Μπάγερν Μ.-Μάλαγα 82-68

Η Μπάγερν επέστρεψε στο γήπεδο της, επέστρεψε και στις νίκες στη Euroleague (μετά την ήττα στο ΣΕΦ), επικρατώντας της Μάλαγα΄, που έχει για ρεκόρ το 2-2.

Η Μπάγερν ξεκίνησε με ένα επί μέρους 26-15, για να ενημερώσει τη Μάλαγα επί των προθέσεων της. Οι Ισπανοί σαφέστατα και αντέδρασαν, αλλά ήταν άστοχοι (6/26 τριπ., 16/39 διπ.) και δεν είχαν την υπομονή να διαχειριστούν σωστά την όλη κατάσταση (τελείωσαν με 9 ασίστ). Για αυτό και οι Γερμανοί επέστρεψαν στις νίκες 82-68), όπως σταματούσαν το σερί των φιλοξενούμενων τους στο 2-0.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Στο κατάμεστο Audi Dome, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς (Μπενζίνγκ-Μπράιαντ) έως το 16-9 (4.46''), με τον Ντιλέινι να συμπληρώνει το τρίο της επιτυχίας (19-9, 6.50''). Η Μάλαγα που δυσκολευόταν στη δυνατή άμυνα των Γερμανών, πήραν ανάσες με βολές του Γκρέιντζερ (24-15, 9.03'') με τον Τέιλορ να διαμορφώνει το 26-15, του δεκαλέπτου. Οι Ντιλέινι και Μπενζίνγκ είχαν δώσει από 8π., με όλη την παρέα τους να 'χει μόλις ένα λάθος, 5 ασίστ και 10/18 σουτ. Την ίδια ώρα, οι Ισπανοί είχαν 5/16 σουτ, 3 περισσότερα ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη με 1 ασίστ.

Η δυσκολία ως προς την τελεσφόρηση των φάσεων συνεχίστηκε για τη Μάλαγα και στη β' περίοδο. Και η καλή άμυνα της Μπάγερν της διευκόλυναν τη ζωή στην άλλη άκρη (33-17, 11.59''). Οι Ντράγκιτς, Βιδάλ και Κάλογουεϊ συνεργάστηκαν για το 43-32 του ημιχρόνου που είχε 11/23 διπ., 5/11 τριπ. και 6/9 βολές, για τους πρωτοπόρους της Μπουντεσλίνγκα και 6/10 βολ., 10/25 διπ. και 2/12 τριπ. για την Ουνικάχα που στο μεταξύ είχε χάσει και τη μάχη των ριμπάουντ (18-6 vs. 13.9).

Όταν ο Τζέντοβιτς έκανε 6 τους πόντους του, το σκορ έγινε 49-32 (22.17''), με τον Κάλογουεϊ να δίνει το σύνθημα στην άμυνα, όπως παρήγαγε και πόντους (ήταν όλοι δικοί του έως το 51-39, 24.28''). Ο Ντιλέινι έκανε... εφόδους, κέρδισε φάουλ και με 4/4 βολές, έφτασε τις 11/11 και τους 16π., όπως διαμόρφωνε το 53-39 (24.39''). Οι Ντράγκιτς και Χετσμάιχερ βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι.

Και εκεί που η Μάλαγα έδειχνε να μη μπορεί να βρει τον τρόπο να "σπάσει" το mentalite των γηπεδούχων (59-45, 27.11'), άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και πήρε ό,τι μπορούσε από το τρανζίσιον έως το 61-51 (28.15''). Και αν ο Τζέντοβιτς συνέχισε να είναι πιστός στο έργο του (64-51, 28.30), το ίδιο έκαναν και οι Ισπανοί (64-54, 28.45''), για να κουράσουν το μυαλό των γηπεδούχων που... μετά το τρίποντο (με ταμπλό) του Τέιλορ από τα 7 μέτρα απέδειξαν πως δεν νιώθουν τίποτα (67-54). Ο Σουάρεθ θέλησε να απαντήσει πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Μπενζίνγκ έκανε 11 τους πόντους του, στο 71-58 (32'), ο Ντιλέινι 19 τους δικούς του στο 73-60 (32.49''), ο Μπράιαντ επέστρεψε για να σκεπάσει τη ρακέτα και τα τρίποντα, με τον Σουάρεθ να επιμένει από το τρίποντο και να δικαιώνεται, όπως και ο Τούλσον (73-66, 34.51''). Ο Τζέντοβιτς δήλωσε και πάλι "παρών" (76-66) , αλλά η αλήθεια είναι πως η Μπάγερν άρχισε να το παρακάνει στα τρίποντα. Μάζευε όμως, και τα ριμπάουντ, οπότε κανένα πρόβλημα. Δυο λεπτά καλάθι δεν είδαμε, είδαμε όμως, φάουλ του Ντράγκιτς στον Μπενζίνγκ (78-66, 37.04''), όπως και πολλά χαζά λάθη των Γερμανών. Για παράδειγμα,το πέμπτο φάουλ του Μπράιαντ που ήταν επιθετικό, στα 2' για τη λήξη. Ένα λεπτό μετά τον ακολούθησε ο Μπενζίνγκ, ο Βιδάλ αστόχησε σε μια βολή (78-68), ο Τζέντοβιτς πήρε το ριμπάουντ και κάπου εκεί έληξαν όλα.