Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με τη Γαλατασαράι

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÃÁËÁÔÁÓÁÑÁÉ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - GALATASARAY (Eurokinissi Sports / ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Το EuroLeague Greece βάζει στο μικροσκόπιο τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Τσάβι Πασκουάλ στην αναμέτρηση με τη Γαλατασαράι για την 11η αγωνιστική.

Ήταν ένα ματς που χρειαζόταν προσοχή. Ο Παναθηναϊκός ήξερε πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει η Γαλατασαράι, δεν της επέτρεψε να βρει ρυθμό και την "έπνιξε" για να πάρει την έκτη του νίκη σε έντεκα αγώνες της σεζόν 2016-2017. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη, δεν έδωσε περιθώρια αμφισβήτησης και επικράτησε άνετα ( 85-57 ) των Τούρκων που προβλημάτισαν με την απόδοσή τους και έδειξαν ότι θα έχουν σοβαρά προβλήματα στη συνέχεια της διοργάνωσης. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την απόδοση των 11 αθλητών που χρησιμοποιήθηκαν στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής.

0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 13 πόντοι, 3/5 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 25 λεπτά)

Δεν πήρε προσπάθειες στο ξεκίνημα του αγώνα, "καθάρισε" όμως τα ριμπάουντ και έπαιξε δυναμική άμυνα. Έβαλε τέσσερις πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε την αθόρυβη δουλειά. Άλλος παίκτης στο δεύτερο μέρος. Σκόραρε περισσότερο, έφθειρε τους αντιπάλους του, εκτόξευσε την αξιολόγησή του και δεν χρειάστηκε να παίξει πάνω από 25 λεπτά. Συνεχίζει να είναι σταθερός, συνεπέστατος, ο κορυφαίος ξένος του Παναθηναϊκού.

2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ (βασικός, 9 πόντοι, 4/6 σουτ, 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά)

Πέτυχε το πρώτο του καλάθι, από φάση που αυτός δημιούργησε και συνέχισε να επιτίθεται στην άμυνα της Γαλατασαράι. 14 λεπτά έπαιξε στο πρώτο μέρος, ήταν μάλλον "ήσυχος". Θετικός συνολικά, αλλά του λείπει αυτή η μεγάλη εμφάνιση που θα εκτοξεύσει και την αυτοπεποίθησή του.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (14 πόντοι, 5/8 σουτ σε 26 λεπτά)

Διπλή ντρίμπλα στην πρώτη του φάση, λάθος πάσα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Αμερικανός δεν πτοήθηκε, συνέχισε με 2/2 δίποντα και έδειξε ότι είναι ξεχωριστός παίκτης. Έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους, έβαλε πέντε σερί στην τέταρτη περίοδο για να αγγίξει η διαφορά τους 30. Παίζει με αυτοπεποίθηση ακόμη κι όταν όλα δείχνουν εναντίον του, διότι είναι πολύ έμπειρος από αυτό το επίπεδο. Παίκτης-κλειδί στον φετινό Παναθηναϊκό.

5. ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ (13 πόντοι σε 17 λεπτά)

Αντικατέστησε τον Καλάθη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ όταν "κοιμήθηκε" η άμυνα της Γαλατασαράι και σκόραρε το πιο εύκολο καλάθι της χρονιάς. Έβαλε έξι σερί πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έφτασε τους 12 σε μόλις εννέα λεπτά συμμετοχής, τον βοήθησε και η εξέλιξη της αναμέτρησης για να παίξει στον ρυθμό που ξέρει και μπορεί. Ο Αμερικανός αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά του και ο Τσάβι Πασκουάλ μάλλον αισθάνεται καλύτερα που έχει έναν ακόμη γκαρντ ικανό να δώσει βοήθειες στον Καλάθη.

7. ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΠΟΧΩΡΙΔΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ (0 πόντοι, 0 προσπάθειες σε 6 λεπτά)

Έχασε τη θέση του στη βασική πεντάδα και έγινε η δεύτερη επιλογή στη θέση του πάουερ φόργουορντ. Επαιξε λίγο και έμεινε στο μηδέν. Έτσι θα πηγαίνει η σεζόν για τον πολύπειρο φόργουορντ του Παναθηναϊκού, που έχει συμβιβαστεί με τον ρόλο του και ξέρει ότι θα έρθουν οι αγώνες που θα χρειαστεί να σκοράρει από την περιφέρεια. Και θα το κάνει, όπως το έχει ξανακάνει πολλές φορές στο παρελθόν.

