Βαλένθια - Λαμποράλ Κούτσα 79-69

Η Βαλένθια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού εμφυλίου, καθώς επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 79-69, κάνοντας σεφτέ στη διοργάνωση.

Έπρεπε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές για να πανηγυρίσει νίκη η Βαλένθια. Τα κατάφερε, όμως, απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα, εντός έδρας, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λουκ Χαρανγκόντι.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του. Παράλληλα, σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Σαμ Βαν Ρόσομ, που πέτυχε 14 πόντους, ενώ μοίρασε και 9 ριμπάουντ. Από πλευράς Λαμποράλ, οι 20 πόντοι του Τορνίκ Σενγκέλια δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν τη νίκη στην ομάδα του.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με την Λαμποράλ, ωστόσο, να έχει ένα ισχνό προβάδισμα με 7-8, χάρη στον Άιβερσον (4'). Ερτέλ και Τιγί ανέλαβαν δράση για την ομάδα του Μάρκο Κρέσπι, δίνοντάς της προβάδισμα 7 πόντων (10-17 στο 7'). Βούγιασιτς και Χάμιλτον μπήκαν κι αυτοί με την σειρά τους στην... εξίσωση του αγώνα (11-22, 9'). Οι γηπεδούχοι όμως, αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-22 στο φινάλε του δεκαλέπτου με καλάθια των Ρίμπας και Λόντσαρ.

Οι παίκτες της Βαλένθια μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να μαζέψουν τη διαφορά, κάτι το οποίο πέτυχαν με τους Ρίμπας και Λόντσαρ (20-24, 13'). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και χάρη στους Σενγκέλια, Μπέρτανς και Κοσέρ άνοιξαν τη διαφορά (24-34, 15'). Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε και η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Περάσοβιτς, με μπροστάρηδες τους Χαρανγκόντι και Ρίμπας έτρεξαν σερί 12-0, το οποίο τους έδωσε τη δυνατότητα να προσπεράσουν στο σκορ με 36-34 στο 17'. Η διαφορά των δύο πόντων υπέρ της Βαλένθια έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με ευθύνη του Βαν Ρόσομ (38-36).

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς μπήκε "ζεστός" στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Βαλένθια να πάρει προβάδισμα (47-43, 23'). Οι Βάσκοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά Χαρανγκόντι και Ρίμπας διατήρησαν το προβάδισμα της ομάδας τους (51-46, 25'). Ο Σαμ Βαν Ρόσομ συνέχισε να είναι ουσιαστικός για την ομάδα του (59-52, 28'). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό. Λόντσαρ και Βίβες συνέχδισαν να σκοράρουν και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +9 (65-56).

Η Λαμποράλ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να μαζέψει τη διαφορά και το πέτυχε με τον Τορνίκ Σενγκέλια (65-51 στο 32'). Όσες φορές προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν τη διαφορά, οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις και το προβάδισμά τους αυξανόταν (73-63 στο 35' με Βαν Ρόσομ). Η διαφορά των 10 πόντων παρέμενε κι αυτό ευνοούσε την γηπεδούχο ομάδα (75-65 στο 37'). Οι Βάσκοι προσπάθησαν για την τελική ανατροπή, όμως Χαραγκόντι και Βαν Ρόσομ "καθάρισαν" για την Βαλένθια (79-67, 39'). Το τελικό 79-69 βρήκε τους γηπεδούχους θριαμβευτές του ισπανικού "εμφυλίου".

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 38-36, 65-56, 79-69.