Νεπτούνας - Ολυμπιακός 81-85 (76-76 κ.α.)

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 85-81 επί της Νεπτούνας, μέσα στη Λιθουανία.

Η αποστολή του Ολυμπιακού αναμενόταν δύσκολη. Η Νεπτούνας ήθελε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (76-76). Εκεί "μίλησε" η εμπειρία των "ερυθρολεύκων" και κυρίως του Βασίλη Σπανούλη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Μίλαν Τόμιτς

Οι δηλώσεις του Βασίλη Σπανούλη

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του, πετυχαίνοντας 34 πόντους, με 6/11 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του "Kill Bill" ήταν ο Κώστας Σλούκας (13 π.). Από πλευράς Νεπτούνας, ο Γκαϊλιους πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Ζαβάτσκας με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ έκανε πολλές "ζημιές" κάτω από τις δύο ρακέτες.

Ο Ολυμπιακός όσο περνούσε η ώρα έβρισκε τα πατήματά του και με τον Λοτζέσκι να "εκτελεί" πήρε προβάδισμα (4-6, 3'). Μαζέικα και Γκαϊλιους μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα για το 10-9, ενώ ο Γκάλντιγκας άνοιξε κι αυτός με τη σειρά του λογαριασμό (12-9 στο 6'). Η αντίδραση των παικτών του Μίλαν Τόμιτς ήταν άμεση. Λαφαγιέτ και Σπανούλης με επί μέρους 5-0 διαμόρφωσαν το 12-14 (8'). Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε να είναι αποτελεσματικός (6 π.) και οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (15-17).

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σπανούλης συνέχισε να σκοράρει, οι Πέτγουεϊ-Ντάνστον έδωσαν βοήθειες και αποτέλεσμα αυτού ήταν η διαφορά να αυξηθεί (17-27 στο 12'30''). Ο έλεγχος του αγώνα έμενε στην πλευρά των Πειραιτών, καθώς και ο Σλούκας συνδέθηκε με το καλάθι (21-31, 15'). Η Νεπτούνας κατάφερε να "ροκανίσει" τη διαφορά με βολές του Σακούρ (25-31, 16'). Η προσπάθεια των Λιθουανών να μειώσουν έμεινε στη μέση, καθώς Αγραβάνης και Λοτζέσκι ανέβασαν, εκ νέου, τη διαφορά (26-36, 17'). Ο Βασίλης Σπανούλης είπε την τελευταία λέξη για το πρώτο μέρος και με όμορφο lay up διαμόρφωσε το 30-38.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Νεπτούνας ευστόχησε στο πρώτο της τρίποντο, με τον Γκαϊλιους. Ο Λιθουανός γκαρντ, μαζί με τον Σακούρ έδωσαν λύσεις στην επίθεση της Νεπτούνας. Ο Ολυμπιακός είχε μπει νωθρός στην επανάληψη και έτσι η διαφορά μειώθηκε (37-38 στο 22'). Ο Μπράιαντ Ντάνστον μπήκε "ζεστός' στο δεύτερο ημίχρονο και το απέδειξε στο παρκέ (39-46, 24'). Ζαβάτσκας και Γκαϊλιους με συνεχόμενα τρίποντα έφεραν στην ελάχιστη τιμή της τη διαφορά (45-46), ενώ με βολές του Γκαϊλιους οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα μετά από ώρα (47-46, 26'). Με βολές του Σλούκα οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ (49-50, 27'). Ο Σλούκας, 33 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου, με τρίποντο από τα 9 μέτρα έδωσε "ανάσα" στην ομάδα του (51-55). Το τέλος του δεκαλέπτου, όμως, δεν είχε ανάλογη κατάληξη για τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς. Ζαβάτσκας και Γκιρτζιούνας με επί μέρους 4-0 ισοφάρισαν σε 55-55 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Βασίλης Σπανούλης, με δύσκολη προσπάθεια, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ξανά (55-57). Ο Μαζέικα, όμως, λίγο αργότερα, με δικές του προσπάθειες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 61-57 (32'). Ο Γκάλντικας έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (63-58), για να "απαντήσει" ο Σλούκας με δικές του προσπάθειες (63-62 στο 33'). Οι Λιθουανοί επανέφεραν τη διαφορά στους 5 πόντους με βολές του Μπουτκεβίτσιους (70-65 στο 36'). 1 λεπτό και 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Σπανούλης με τρίποντο ισοφάρισε σε 72-72 για τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό (74-74). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με 2 βολές, 38 δεύτερα πριν το τέλος, έβαλε μπροστά την ομάδα του (74-76). Ο Ζαβάτσκας μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 76-76. Στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς δεν μπόρεσαν να βγάλουν αξιόλογο σουτ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το τρίποντο του Σπανούλη στο ξεκίνημα του αγώνα έχρισε τον "Kill Bill" τον 5ο καλύτερο σκόρερ στην ιστορία της Euroleague (76-79). Τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης ο Ζαβάτσκας μείωσε (78-79), αλλά ο Σπανούλης ήταν "καυτός" και το απέδειξε (78-81). Λοτζέσκι και Σπανούλης έχασαν την ευκαιρία να "σφραγίσουν" τη νίκη του Ολυμπιακού και ο Σακούρ, με κάρφωμα, 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε σε 80-81. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καλή άμυνα και με τον αρχηγό τους πήραν "ανάσα" (80-82, 44'48''). Ο Σακούρ οδηγήθηκε στις βολές, όπου είχε 1/2 (81-82). Ο Πέτγουεϊ πήρε το ριμπάουντ και αφού κέρδισε κι αυτός με τη σειρά του βολές έστειλε στο +3 την ομάδα του (81-84, 3'9'' για το τέλος). 5 δέκατα πριν το τέλος ο Σλούκας, ξανά με βολές, διαμόρφωσε το τελικό 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76. 81-85.