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (0 πόντοι, 0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη σε 17 λεπτά)

Για άλλο ένα απόγευμα πάτησε παρκέ στη δεύτερη περίοδο με στόχο να πιέσει την αντίπαλη άμυνα, όμως δεν ήταν καλός. Αστόχησε σε δυο σουτ, έκανε δυο λάθη και αποσύρθηκε γρήγορα στον πάγκο. Συνολικά έπαιξε 17 λεπτά χωρίς να σκοράρει. Έδωσε μία ασίστ και έκανε τέσσερα λάθη.

12. ΤΖΕΙΜΣ ΦΕΛΝΤΕΙΝ (βασικός, 4 πόντοι σε 18 λεπτά)

Ξεκίνησε δυναμικά, με κλέψιμο, δίποντο, αμυντικό ριμπάουντ και ασίστ σε λίγα δευτερόλεπτα. Δεν συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά, έπαιξε 18 λεπτά, έμεινε χαμηλά και προσπαθεί να αποκτήσει μια σταθερότητα την ώρα που ο προπονητής του του δίνει σταθερά σημαντικό ρόλο και θέση στη βασική πεντάδα.

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ (0 πόντοι σε 10 λεπτά)

Από τα συνεχόμενα DNP, στο rotation του Τσάβι Πασκουάλ και μάλιστα με χρόνο νωρίς στο παιχνίδι, ο νεαρός φόργουορντ βρήκε σίδερο στα δυο πρώτα του σουτ και λίγο μετά πέρασε ξανά στον πάγκο. Στα δέκα συνολικά λεπτά που αγωνίστηκε, δεν έδωσε τίποτα περισσότερο από ένα αμυντικό ριμπάουντ.

21. ΚΕΝΙ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ (βασικός, 14 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 ασίστ, 5 ριμπάουντ σε 19 λεπτά)

Πενταδάτος, ξεκίνησε με δίποντο και βολές στο πρώτο τετράλεπτο, αλλά βγήκε στο έκτο λεπτό και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά στο πρώτο μέρος. Πρόσθεσε πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο (την έπαιξε ολόκληρη), έβγαλε μια πολύ όμορφη φάση λίγο πριν το φινάλε, αλλά έδειξε ότι σιγά σιγά προσαρμόζεται σε αυτό που χρειάζεται ο προπονητής και η νέα του ομάδα. Σκορ, ενέργεια, 15-20 λεπτά στα κόκκινα.

29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ (4 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 15 λεπτά)

Δεν του βγαίνουν οι φάσεις τελευταία. Πήρε αμυντικό ριμπάουντ με δυναμισμό και είδε τον Ντίον Τόμπσον να του κλέβει τη μπάλα από το πουθενά, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα έδωσε πανέμορφη ασίστ στον Μάικ Τζέιμς που αστόχησε σε λέι-απ. Πέτυχε το πρώτο του καλάθι στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν η διαφορά είχε ξεφύγει πάνω από τους 20, αλλά και πάλι έμεινε χαμηλά. Δεν υπάρχει λόγος για... πανικό, ο Μπουρούσης είναι έμπειρος και θα είναι πανέτοιμος για τους αγώνες που θα κληθεί να κάνει τη διαφορά. Απέναντι στη Γαλατασαράι, δεν υπήρχε ούτε μισός λόγος για να πιεστεί.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (βασικός, 14 πόντοι, 7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 βολές σε 23 λεπτά)

Δυναμικό ξεκίνημα, με "γκάζια" και 2/2 δίποντα και δυο ριμπάουντ. "Διάβασε" το παιχνίδι, σκόραρε για το 16-8 με όμορφη προσπάθεια και έβαλε και το τέταρτο καλάθι του δυο φάσεις αργότερα. Έφτασε τους 10 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου και τους 12 στο ημίχρονο, με την αξιολόγησή του να πηγαίνει εξίσου ψηλά, στις 14 μονάδες. Στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξε περισσότερο ως... κομπάρσος, στο τέταρτο έμεινε σε ρόλο θεατή από τη στιγμή που η διαφορά είχε ξεπεράσει τους 20 και άγγιζε συχνά τους 30. Αυτό ακριβώς χρειάζεται ο Νικ, ανάσες.