Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-84 (74-74 κ.α.)

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη απέδρασε με το ροζ φύλλο από την Τουρκία κερδίζοντας στην παράταση με 84-81 (74-74 κ.α.) την Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς. Θετικό ντεμπούτο με τη φανέλα των Τούρκων έκανε ο Νίκος Ζήσης.

Η ΤΣΣΚΑ αρνείται να χάσει κι αυτό το έδειξε και στην επίσκεψη της στην Τουρκία. Στην... κόντρα των κουμπάρων, ο Δημήτρης Ιτούδης βγήκε νικητής κερδίζοντας στην παράταση με 84-81 (74-74κ.α.) την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι Ρώσοι για να καταφέρουν να διατηρήσουν το αήττητο σερί τους στην Euroleague και να φτάσουν στις 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια χρειάστηκε να δουν 6 παίκτες (Ντε Κολό, Τεόντοσιτς, Ουίμς, Βοροντσέβιτς, Κάουν, Χάινς) να ολοκληρώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Θετικότατος ήταν στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος στα περίπου 28 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σημείωσε 5 πόντους, μοιράζοντας και 6 ασίστ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Δημήτρη Ιτούδη

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να στηρίζει πολλά στο περιφερειακό της σουτ και να δικαιώνεται, καθώς κατάφερε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους (10-17 στο 6'). Με το χρονόμετρο να δείχνει 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου στο παρκέ της "Ulker sports arena" επανεμφανίστηκε έπειτα από απουσία περίπου 2 μηνών ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ των Ρώσων έδειχνε να μην έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα από τον τραυματισμό του, όμως αυτό δεν ήταν ικανό για να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε πάρει η ΤΣΣΚΑ. Οι Τούρκοι με τον Άντριου Γκούντελοκ και τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να ηγούνται επιθετικά έκλεισαν το πρώτη δεκάλεπτο στο -3 (25-28 στο 10').

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, καθώς με ομαδικό κι ωραίο μπάσκετ έβαζαν συνεχώς γρίφους στους αντιπάλους τους, όμως αυτή η υπεροχή δεν μετουσιωνόταν σε σκοράρισμα. Τα ποσοστά από τα 6,75μ. είχαν πλέον μειωθεί αισθητά κι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία για να αντιδράσουν. Οι Τούρκοι με επιθετικό πλουραλισμό και πολυφωνία έτρεξαν ένα επιμέρους 17-10 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (42-38 στο 17'). Έπειτα από μία μικρή ρωσική αντεπίθεση (σερί 7-0) το ημίχρονο, τελικά, ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια (42-45 στο 20').

Θρίλερ και... παράταση

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους δύο διεκδικητές της νίκης να μπαίνουν με σαφώς πιο αμυντικούς προσανατολισμούς. Η νέα εικόνα του παιχνιδιού φάνηκε να ευνοεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ένα σερί 7-0 έχτισαν μία διαφορά 7 πόντων (45-52 στο 25'). Το τάιμ άουτ που πήρε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποδείχτηκε άκρως αποτελεσματικό, καθώς οι παίκτες του απάντησαν με ένα δικό τους σερί 12-0 παίρνοντας και πάλι τα ηνία στο σκορ ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στον αγώνα με +5 (57-52). Με τη πλάστιγγα να γέρνει προς την πλευρά των γηπεδούχων, ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς και με ένα σημαντικό τρίποντο βοήθησε την ομάδα του αλλάξει ψυχολογία και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 61-59 (στο 30').

Τα πάντα ήταν ρευστά και όλα έδειχναν ότι ο τελικός νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες (63-63 στο 32'). Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και με σερί 5-0 ξέφυγαν με 69-64 (στο 35'), όμως ο Γκούντελοκ ήταν και πάλι εκεί για την Φενέρμπαχτσε και με τρίποντο μείωσε αρχικά στο καλάθι πριν ο Λούκα Ζόριτς ισοφαρίσει σε 69-69 (στο 36'). Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 72-72. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Ζόριτς με φόλοου έδωσε προβάδισμα με 74-72. Με το χρονόμετρο στα 33 δευτερόλεπτα ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Σόνι Ουίμς ήταν εκεί για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και στα 25 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει σε 74-74. Η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να παίξει άμυνα κάτι που αποδείχτηκε σοφή επιλογή με τον Γκούντελοκ να αστοχεί σε προσπάθεια για δίποντο και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση (74-74 κ.α.).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μίλος Τεόντοσιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες και συνεπικουρούμενος από τον Κάιλ Χάινς κατάφεραν να οδηγήσουν την ΤΣΣΚΑ εκ του ασφαλούς και να την οδηγήσουν στο τελευταίο λεπτό σε ρόλο οδηγού (81-79). Στα 44 δευτερόλεπτα ο Σούνι Ουίμς άστοχησε σε προσπάθεια για δύο , όμως το ίδιο έκανε κι ο Μπογκντάνοβιτς στα 21''. Με το χρονόμετρο να δείχνει 13 δευτερόλεπτα για το φινάλε ο Ουίμς ευστόχησε σε 1/2 βολές και έκανε το 79-82. Για ακόμα μία φορά η ΤΣΣΚΑ επέλεξε να παίξει άμυνα με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί σε προσπάθεια για 3 στα 6'' δευτερόλεπτα. Στην επαναφορά οι Τούρκοι επέλεξαν να απειλήσουν κοντά στο καλάθι και με τον Μπιέλιτσα μείωσαν σε 81-82 στα 5 δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι άφησαν ένα δευτερόλεπτο να κυλήσει πριν κάνουν φάουλ πάνω στον Ντε Κολό, ο οποίος με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών έκανε το 81-84 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ μετά την λάθος επαναφορά του Άντριου Γκούντελοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 61-59, 74-74 (κ.α.), 81-84.