Δύσκολη νίκη για τον Ερυθρο Αστέρα

ABA-LIGA

Ο Ερυθρός Αστέρας τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνα, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-76 για την 14η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας.

Η Ολίμπια Λιουμπλιάνα αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι", πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για να κάνει την έκπληξη στο Βελιγράδι, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στο φινάλε με 80-76.

Οι πρωταθλητές Σερβίας ένιωθαν διαρκώς την απειλή της αντιπάλου της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, αφού το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν μόλις 40-37 υπέρ τους. Και στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε πολύ, με τον Ερυθρό Αστέρας απλώς να είναι πιο ψύχραιμος στην τέταρτη περίοδο και να πανηγυρίζει τη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 12-2.

Ο Τέιλορ Ρότσεστι με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Τζέιμς Φελντέιν και Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς να προσθέτουν από 13 πόντους. Για την Ολίμπια, οι Τζόρνταν Μόργκαν και Γιαν Σπαν είχαν από 15 πόντους και ο Ντόμεν Λόρμπεκ 12 πόντους.