Έδειξε χαρακτήρα η Χίμκι, 94-91 στο Τελ Αβίβ

FACEBOOK KHIMKI

Παρά τις απουσίες της, η Χίμκι πέρασε από το Τελ Αβίβ με 94-91 επί της Μακάμπι κι ανέβηκε στο 15-11, διατηρώντας "ζωντανές" της ελπίδες για της για την 4άδα. Στο 13-13 οι ηττημένοι που πλέον μπήκαν για τα καλά σε περιπέτειες!

Πριν από μία εβδομάδα, έχασε εντός έδρας από την Αρμάνι Μιλάνο . Στη συνέχεια ηττήθηκε από την Αστάνα για τη VTB. Στο Ισραήλ πήγε χωρίς τον τιμωρημένο Ρόμπινσον και τους τραυματίες Χάνεϊκατ, Ζούμπκοφ, Σοκόλοφ . Και τι μ’ αυτό; Η Χίμκι έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε της Μακάμπι με 94-91 και είναι ζωντανή για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs! Σε περιπέτειες μπήκε η ομάδα του coach Σπάχια, που πλέον βλέπει τη θέση της στην πρώτη 8άδα να βρίσκεται σε κίνδυνο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μακάμπι μπήκε με ενθουσιασμό, ωστόσο η Χίμκι δεν την άφησε να ξεφύγει και πήρε τον έλεγχο (13-17 στο 9’). Και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 21-19, παρά τα 1/8 τρίποντα. Κατόπιν, οι Ρώσοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και στο 17’ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (30-40). Η Μακάμπι -όπως ήταν επόμενο- αντέδρασε, ωστόσο και πάλι, πήγε στο -5 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (39-44).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ομάδα του coach Μπαρτζώκα συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά ο Πιέρ Τζάκσον κράτησε τη Μακάμπι στο παιχνίδι. Στο 25’ το σκορ ήταν 51-53 με τον βραχύσωμο γκαρντ να έχει 15 πόντους. Μέχρι εκεί όμως. Η Χίμκι με συνεχόμενους πόντους από πικ εν ρολ δεν άφησε τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά και στο 27’ το σκορ ήταν 57-63, με τον Σβεντ να έχει φτάσει τις 9 ασίστ! Τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως, άνηκαν στους Ισραηλινούς, οι οποίοι με το τρίποντο του Τόμας πέρασαν μπροστά έπειτα από πάρα πολύ ώρα (66-65) κι έβαλαν… φωτιά στο γήπεδο.

Τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων και τα πάντα κρίθηκαν στις τελευταίες κατοχές. Περίπου 1 λεπτό πριν από το φινάλε, ο Τζάκσον με 8 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στην ισοπαλία (86-86), ο Γκιλ, όμως, έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 89-86 στα -36’’ για το φινάλε. Ο ίδιος παίκτης κάρφωσε για το 91-86, στη συνέχεια με συνεχόμενα εύστοχα σουτ η Μακάμπι μείωσε, αλλά στο τέλος δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ και ο Γκιλ ξανά διαμόρφωσε το τελικό 94-91 για τους Ρώσους.

Μοναδικό αρνητικό για τους νικητές πως δεν κάλυψαν το 69-77 του πρώτου αγώνα και μειονεκτούν σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Πλέον, όμως, είναι δύο νίκες μπροστα...

Διαβάστε πώς έχει η κατάσταση στην κατάταξη της EuroLeague, με τέσσερις αγωνιστικές για το τέλος της regular season .

MVP

Γι’ ακόμα μία φορά, ο Αλεξέι Σβεντ έκανε τη διαφορά. Μπορεί να είχε 1/9 τρίποντα, ωστόσο ακόμα κι έτσι έφτασε τους 22 πόντους, ενώ ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία με 12 τελικές πάσες στο ενεργητικό του. Ακόμα, μέτρησε 5 αμυντικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στα 36:37 που έμεινε στο παρκέ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 29 βαθμούς στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης. Εξαιρετικός κι ο Γκιλ με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και το πιο καθοριστικό τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι κατάφερε να φτάσει στην 15η νίκη της στη φετινή EuroLeague έχοντας χειρότερο ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (10/25 η Μακάμπι, 8/30 οι Ρώσοι), ενώ ήταν και χειρότερη στα ριμπάουντ, αφού οι ηττημένοι μάζεψαν 40 έναντι 31 των νικητών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στις λεπτομέρειες, Η Χίμκι μπορεί να είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τέλος η Μακάμπι θα μπορούσε να είχε φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Η τύχη, όμως, χαμογέλασε στους Ρώσους, οι οποίοι βρήκαν μεγάλα σουτ, έβγαλαν ορισμένες καθοριστικές άμυνες και κατάφεραν να πανηγυρίσουν. Μεγάλο ρόλο έπαιξε επίσης η κακή άμυνα των παικτών της Μακάμπι σε αρκετά σημεία, αν και ούτε η Χίμκι πήρε καλό βαθμό στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη, ως συνήθως, η Menora Mivtachim Arena. Περίπού 11.00 φίλοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκαν γι’ ακόμα μία φορά στο πλευρό της ομάδας τους και δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-44, 66-65, 91-94

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 16 (6 ριμπάουντ), Ρολ 7, Κέιν 13 (9 ριμπάουντ), Τάιους 10 (6 ριμπάουντ), ΝτιΜπαρτολομέο 2 (6 ριμπάουντ), Κόουλ 10, Μπόλντεν 4, Παρακχούσκι 4 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 25 (7 ασίστ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 22 (12 ασίστ), Βιάλτσεφ 10, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (5 ασίστ), Μόνια 6, Γκιλ 24 (7 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 6, Άντερσον 2, Τζένκινς 3, Τόμας 16 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι: 21/46 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 40 ριμπάουντ (16 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 27/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Στις 17/03 η Μακάμπι έχει δυνατό ματς στην έδρα της Χάποελ Χολόν και μερικές ώρες αργότερα δοκιμάζεται στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (20/03), πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στις 22/03. Από την άλλη, η Χίμκι θα παίξει στην Πόλη με την Εφές στις 21/03 και στις 23/03 είναι προγραμματισμένο το ντέρμπι της Μόσχας με την ίδια γηπεδούχο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.