Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Νταρουσάφακα

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / DARUSSAFAKA - PANATHINAIKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI

Ρεκόρ καριέρας ο Τζέιμς, αρνητικό ρεκόρ καριέρας ο Μπουρούσης, συγκλονιστικός ο Σίνγκλετον. Το EuroLeague Greece αναλύει την εμφάνιση των παικτών του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Νταρουσάφακα.

Η Νταρουσάφακα δεν είχε περιθώριο εντός έδρας "γκέλας", καθώς παλεύει για να μπει στην πρώτη οκτάδα της EuroLeague. O Παναθηναϊκός από την πλευρά του δεν είχε περιθώριο εκτός έδρας "γκέλας", καθώς στόχευε σε μια θέση στην πρώτη τετράδα. Στο τέλος της βραδιάς μέτρησε το ένστικτο της επιβίωσης, με τους Τούρκους να παίρνουν τη νίκη ( 77-72 ) στις λεπτομέρειες και τους "πράσινους" να αντιλαμβάνονται πως εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα μπουν στα playoffs της διοργάνωσης με μειονέκτημα έδρας. Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε αρνητικό ρεκόρ καριέρας σε μια στατιστική κατηγορία, ο Μάικ Τζέιμς έδωσε σε 20 λεπτά περισσότερες ασίστ από ποτέ, ο Κρις Σίνγκλετον πάλευε μόνος εναντίον όλων και ο Νικ Καλάθης έγραφε το όγδοο μονοψήφιο παιχνίδι του στα τελευταία εννέα. Το EuroLeague Greece αναλύει την εμφάνιση των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ που δεν χρησιμοποίησε τους Νίκολς, Χαραλαμπόπουλο, Φώτση.

0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 23 πόντοι, 4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ σε 36 λεπτά)

Πενταδάτος στο πλευρό του Γιάννη Μπουρούση, έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα με σουτάκι από τα πέντε μέτρα και πέτυχε και τρίποντο για το 11-7 στο έκτο λεπτό, όταν ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει τρόπους για να σκοράρει. Σε 15 λεπτά στο πρώτο μέρος πήρε ένα ριμπάουντ, συνέχισε να έχει ένα... θεματάκι σε αυτόν τον τομέα, αλλά ήταν ο πιο συνεπής "πράσινος" στην επίθεση μέχρι και την τέταρτη περίοδο όταν έγραψε το 55-61 από την περιφέρεια. Την ώρα που η Νταρουσάφακα σφυροκοπούσε την ομάδα του, έβαλε και νέο τρίποντο για το 63-64. Σπουδαίος, όπως στα περισσότερα παιχνίδια, άγγιξε το ρεκόρ καριέρας σε πόντους και αξιολόγηση.

2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (12 πόντοι, 4/10 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 30 λεπτά)

Σηκώθηκε νωρίς, μόλις στο έκτο λεπτό, μα χρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά για να πάρει την πρώτη του προσπάθεια και οκτώ λεπτά για να βάλει το πρώτο του καλάθι. Ήταν το μοναδικό του σε 14 σερί λεπτά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο "ανέβηκε", έβαλε τρίποντο για το 53-58 στο 31' μα συνολικά δεν έκανε το κάτι παραπάνω. Θετικός, αλλά μέχρι εκεί.

5. ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ (9 πόντοι, 3/9 σουτ, 7 ασίστ, 2 λάθη σε 20 λεπτά)

Αντικατέστησε τον Καλάθη στο 9', γνωρίζαμε ότι αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο, αλλά δεν τον είδαμε να δυσκολεύεται. Στην εκπνοή της περιόδου πέτυχε τρίποντο σε κατάσταση απομόνωσης, πριν "φτιάξει" φάσεις για τον Μπουρούση και πετύχει και νέο μακρινό σουτ για το 26-33. Αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμος, θα είχε δώσει ακόμη περισσότερα πράγματα στον Παναθηναϊκό. Δεν πήρε χρόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, γύρισε στο ξεκίνημα της τέταρτης με ασίστ στον Ρίβερς και λίγο μετά έβαλε και αυτός τρίποντο για το 65-67. Αστόχησε όμως στο επόμενο σουτ, πριν οι γηπεδούχοι γράψουν το 75-72. Δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, αλλά πάλεψε σκληρά και έκανε ρεκόρ καριέρας με επτά τελικές πάσες σε 20 λεπτά!

