Το ξεχωριστό ντεμπούτο του Έλιοτ Ουίλιαμς

Το ντεμπούτο του Έλιοτ Ουίλιαμς είναι ένα από τα καλύτερα στην ιστορία των ξένων του Παναθηναϊκού. Ποιος όμως είχε πετύχει τους περισσότερους πόντους στο πρώτο του ματς; Το Euroleague Greece σας παρουσιάζει όλες τις παρθενικές εμφανίσεις των ξένων του "τριφυλλιού". Από τον Μπατίστ στον Μπιούφορντ και από τον Μάρεϊ στον Νίκολας.

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς έκανε ένα ντεμπούτο που μπορεί να χαρακτηριστεί ονειρικό. Για την ακρίβεια από το 2001 και μετά, το ντεμπούτο του, είναι ένα από τα καλύτερα ξένου παίκτη στην ιστορία του Παναθηναϊκού! Αυτό προκύπτει από την ατομική του απόδοση (πόντοι, ranking, χρόνο συμμετοχής), σε συνδυασμό πάντα με την νίκη της ομάδας του. Για παράδειγμα τρεις παίκτες πέτυχαν περισσότερους πόντους από τους 14 του Ουίλιαμς στο πρώτο τους παιχνίδι στην Euroleague, αλλά μόνο ένας έφυγε νικητής (ο Καπόνο).

Ο αριστερόχειρας Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ είχε 14 πόντους (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 στο ranking, στα 33 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Μάλιστα ο χρόνος συμμετοχής του ήταν ο δεύτερος μεγαλύτερος μεταξύ όλων των ξένων του "τριφυλλιού", πίσω μόνο από τα 34 λεπτά που έπαιξε στο δικό του ντεμπούτο ο Μάικ Μπατίστ. Ο Αμερικανός με τις περισσότερες ευρωπαϊκές συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας έπαιξε για πρώτη φορά απέναντι στη Ζαλγκίρις έχοντας 20 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής. Μόνο που σε εκείνο το ματς η ομάδα του ηττήθηκε (80-74) στο Κάουνας.

Αξιομνημόνευτα ήταν και τα πρώτα παιχνίδια του Ζακ Ράιτ, αλλά και του Τζέισον Καπόνο. Ο πρώτος πέτυχε 17 πόντους στο Μιλάνο και ο δεύτερος 16 στο Κάουνας. Κανείς τους όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στη νίκη.

Δείτε τι έκαναν οι ξένοι παίκτες του Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο τους:

Μάικ Μπατίστ

Πότε: 6/11/2003
Με ποιον: Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός: 80-74 (Η)
Τι έκανε: Του ανήκει το ρεκόρ σε πόντους, ranking και χρόνο συμμετοχής. Είχε 20 πόντους (2/2 βολές, 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 5 κλεψίματα και 23 στο ranking.

Ρόντνεϊ Μπιούφορντ

Πότε: 9/10/2002
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Μπουντούτσνοστ: 87-71 (Ν)
Τι έκανε: Έμεινε άποντος παρότι αγωνίστηκε για 21 λεπτά. Είχε 0/6 σουτ, ωστόσο, πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Τρέισι Μάρεϊ

Πότε: 18/11/2004
Με ποιον:
Μπενετόν Τρεβίζο-Παναθηναϊκός: 83-77 (Η)
Τι έκανε:
Πέτυχε 12 πόντους (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/1 βολή), είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 22 λεπτά, συγκεντρώνοντας 10 στο ranking.

Λόνι Μπάξτερ

Πότε: 3/2/2005
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Ούλκερ: 79-72 (Ν)
Τι έκανε: Κι αυτός όπως και ο Ουίλιαμς ήρθε στα μέσα της χρονιάς. Έκανε το ντεμπούτο του απέναντι στην Ούλκερ έχοντας 4 πόντους (2/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 10 λεπτά.

Μπράντον Χάντερ

Πότε: 25/1/2006
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Ουνικάχα Μάλαγα: 93-95 (Η)
Τι έκανε: Το πρώτο του παιχνίδι δεν στέφθηκε με επιτυχία. Ο ίδιος είχε μηδέν πόντους (0/1 σουτ) σε 2 λεπτά συμμετοχής και ο Παναθηναϊκός έχασε στο γήπεδο του από τους Ισπανούς. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που οι "πράσινοι" έκαναν προσθήκη στα μέσα της χρονιάς, κάτι που δεν είχε συμβεί ως τότε. Μάλιστα ο Χάντερ είχε υπογράψει μηνιαίο συμβόλαιο.

