Ενα ξέσπασμα ήταν αρκετό για τη Μάλαγα

Η Ουνικάχα Μάλαγα κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο στο γήπεδο, δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και νίκησε πολύ εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα 79-65.

Η αρχή αποδείχθηκε το ήμισυ του παντός στη Μάλαγα. Η Ουνικάχα πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους της αναμέτρησης και δεν κοίταξε ούτε στιγμή πίσω της. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, ξέφυγε με 21 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο και έφτασε εν τέλει σε εύκολη νίκη επί του κάκιστου Ερυθρού Αστέρα με 79-65, την τρίτη σε έξι αγώνες στην EuroLeague και την πρώτη στην ιστορία της επί του Ερυθρού Αστέρα ύστερα από δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Μάλαγα μπήκε αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό. Χάρις σε ένα σερί 10-0 ξέφυγε με 20-4 στο 8' και με 39-18 στο 15', τη μεγαλύτερη διαφορά που δημιούργησε στο παιχνίδι, με τους Σάλιν και Νέντοβιτς να σημειώνουν 18 από τους 21 πόντους της ομάδας τους στη δεύτερη περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, ροκάνισε τη διαφορά και στο 27' πλησίασε μέχρι τους έξι πόντους (54-48). Σε εκείνο το σημείο όμως η Μάλαγα "έτρεξε" ένα επιμέρους 9-2 και στην τέταρτη περίοδο διατήρησε με άνεση μία διαφορά 10-17 πόντων, φτάνοντας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στην τελική επικράτηση.

Ο MVP

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν έπαιξε ούτε λεπτό στην πρώτη περίοδο, ωστόσο ήταν ασταμάτητος από τη στιγμή που μπήκε στο παρκέ. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε οκτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17, έχοντας 4/4 βολές, 2/3 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Ο Νέντοβιτς μοίρασε επίσης 4 λεπτά σε 21'36''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Σέρβοι τα... έσπασαν στη Μάλαγα. Εβαλαν μόλις 5 από τις 14 ελεύθερες βολές που επιχείρησαν και είχαν 6/24 τρίποντα στο παιχνίδι. Με τέτοια ποσοστά δεν θα μπορούσαν φυσικά να έχουν τύχη στο "Παλάθιο Ντε Ντεπόρτες Χοσέ Μαρία Μαρτίν Καρπένα".

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και η Μάλαγα προηγήθηκε 20-4 στο 8', το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην αντίδραση των γηπεδούχων μετά το ξέσπασμα του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος έριξε μία διαφορά 21 πόντων μέχρι τους έξι στην τρίτη περίοδο. Η Ουνικάχα έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους 9-2 στα τελευταία τρία λεπτά και από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκε ξανά από τους Σέρβους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ως συνήθως θορυβώδες ήταν το "Παλάθιο Ντε Ντεπόρτες Χοσέ Μαρία Μαρτίν Καρπένα", όπου 7.521 θεατές παρακολούθησαν τον τρίτο εντός έδρας αγώνα της Ουνικάχα στη φετινή EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Ρότσα (Πορτογαλία), Γκέλερ (Βέλγιο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 45-31, 63-50, 79-65

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 4, Σολουάντε, Ντίαθ, Σάλιν 15 (5/7 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 12, Νέντοβιτς 17, Σερμαντίνι 2, Βατσίνσκι 4, Μπρουκς 8 (7 ριμπάουντ), Ογκαστιν 10, Σουάρεθ, Μούσλι 7.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 8, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 6, Ντόμπριτς 5, Φελντέιν 10, Απιτς 2, Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 10 (6 ασίστ), Λεσόρ 10 (7 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 2.

Ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 23/40 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 5/14 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Εντός έδρας θα αγωνιστεί πάλι την επόμενη Τρίτη (14/11) η Ουνικάχα Μάλαγα, που θα υποδεχτεί τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Μία ημέρα αργότερα (Τετάρτη 15/11) ο Ερυθρός Αστέρας θα φιλοξενήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague.