Ρεάλ Μαδρίτης - Ζαλγκίρις 99-83

Ήταν να μην παίξει άμυνα η Ρεάλ που πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 99-83 επικράτησε της Ζαλγκίρις κι έτσι έστειλε την Μπαρτσελόνα στον δρόμο του Ολυμπιακού στα play offs. Οι Μαδριλένοι θα συναντήσουν την Εφές.

Ένα τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο όταν και δέχτηκε 31 πόντους παραλίγο να αποβεί μοιραίο για την Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι παίζοντας άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κι αναγκάζοντας την Ζαλγκίρις να σκοράρει 40 πόντους σε όλο το 20λεπτο κατάφεραν εν τέλει να φτάσουν στη νίκη με 99-83 και να καταλάβουν την πρώτη θέση του Ε ομίλου. Αυτό σημαίνει ότι οι "μερένχες" στα play offs θα συναντήσουν με πλεονέκτημα έδρας την Εφές, ενώ η Μπαρτσελόνα που τερμάτισε δεύτερεη θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακούς στους "8". Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ρέγιες με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Ροντρίγκες και Κάρολ που σκόραραν από 16. Ο αγώνας είχε κι ελληνική διαιτητική εκπροσώπηση, καθώς δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Παπαπέτρου.

Τα στατιστικά του αγώνα

O Γουίλ Τσέρι σκόραρε τους πρώτους πόντους της Ζαλγκίρις (2-2, 48") κι εν συνεχεία η Ρεάλ Μαδρίτης έτρεξε σερί 12-0, βρίσκοντας λύσεις με το περιφερειακό σουτ. Παρ΄όλα αυτά, οι Λιθουανοί δεν επέτρεψαν στη "Βασίλισσα" να ξεφύγει στο σκορ, χτυπώντας στο transition και μειώνοντας σε 24-19, με τρίποντο του Μιλάκνις στο 11'39". Τι ακολούθησε; Οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους από τους Γκουντάιτις, Σονγκάιλα και μείωσαν σε 27-26 στο 13" ενώ πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ όταν ο Λεκαβίτσιους μείωσε σε 30-31, με λέι απ! Μάλιστα ο Βένε έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +6 (37-43) ενώ ο Ρίβερς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε στο 40-43 του ημιχρόνου.

Με στόχο να παίξει άμυνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ. Οι Ισπανοί είδαν την άμυνα τους να αποδίδει, ενώ επιθετικά είχαν τους Γιούλ και Ρέγιες να τους οδηγούν εκ του ασφαλούς. Ο πρώτος σημειώνοντας 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο βοήθησε την ομάδα του να περάσει μπροστά με 52-49 (στο 24'). Ο Ισπανός γκαρντ μαζί με τους 9 πόντους του Ρέγιες είχαν πετύχει τους 16 από τους συνολικούς 18 πόντους της Ρεάλ μέχρι εκείνο το σημείο (58-52 στο 27'). Στην τέταρτη περίοδο ένας... καταιγισμός τριπόντων ήταν αρκετός για να εκτινάξει την διαφορά. Κάρολ, Ροντρίγκες και Κάρολ με 3 τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (83-70 στο 33') δίνοντας ρυθμό και ψυχολογία στους συμπαίκτες τους. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ήρθε η... κατάρρευση των λιθουανών με τους γηπεδούχους να μην χάνουν ευκαιρία και να εκτινάσσουν την διαφορά στο τελικό 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-43, 68-62, 99-83.