Τόνι Ντελκ

Πότε: 24/10/2006
Με ποιον: Μπανταλόνα-Παναθηναϊκός: 79-82 (Ν)
Τι έκανε: Ο Αμερικανός αρχι-σκόρερ είχε 13 πόντους (2/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο του παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Σιγά σιγά όμως ο χρόνος του έφθινε.

Κένεντι Ουίνστον

Πότε: 24/10/2007
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Ρόμα: 86-83 (Ν)
Τι έκανε: Είχε 8 πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 7 στο ranking.

Ντρου Νίκολας

Πότε: 22/10/2008
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις: 78-51 (Ν)
Τι έκανε: Ο Αμερικανός γκαρντ που έκανε σπουδαία καριέρα στο "τριφύλλι" απέδειξε ότι δεν είναι απαραίτητο η καλή ημέρα να φαίνεται από το πρωί. Είχε μόλις 4 πόντους (με 1/6 σουτ), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στα 24 λεπτά που ίδρωσε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό παιχνίδι την πράσινη φανέλα.

Μάρκους Χέισλιπ

Πότε: 27/1/2010
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Παρτίζαν: 59-64 (Η)
Τι έκανε: Το ντεμπούτο του (σ.σ ήρθε στα μέσα της χρονιάς) συνδυάστηκε με μια απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την Παρτίζαν. Ο ίδιος είχε 7 πόντους (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 13 λεπτά.

Ρομέιν Σάτο

Πότε: 21/10/2010
Με ποιον: Βαλένθια-ΠΑΟ: 56-72 (Ν)
Τι έκανε: Απέναντι στην μετέπειτα ομάδα του είχε 8 πόντους (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), και 6 ριμπάουντ (6 ranking) σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Ντέιβιντ Λόγκαν

Πότε: 20/10/2011
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Μάλαγα: 98-77 (Ν)
Τι έκανε: Ο Αμερικανός γκαρντ (που άκουσε πολλά στο "τριφύλλι") ξεκίνησε στα ρηχά. Είχε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 11 περίπου λεπτά σ' αυτή την άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού.

Στίβεν Σμιθ

Τι έκανε: Είχε 13 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές) και 3 ριμπάουντ παίζοντας περίπου 18 λεπτά. Να σημειωθεί ότι έκανε ντεμπούτο στο ίδιο ματς με τον Λόγκαν, κάτι που δεν είχε συμβεί στο παρελθόν. Να παίζουν δηλαδή για πρώτη φορά στην ομάδα δύο ξένοι παίκτες.

Άντι Πάνκο

Πότε: 12/10/2012
Με ποιον: Ρεάλ-Παναθηναϊκός: 85-78 (Η)
Τι έκανε: Ο Αμερικανός σκόρερ με τη λαμπρή καριέρα στην Ισπανία δεν έμελλε να στεριώσει στον Παναθηναϊκό. Η πρεμιέρα του ωστόσο δεν ήταν κακή. Το αντίθετο μάλιστα: είχε 10 πόντους (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 10 στο ranking στη Μαδρίτη απέναντι στην φιναλίστ εκείνης της σεζόν.

Χίλτον Άρμστρονγκ

Τι έκανε: Τίποτα! Είχε μηδέν πόντους (0/1 σουτ), 1 ριμπάουντ και 6 λάθη σε 6 λεπτά συμμετοχής. Ήταν ο πρώτος ξένος του Παναθηναϊκού εκείνη τη χρονιά που αποχώρησε.

Ντέργουιν Κίτσεν

Τι έκανε: Είχε μόλις 2 πόντους (με βολές), 2 ριμπάουντ και 3 λάθη στα 10 λεπτά που έπαιξε στη Μαδρίτη. Μετά από λίγες ημέρες μάζεψε τα πράγματα του και αποχώρησε.

Στεφάν Λάσμε

Πότε: 18/10/2012
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Καντού: 78-76 (Ν)
Τι έκανε: Ήρθε τραυματίας στον Παναθηναϊκό και δεν έπαιξε καν στο πρώτο ματς. Μπήκε στο 2ο παίζοντας λίγο (3 λπετά) χωρίς να πετύχει πόντο.

Μάρκους Μπανκς

Πότε: 23/11/2012
Με ποιον: Καντού-Παναθηναϊκός: 69-71 (Ν)
Τι έκανε: Κι αυτός ήρθε μετά το ξεκίνημα. Είχε 9 πόντους (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής (11 ranking). Ούτε αυτός όμως στέριωσε στο "τριφύλλι".

Τζέισον Καπόνο

Πότε: 28/12/2012
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις: 67-66 (Η)
Τι έκανε: Ιδανικό ντεμπούτο! Είχε 16 πόντους (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 17 λεπτά, συγκεντρώνοντας 15 στο ranking. Η συνέχεια, βέβαια, δεν ήταν η ίδια.