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (7 πόντοι, 3/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά)

Πάτησε παρκέ στο έβδομο λεπτό και λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έκανε ένα εντυπωσιακό drive. Έμεινε μέσα μέχρι το ημίχρονο, κυνήγησε τα ριμπάουντ, κυνήγησε τους προσωπικούς του αντιπάλους και δεν έκανε λάθος. Δεν τον είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, τον είδαμε όμως να γράφει το 65-69 στο 36' με εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Θετικός, συγκεντρωμένος, ίσως έπρεπε να πάρει 1-2 προσπάθειες ακόμη.

12. ΤΖΕΙΜΣ ΦΕΛΝΤΕΙΝ (βασικός, 6 πόντοι, 2/5 τρίποντα σε 20 λεπτά)

Έπαιξε στο πρώτο πεντάλεπτο, έκανε δυο άστοχα σουτ και πέρασε στον πάγκο. Ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με εύστοχο τρίποντο, την έπαιξε ολόκληρη βάζοντας άλλο ένα μακρινό σουτ, έδωσε και μια ωραία ασίστ. Και έμεινε εκεί.

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ

21. ΚΕΝΙ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ (0 πόντοι, 0/1 δίποντο, 4 ριμπάουντ σε 16 λεπτά)

Έπαιξε 13 λεπτά στο πρώτο μέρος, αλλά όσο περίεργο κι αν ακούγεται, δεν πήρε σουτ! Είχε πάντως ένα μπλοκ και δυο αμυντικά ριμπάουντ. Πήρε άλλα τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος και πέρασε απαρατήρητος.

25. ΑΛΕΣΑΝΤΡΟ ΤΖΕΝΤΙΛΕ (βασικός, 0 πόντοι, 0/1 δίποντο, 0/2 βολές σε 11 λεπτά)

Πενταδάτος ο Ιταλός, δεν τροφοδοτήθηκε στο ξεκίνημα, έχασε δυο βολές στο πέμπτο λεπτό του ματς και αντικαταστάθηκε στο έβδομο. Δεν τον ξαναείδαμε μέχρι το ημίχρονο. Ο Πασκουάλ του έδωσε άλλη μια ευκαιρία, εκείνος έκανε δυο απογοητευτικές ενέργειες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, βγήκε και έμεινε σε ρόλο θεατή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Τέταρτο μηδενικό στα τελευταία πέντε ματς για τον Τζεντίλε.

29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ (βασικός, 10 πόντοι, 2/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη σε 27 λεπτά)

Starter ο έμπειρος center, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα απέναντι στον πιο "φρέσκο" Ζίζιτς και έχασε μερικά ριμπάουντ. Πέτυχε τους πρώτους του πόντους (με 2/2 βολέ) στο 7' και αντικαταστάθηκε. Επέστρεψε με ωραία κίνηση που όμως χρεώθηκε με παράβαση βημάτων, πριν βάλει δυο σερί τρίποντα για το 26-30! Ο Τζέιμς τον πίστεψε, τον έψαξε και δικαιώθηκε. Η απόδοσή του έπεσε στη συνέχεια, έκανε αρκετά λάθη και στο τέλος του ματς είχε κάνει αρνητικό ρεκόρ καριέρας με 7, στο 275ο παιχνίδι του στη διοργάνωση. Τα έδωσε όλα, είχε πείσμα, πάθος, ενέργεια, αλλά δεν ήταν η βραδιά του.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (βασικός, 5 πόντοι, 2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 21 λεπτά)

Μπήκε καλά στο παιχνίδι, "διάβασε" τις αμυντικές αδυναμίες της Νταρουσάφακα, ήταν συνεπέστατος αμυντικά και οργανωτικά, χωρίς πάντως να "λάμψει". Αν και ο Πασκουάλ τον άφησε για πολλή ώρα στο παρκέ, ο Νικ δεν μπορούσε να βοηθήσει στο σκοράρισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε 2/8 σουτ. Στο φινάλε περιορίστηκε σε ρόλο θεατή. Όγδοο μονοψήφιο ματς στα τελευταία εννέα. Και είχε ξεκινήσει τη σεζόν με 15/15 διψήφια. Στα τελευταία τρία παιχνίδια έχει παίξει 71 λεπτά και έχει πετύχει 10 πόντους με 4/21 προσπάθειες...