείνουν μόνοι πρώτοι.

O MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν για ακόμα μία φορά ο ηγέτης της ΤΣΣΚΑ. Ο Γάλλος γκαρντ έκανε τα... γνωστά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 24 βαθμούς στο ranking, κάνοντας την διαφορά για την ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό ranking. Ο ορισμός της ισορροπημένης εμφάνισης δηλαδή από μία από τις πληρέστερες ομάδες στην Ευρώπη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 8λεπτο από το 26ο έως το 34ο λεπτό του αγώνα, όταν η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-10 ξέφυγε με 79-62 στο σκορ. Έκτοτε το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν η “Brose Arena” καθώς στο γήπεδο βρέθηκαν 6.150 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ(Ουκρανία), Περούγκα (Ισπανία), Περάντι (Εσθονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 39-42, 59-70, 76-92

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (2), Χίκμαν 13 (3), Ράιτ 6 (1), Ζήσης 2, Νίκολιτς 5, Λοο 9 (1), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 16, Μακντόουελ-Ουάιτ 3 (1), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 9

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (2), Φριντζόν 4, Αντόνοφ 12 (2), Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 14 (4), Κλάιμπερν 15 (1), Χίγκινς 12, Κουλάγκιν,Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 18/32 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/15 βολέ, 21 ριμπάουντ(17-4), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λαθη, 2 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ: 26/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο

Οι επομενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάμπεργκ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στις 14 Δεκεμβρίου. Μία ημέρα αργότερα η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