Μετά κόπων και βασάνων η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Τενερίφη ήταν ιδιαιτέρως απειλητική, αλλά στην τελική ευθεία του αγώνα η Ρεάλ Μαδρίτης "πάτησε το γκάζι" και πήρε την εκτός έδρας νίκη (84-74), που τη διατηρεί στην κορυφή της Liga Endesa με το απόλυτο (7/7).

Η κούραση από τη μονομαχία με τη Χίμκι ήταν εμφανής, αλλά ακόμη κι έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τενερίφη. Η "Βασίλισσα" βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ, πάλεψε για να πλησιάσει, ενώ στην τελική ευθεία έκανε εξαιρετική δουλειά, με αποτέλεσμα να φτάσει στην επικράτηση (84-74) που τη διατηρεί στην κορυφή της Liga Endesa, με το απόλυτο των νικών (7/7).

Το βασικό για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν το γεγονός πως στο τελευταίο πεντάλεπτο, όλα έγιναν όπως έπρεπε. Το δίδυμο των Φακούντο Καμπάσο (10 πόντοι, 8 ασίστ) και Φελίπε Ρέγιες (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν αυτό που έκρινε την τελική έκβαση του αγώνα, αφού πήρε τη Ρεάλ Μαδρίτης στις πλάτες του, την ώρα που οι γηπεδούχοι έβλεπαν τα ποσοστά τους στα σουτ τριών πόντων να πέφτουν λεπτό με το λεπτό.

Τα 8/21 τρίποντα (38%) δεν είναι ένα ποσοστό που θα μπορούσε να βοηθήσει την Τενερίφη σε ένα τόσο απαιτητικό παιχνίδι, με τους παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς να μην έχουν την απαραίτητη επιθετική συνέπεια στο φινάλε.

Το δυσάρεστο για τη "Βασίλισσα" πάντως ήταν πως ο Γκουστάβο Αγιόν αποχώρησε στο 25ο λεπτό του αγώνα με πρόβλημα στον αριστερό ώμο, μετά το δυνατό φάουλ του Τιμ Αμπρομάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-42, 56-60, 74-84.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Μάρκοβιτς): Σαν Μιγκέλ 10 (2), Τόμπεϊ 12 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10, Αμπρομάιτις 12 (2), Ριτσότι 10 (2), Βάσκεθ 4, Άλεν 5 (1), Μπεϊράν 5 (1), Ουάιτ 6 (0/5 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 15 (3), Ράντολφ 11 (1/5 τρίποντα), Καμπάσο 10 (8 ασίστ), Αγιόν 2, Τέιλορ 3 (1), Ραντλ 5 (1), Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 11 (1/5 τρίποντα), Γιούστα, Κάρολ 9 (1), Ρέγιες 18 (7 ριμπάουντ).