Με οδηγό τον Κοζέρ η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ τα... χρειάστηκε με αντίπαλο την Ανδόρα αλλά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και επικράτησε με 94-88, έχοντας κορυφαίο τον Φαμπιάν Κοζέρ.

Τόσο δύσκολη πρεμιέρα στη Liga Endesa μάλλον δεν την περίμενε η Ρεάλ με αντίπαλο την Ανδόρα. Οι Μαδριλένοι χρειάστηκαν να παλέψουν επί 40 λεπτά μέχρι να καταβάλουν τη σθεναρή αντίσταση της Ανδόρα με 94-88, σε ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να τη ρίχνουν μέχρι τον έναν στην τρίτη περίοδο.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ έλαμψε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της "βασίλισσας" στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς πέτυχε 19 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές) και είχε τον καλύτερο απολογισμό στο δείκτη αξιολόγησης (+28). Πολύ καλοί ήταν ακόμα οι Φακούντο Καμπάσο (15 πόντοι), Γκουστάβο Αγιόν (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα και οι Ράντολφ (10), Τόμπκινς (12).

Από πλευράς Ανδόρα οι Μπλάζιτς (20 πόντοι), Γουόκερ (13 πόντοι) και Στέβιτς (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

(photo credits: acb.com)