Ουνικάχα Μάλαγα - Νίζνι 85-76

Η πρώτη νίκη της Μάλαγα στο ΤΟΡ 16 είναι γεγονός! Οι Ισπανοί έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχαν κερδίζοντας με 85-76 τη Νίζνι που πάλεψε μέχρι τέλους για το "διπλό".

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 2,5 μήνες μέχρι να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών η Μάλαγα. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν με 85-76 της Νίζνι και πήραν ροζ φύλλο στην Euroleague έπειτα από τις 21 Νοεμβρίου όταν κι είχαν επιβληθεί της Τσεντεβίτα. Από εκείνο το παιχνίδι κόντρα στους Κροάτες μεσολάβησαν 9 συνεχόμενες ήττες σε regular season και TOP 16. Για να καταφέρουν οι παίκτες του Πλάθα να πάρουν τους δύο βαθμούς χρειάστηκε μία αρχηγική εμφάνιση από τον Τζέισον Γκρέιντζερ, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Ο αγώνας άρχισε με τον Τάρενς Κίνσεϊ να ξεκινάει "ζεστός" και να ηγείται στο επιμέρους 8-2 που έτρεξε η Νίζνι (στο 3'). Οι Ρώσοι είχαν μπει δυναμικά στο παιχνίδι κι εκμεταλλευόμενοι τα εύκολα λάθη των γηπεδούχων βρήκαν την ευκαιρία να επιβάλουν το ρυθμό τους και να αιφνιδιάσουν τους Ανδαλουσιάνους (7-16 στο 7'). Το δεκάλεπτο, ωστόσο ολοκληρώθηκε με ξέσπασμα από πλευράς Μάλαγα. Οι παίκτες του Πλάθα με ηγέτη τον Τζέισον Γκρέιτζερ έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7 κλείνοντας σε απόσταση αναπνοής (22-23 στο 10').

Οι Ισπανοί είχαν μπει, πλέον, στον ρυθμό του παιχνιδιού και δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα κατάφεραν να πάρουν τα ηνία και να μπουν σε θέση οδηγού (31-28 στο 14'). Με σερί 11-0 οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 36-28 (στο 15') δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην ρωσική επίθεση που δεν έβρισκε τρόπους να απειλήσει. Ο Άρτιομ Παρακχούσκι ανέλαβε να κρατήσει όρθιους τους φιλοξενούμενους και με 6 δικούς του πόντους έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα να κλείσει το ημίχρονο υπολειπόμενη με 5 πόντους (46-41 στο 20').

Με Ισπανικό σερί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με τον Φραν Βάσκεθ να αναλαμβάνει δράση κάτω από τα καλάθια και τον Γκρέιτζερ να είναι πανταχού παρών έτρεξαν ένα 7-0 στέλνοντας την διαφορά στο +12 (53-41 στο 23'). Ο Καλέμπ Γκριν πήρε τη σκυτάλη επιθετικά, όμως απέναντι του βρήκε τον Τέιλορ Ρότσεστι, ο οποίος βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να σκοράρει σημείωσε τους 7 από τους 12 πόντους της σε7 λεπτά αγώνας (63-53 στο 17'). Τέσσερις πόντοι του Τόμπκινς κι ένα τρίποντο του Ρότσεστι βοήθησαν την Νίζνι να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε κοντινή απόσταση (64-57).

Με τρία ρωσικά τρίποντα ξεκίνησε η τέταρτη περίοδο, καθώς Ρότσεστι, Τόμπκινς και Μπαμπούριν έδωσαν έπειτα από αρκετή ώρα την ευκαιρία στην ομάδα τους να ισοφαρίσει σε 66-66 (στο 32'). Τα πάντα, πλέον, βρίσκονταν σε μία λεπτή κλωστή και η νευρικότητα στις επιλογές των παικτών ήταν εμφανής. Στα δύσκολα ήταν η εμπειρία του Τζέισον Γκρέιτζερ που έδωσε σιγουριά στην Μάλαγα, την ίδια ώρα που η Νίζνι είχε μείνει χωρίς πόντο για περίπου 7.30 λεπτά (74-66 στο 38'). Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 75-70 κι όσο κι αν οι Ρώσοι προσπάθησαν, η ψυχραιμία των Ισπανών από τις βολές (Βάσκεθ, Βασιλειάδης, Γκρέιτζερ είχαν 2/2) ήταν αρκετή για να τους δώσει το πρώτο τους ροζ φύλλο στο ΤΟΡ 16. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-41, 64-57, 85-76.