Είχε περισσότερες λύσεις η Μακάμπι, 81-74 την Ζαλγκίρις

Η Μακάμπι πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και παρά τις όποιες προσπάθειες της Ζαλγκίρις, έβρισκε πάντα τον τρόπο να παραμένει σε θέση "οδηγού". Επικράτησε των Λιθουανών με 81-74 κι ανέβηκε στο 6-4 στη EuroLeague. Στο 5-5 οι ηττημένοι.

Στο Τελ Αβίβ έλαβε χώρα ένα από τα πιο σημαντικά ματς της 10ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κι ανέβηκε στο 6-4, με τη Ζαλγκίρις να υποχωρεί στο 5-5 μερικές ημέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας.

Στα πρώτα λεπτά, καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Στο 10', το σκορ ήταν 15-14 υπέρ της Μακάμπι, η οποία είχε βρει λύσεις από τους ψηλούς της, με τον Τάιους να έχει 8 πόντους και τον Παραχούσκι 5. Στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές", δυνάμωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους κι εκμεταλλευόμενοι το 1/12 που είχε η Ζαλγκίρις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-29. Εκτός όλων των άλλων, οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη κάνει 8 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά.

Αμφότερες έχασαν αρκετά σουτ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, όμως, η Μακάμπι βρήκε τον στόχο από τη γραμμή του τριπόντου, είδε τον Κόουλ να "παίρνει φωτιά" (στο 30' είχε 23 πόντους) και κάπως έτσι έφτασε στο 57-41. Η Ζαλγκίρις μείωσε στους 10, ωστόσο συνέχισε να είναι αρκετά άστοχη (2/17 τρίποντα στο 30') και στο φινάλε της τρίτης περιόδου έχανε με 51-65. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν τα παράτησε και μείωσε σε 65-61 στο 34'. Η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τρεις με ένα... τρίποντο ξέσπασμα του Μιλάκνις στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του coach Σπάχια, όμως, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη με 81-74.

Ο MVP

Ο Νόρις Κόουλ ήταν από τις "ηχηρές" μεταγραφές του καλοκαιριού και στο ματς με τη Ζαλγκίρις έδειξε το ταλέντο του. Δεν ήταν starter, ωστόσο έμεινε στο παρκέ 30 λεπτά κι ήταν ο βασικός υπαίτιος που άνοιξε η διαφορά για τη Μακάμπι στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο. Συνολικά μέτρησε 26 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ακόμα είχε 5 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες. ΟΚ, έκανε και 4 λάθη. Ποιος, όμως, μπορεί να τον κατηγορήσει;

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Εκτός από τη σημαντική διαφορά στις τάπες (9 υπέρ για τη Μακάμπι, μόλις 1 για τη Ζαλγκίρις), καθοριστική ήταν η αστοχία των Λιθουανών στα τρίποντα. Η στατιστική τους λέει 7/25 (28%), ωστόσο η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη αν σκεφτεί κανείς πως από τα 7, τα 5 τα έβαλε ο Μιλάκνις. Κοινώς, ο "Σάρας" δεν βρήκε λύσεις από μακριά. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν 10/18 και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έβαλαν όλα τα σουτ που έπρεπε να βάλουν. Αξιοσημείωτο ότι η Ζαλγκίρις -παρά την ήττα της- κατάφερε να είναι καλύτερα στα ριμπάουντ με 38 έναντι 27 της Μακάμπι. Οι Λιθουανοί είχαν 13 επιθετικά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη θέληση των παικτών της Μακάμπι, τη σοβαρότητα που έδειξαν κάθε φορά που πλησίαζε η Ζαλγκίρις, αλλά και στην ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Όταν σουτάρεις με 10/18 τρίποντα στο γήπεδο σου είναι εξαιρετικά δύσκολο να χάσεις, ενώ αναφορικά με τη "θέληση", δεν χρειάζεται να αναφέρουμε κάτι περισσότερο από τις 9 τάπες που μέτρησαν οι νικητές!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ως είθισται η Menora Mivtachim Arena. Περίπου 11.000 φίλοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας τους και δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία Γκονζάλες (Ισπανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Μάικιτς (Σλοβενία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 9, Ρολ 6, Κέιν 1, Τάιους 9, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν 3, Κόουλ 26, Μπόλντεν 6 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 τάπες), Παραχούσκι 9, Τζάκσον 12 (6 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (6 ασίστ), Τουπάν 2, Γιανκούνας 11 (6 ριμπάουντ), Μιλάκνις 19 (5/10 τρίποντα), Μίτσιτς 6, Γουάιτ 8 (6 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 4.

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι: 15/25 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 21/31 βολές, 27 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 9 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ζαλγκίρις: 23/48 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 7/9 βολές, 38 ριμπάουντ (13 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για τη EuroLeague, η Μακάμπι υποδέχεται στο Τελ Αβίβ τη Βαλένθια στις 07/12 και την ίδια ημέρα η Ζαλγκίρις αντιμετωπίζει στο Κάουνας τον Παναθηναϊκό. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του "Σάρας" παίζει εκτός με την Πιένο στις 03/12 για το πρωτάθλημα Λιθουανίας, ενώ η Μακάμπι έχει την ίδια ημέρα το εκτός έδρας ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Ισραήλ, Χάποελ Ιερουσαλήμ.