Τζέιμς Γκιστ

Με ποιον: Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός: 67-66 (Ν)
Τι έκανε: Ο Γκιστ είχε έρθει νωρίτερα μέσω ανταλλαγής (αντί του Πάνκο) από τη Μάλαγα. Έπαιξε στο πρώτο ματς του Top-16 έχοντας μικρή συμμετοχή (14 λεπτά). Πρόλαβε να πετύχει 2 πόντους (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κόψιμο. Έκτοτε όμως έχει προλάβει να γίνει ο δεύτερος σε συμμετοχές ξένος παίκτης του Παναθηναϊκού στην Euroleague!

Ραμέλ Κάρι

Πότε: 17/10/2013
Με ποιον: Λιέτουβος Ρίτας-Παναθηναϊκός: 84-83 (Η)
Τι έκανε: Η ιδιαιτερότητα του Κάρι είναι ότι βρισκόταν στην ομάδα από την περσινή χρονιά. Έπαιξε όμως ευρωπαϊκό ματς για πρώτη φορά στην αρχή του 2013-14 και συγκεκριμένα στο Βίλνιους, έχοντας 12 πόντους (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ) σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Ζακ Ράιτ

Πότε: 27/2/2014
Με ποιον: Μιλάνο-Παναθηναϊκός: 77-75 (Η)
Τι έκανε: Ο Ράιτ αποτέλεσε προσθήκη του Παναθηναϊκού στα μισά του Top-16. Έκανε ντεμπούτο στο Μιλάνο, πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση: είχε 17 πόντους (3/3 βολές, 7/10 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 24 λεπτά. Το ranking του (24) αποτελεί ρεκόρ για πρωτοεμφανιζόμενο ξένο.

Έι Τζέι Σλότερ

Πότε: 17/10/2014
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Τουρόφ: 84-77 (Ν)
Τι έκανε: Ένα πολύ καλό ματς για τον Αμερικανό γκαρντ που πέτυχε 16 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής (14 ranking) σε μια δύσκολη όπως αποδείχτηκε νίκη των "πρασίνων". Οι 16 πόντοι είναι η 3η καλύτερη επίδοση, ενώ το ίδιο ισχύει και για τα 31 λεπτά συμμετοχής του.

Εστεμπάν Μπατίστα

Τι έκανε: Είχε 10 πόντους (4/6 δίποντα) σε 19 λεπτά, μαζί με 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα (αλλά και 6 λάθη). Μέτρησε 11 στο ranking.

ΝτεΜάρκους Νέλσον

Πότε: 19/12/2014
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: 67-80 (Η)
Τι έκανε: Λόγω τραυματισμού μπήκε κι αυτός στη μέση της χρονιάς. Το ντεμπούτο του ήταν με το... αριστερό, σε ήττα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με τον ίδιο να έχει 4 πόντους (2/3 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 21 λεπτά (10 ranking).

Γκάνι Λαβάλ

Πότε: 26/2/2015
Με ποιον: Μακάμπι-Παναθηναϊκός: 73-70 (Η)
Τι έκανε: Κι αυτός αποτέλεσε προσθήκη στα μέσα του Top-16 (όπως και οι Ουίλιαμς, Χέινς και Χάντερ). Δεν ξεκίνησε όμως καλά: είχε μηδέν πόντους (0/2 δίποντα) και 4 ριμπάουντ σε 4 λεπτά συμμετοχής.

Τζέιμς Φελντέιν

Πότε: 16/10/2015
Με ποιον: Λοκομοτίβ Κουμπάν-Παναθηναϊκός: 81-70 (Η)
Τι έκανε: Ήταν από τους παίκτες του ξεχώρισαν στο Κράσνονταρ, αλλά αυτό δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό να φύγει με τη νίκη. Είχε 9 πόντους (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Μαρκίς Χέινζ

Πότε: 25/2/2016
Με ποιον: Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε: 76-71 (Ν)
Τι έκανε: Κι αυτός έκανε ντεμπούτο μαζί με τον Έλιοτ Ουίλιαμς έχοντας 6 πόντους (0/1 δίποντο, 6/6 βολές), 1 κλέψιμο και 8 ranking σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Έλιοτ Ουίλιαμς

Τι έκανε: Είχε 14 πόντους (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 33'. Οι πόντοι του αποτελούν την 5η καλύτερη επίδοση και ο χρόνος του την 2η. Ο Ουίλιαμς, ωστόσο, ήταν ο παίκτης που "μίλησε" στο τέλος με 4 σημαντικούς πόντους στα τελευταία λεπτά.