Ζαλγκίρις Κάουνας - Ούνικς Καζάν 77-71

Η Ζαλγκίρις Κάουνας συνεχίζει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην Euroleague, επικρατώντας και της Ούνικς Καζάν με 77-71.

Το παιχνίδι δεν διεξήχθη στην "Zalgirio Arena", αλλά στην παλιά έδρα της Ζαλγκίρις, λόγω εκθέσεως μόδας που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο, με τίτλο "Woman's world". Αυτό δεν πτόησε σε καμία περίπτωση την Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία πέτυχε την τρίτη νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια στον όμιλο.

Το συγκρότημα του Γκιντάρας Κράπικας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέιμς Άντερσον (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ), επικράτησε με 77-71 της Ούνικς Καζάν. Από τους φιλοξενούμενους οι 24 πόντοι του Κιθ Λάνγκφορντ δεν ήταν αρκετοί. Όσον αφορά τους Έλληνες της Ούνικς, ο Νίκος Ζήσης σε 15 λεπτά πέτυχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 32 λεπτά είχε 11 πόντους (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ο Τζέιμς Άντερσον ξεκίνησε πολύ καλά από πλευράς Ζαλγκίρις, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού (6-4, 4'). Η αντίδραση των Ρώσων δεν άργησε να έρθει. Λάνγκφορντ και Ζήσης με επί μέρους 8-0 έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (6-12 στο 6'). Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν μια μονομαχία ανάμεσα σε Άντερσον και Λάνγκφροντ, με τον δεύτερο, όμως, να προηγείται στο σκορ (13-14, 8'). Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους έβαλαν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ξανά, (17-15), όμως ο Κέρτις Τζέρελς είπε την τελευταία... λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 17-17.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις. Οι παίκτες του Κάπρικας πίεσαν στην άμυνα και αφού έτρεξαν σερί 8-0 πήραν και τα ηνία της αναμέτρησης (25-17, 12'). Ο Βαντίμ Πάνιν ανέλαβε δράση, από πλευράς Ούνικς, μειώνοντας τη διαφορά με διαδοχικά καλάθια (29-27 στο 16'). Ο Άντερσον, ωστόσο, συνέχισε να δίνε λύσεις στο σκοράρισμα (35-30), ο Ουλανόβας μπήκε κι αυτός με τη σειρά του στην εξίσωση της αναμέτρησης και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Λιθουανούς στο +3 (40-37).

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ένας μονόλογος του Αρτούρας Μιλάκνις. Ο Λιθουανός άσος με 9 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά υπέρ της ομάδας του (49-41, 24'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά και πάλι ο Μιλάκνις, έχοντας τη βοήθεια του Λεκαβίτσιους, ανέβασαν τη διαφορά για την Ζαλγκίρις (56-46 στο 27'). Καϊμακόγλου, Φίσερ και Ουάιτ με σερί 6-0 έφεραν κοντά στο σκορ την Ούνικς (56-52), όμως ο Εντγκάρας Ουλανόβας ανέλαβε δράση, ανοίγοντας εκ νέου τη διαφορά (60-53, 29'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά των 7 πόντων να παραμένει (62-55).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ξεκίνησε "ζεστός" στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Ούνικς να ροκανίσει από νωρίς τη διαφορά, μειώνοντας σε 65-62 (32'). Γιαφτόκας και Άντερσον συνδέθηκαν με το καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά (69-62, 34'). Ο Άντερσον συνδέθηκε με το καλάθι της Ούνικς, ανεβάζοντας τη διαφορά (72-65 στο 37'). Ο Κώστας Καϊμακόγλου ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά για την Ούνικς και με δικές του προσπάθειες μείωσε σε 73-69, 46 δεύτερα για το τέλος. 22 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ουάιτ μείωσε ακόμα περισσότερο (73-71). Ο Άντερσον απάντησε, με βολές, για το 75-71, 17 δεύτερα για το τέλος. Ο Τζέρελς στην προσπάθειά του να μειώσει δέχτηκε τάπα από τον Καρινάουσκας και ο Άντσερσον με νέες εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-71 για την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-37, 62-55, 77-71.