Τουρόφ - Μπαρτσελόνα 65-104

Το εμπόδιο της Τουρόφ μόνο ανυπέρβλητο δεν αποδείχτηκε για την Μπαρτσελόνα που πέρασε με το επιβλητικό 104-65 από την Πολωνία και διεύρυνε το αήττητο σερί της.

Με την Μπαρτσελόνα να παραδίδει μαθήματα επιθετικού πλουραλισμού και μοιράζοντας 25 ασίστ οι Ισπανοί δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη με 104-65 επί της Τουρόφ και να φτάσουν τις 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην regular season. Ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (12) κι είδε άπαντες να φορτώσουν με τουλάχιστον 3 πόντους το αντίπαλο καλάθι. Ο Μπόστιαν Νάχμπαρ κι ο Μάριο Χεζόνια ήταν πρώτοι σκόρερ των νικητών σημειώνοντας 17 και 105 πόντους αντίστοιχα. Ο αγώνας είχε κι ελληνική εκπροσώπηση, καθώς πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Πηλοΐδης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με το... καλημέρα η Μπαρτσελόνα έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό του ματς και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 12-2 που την έφερε εξ αρχής σε διψήφια απόσταση (στο 3'). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με επιθετική πολυφωνία και με καλά οργανωμένες επιθέσεις κατάφερε να φτάσει μειώσει στους 3 (12-15 στο 6'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Καταλωνίας να βρίσκει πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και να προηγείται με 20-16 (στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα μπήκε με διάθεση να παίξει πιο ώριμα και με μπροστάρη τον Νάχμπαρ έτρεξε ένα επιμέρους 15-4 ξεφεύγοντας και πάλι με +13 (20-35 στο 16'). Η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν πλέον ολοκληρωτική κι αυτό φαινόταν στα ριμπάουντ, τα οποία σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη που υπέπεσαν οι γηπεδούχοι είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 27-43 (στο 20').

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν βάλει πλέον τις βάσεις για να διευρύνουν το αήττητο σερί τους και δεν σκόπευαν να μπουν σε μπελάδες. Με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ να μοιάζει ασταμάτητος και τον Άντε Τόμιτς να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος των αιθέρων οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκτόξευσαν τη διαφορά τους ακόμα και στο +25 (35-60 στο 25'). Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ολοένα κι αυξανόταν (39-69 στο 28') κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η συνέχεια του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους φιλοξενούμενους να έχουν τρέξει συνολικά ένα επιμέρους 36-16. Το 79-43 (στο 30') δεν άφηνε κανένα περιθώριο ελπίδας στους γηπεδούχους που πλέον προσπαθούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά, όμως και πάλι κάτι τέτοιο δεν έμοιαζε εφικτό. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το ευρύ 104-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 27-43, 43-79, 65-104.