Με πολλά ζόρια "λύγισε" Ανδόρα και Θανάση η Ρεάλ Μαδρίτης

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Ανδόρα έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ προσπάθεια, όμως η Ρεάλ άντεξε στην παράταση και πήρε τη νίκη (96-92) σε ένα πολύ χορταστικό ματς στη Μαδρίτη.

Βρέθηκε να χάνει με 14 (30-44) λίγο πριν το ημίχρονο, έκανε την αντεπίθεσή της, βρέθηκε στο +6 στο 38', όμως η Ρεάλ χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Ανδόρας που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα σερί 6-0 και καλάθι του Αλμπισί στα 2,7 δευτερόλεπτα. Εκεί οι Μαδριλένοι ήταν πιο έμπειροι, πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη (96-92) για να παραμείνουν στην κορυφή της Liga Endesa με τη Μπαρτσελόνα.

Ένα τρίποντο του Ντόντσιτς (το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση) έκανε το 67-65 στο 34', άλλο ένα του Ρούντι Φερνάντεθ το 79-73 στο 38' έδειξαν να προσφέρουν τη νίκη στους Μαδριλένους, όμως η "μικρή" Ανδόρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Αλμπισί ισοφάρισε (79-79) στα 2.7" πριν το φινάλε. Στην τελευταία φάση ο Γιουλ πήρε ένα πολύ δύσκολο, εκτός ισορροπίας τρίποντο από τη γωνία, αστόχησε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ράντολφ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 85-83, ο Γιουλ άλλο ένα για το 88-85, ο Μασιούλις έδωσε αέρα πέντε πόντων κι ο Πάμπλο Λάσο ανακουφίστηκε έστω και στο φινάλε.

Κορυφαίος της Ρεάλ ήταν ο Σέρχιο Γιουλ (23 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), αν και τελείωσε τον αγώνα με 7/21 σουτ. Άλλους 15 πόντους έδωσε ο Ρούντι Φερνάντεθ, 14 ο Γκουστάβο Αγιόν, 12 ο Γιόνας Ματσιούλις και 11 ο Τζέισι Κάρολ. Η Ανδόρα, από την άλλη, στηρίχθηκε στην τετράδα των Γέλινεκ (22π.), Σερμαντίνι (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ), Αλμπισί (14 πόντοι, 10 ασίστ), Γουόκερ (14π.), με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να παίζει 14 λεπτά, να δίνει 4 πόντους με 2/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ και μία ασίστ.