Ζαλγκρίς Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο 73-71

Η Ζαλγκίρις όντας σοβαρή και εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις ευκαιρίες που της έδωσε η Μιλάνο επικράτησε των Ιταλών σε ένα συγκλονιστικό αγώνα με 73-71 και πήρε την τρίτη νίκη της στη διοργάνωση που την κρατάει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στο ΤΟΡ 16

Με τους εξαιρετικούς Πότσιους και Ντέντμοντ να την οδηγούν η Ζαλγκίρις τριπλασίασε τις νίκες της στην φετινή Euroleague, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας με 73-71 της Αρμάνι Μιλάνο σε έναν αγώνα που στο τέλος είχε δραματική εξέλιξη. Οι Ιταλοί πλήρωσαν ακριβά το επιθετικό τους βραχυκύκλωμα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και την κακή αμυντική λειτουργία που εμφάνισαν κατά διαστήματα και με αυτόν τον τρόπο έχασαν χρυσή ευκαιρία να εξασφαλίσουν από σήμερα μαθηματικά την πρόκριση τους. Στο καλάθι των αχρήστων πήγε τελικά η μεγάλη εμφάνιση που πραγματοποίησε ο φοβερός Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος σκόραρε 29 πόντους και είχε 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με σκληρές μάχες και τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι (6-6 στο 2'). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να "χτυπήσουν" κοντά στο καλάθι, ενώ οι γηπεδούχοι απειλούσαν από μέση και μακρινή απόσταση (8-9 στο 4'). Όλοι οι παίκτες έδειχναν πάθος για κάθε μπάλα, ενδεικτικό της κρισιμότητας του παιχνιδιού, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν κλειστός (17-17 στο 10').

Με σερί 4-0 δια χειρός Κλιμαβίτσιους και Πότσιους ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τους Λιθουανούς κάτι που ανάγκασε τον Μπάνκι εσπευσμένα να καλέσει τάιμ άουτ (21-17 στο 11'). Η... κατηφόρα των Ιταλών δεν σταμάτησε εκεί όμως. Όσο η Αρμάνι δεν μπορούσε να σκοράρει μένοντας για περισσότερο από 4 λεπτά άποντη, η Ζαλγκίρις έχτιζε διαφορά ασφαλείας διευρύνοντας το σερί της σε 12-0 (29-17 στο 14'). Η... λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ντέντμον έπειτα από προσπάθεια του να κλέψει με θεατρικό τρόπο ένα φάουλ. Το επιθετικό βραχυκύκλωμα της Αρμάνι συνεχιζόταν και με μπροστάρηδες του Πότσιους, Ντέντμοντ και Κλιμαβίτσιους οι Λιθουανοί ξέφυγαν ακόμα και με 15 πόντους (33-18 στο 16'). Ο Νικολό Μέλι με έμμεσο τρίποντο και ο Τζέρελς από τα 6,75 έδωσαν μετά από αρκετή ώρα ανάσα στην ομάδα τους (33-24 στο 17'). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι να έχει καταφέρει να μειώσει τουλάχιστον τη διαφορά (39-31).

Οι φωνές του Μπάνκι αφύπνισαν επιθετικά τους παίκτες του, όμως και οι Λιθουανοί περίμεναν την αντίδραση και με όπλο την καλή ψυχολογία δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο από τους 5 (48-43 στο 25'). Η... παλιοσειρά των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση και με τους Γιασικεβίτσιους, Πότσιους και Γιαφτόκας να αναλαμβάνουν δράση το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σε διψήφια επίπεδα (60-50).

Μπορεί όλοι στη "Ζαλγκίριο Αρίνα" να περίμενα ότι η Μιλάνο θα μπει στην τέταρτη περίοδο για να παίξει το τελευταίο της χαρτί, όμως η εικόνα που παρουσίαζε αρχικά η ιταλική άμυνα ήταν κάκιστη. Λάθος βοήθειες, αργές περιστροφές και κακή ισορροπία συνέθεταν το σκηνικό (64-52 στο 33'). Επιθετικά σε εκείνο το διάστημα μόνο ο Ντέιβιντ Μος μπορούσε να απειλήσει την λιθουανική άμυνα. Η βελτίωση της ιταλικής άμυνας συνδυάστηκε με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Αμερικανό και με τον Τζεντίλε να συνεισφέρει ακόμα δύο η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 8-0 μειώνοντας στους έξι (66-60 στο 35'). Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει φωτιά, καθώς οι γηπεδούχοι άρχισαν να νιώθουν την πίεση κάτι που φαινόταν στο παρκέ, ενώ στην αντίπερα όχθη με τον φοβερό και τρομερό Λάνγκφορντ η Αρμάνι πίεζε να "κλέψει" τη νίκη (71-69 στο 38'). Με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Ουάλας στην διεκδίκηση του ριμπάουντ κέρδισε φάουλ και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ισοφάρισε σε 71-71. Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ντέντμοντ πραγματοποίησε το ντράιβ σκοράροντας και αφήνοντας μόλις 3,9 δευτερόλεπτα στους φιλοξενούμενους (73-71). Ο Μπάνκι πήρε τάιμ άουτ για να δώσει εντολές, όμως στην επαναφορά ο Τζεντίλε έκανε λάθος δίνοντας τη μπάλα στα χέρια του Λιπκεβίτσιους.