Βάζει τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός έχει πανηγυρίσει οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια στη Euroleague, με τις αμυντικές επιδόσεις του πρώτου ημιχρόνου να καθορίζουν πολλά. Διαβάστε το story.

Με αρκετή προσπάθεια και κόπο ο Ολυμπιακός κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου, για την πρώτη φάση της Euroleague. Σε αυτή την προσπάθεια σημαντικό ρόλο έπαιξε η άμυνα. Σε αυτή, άλλωστε, βασίζεται το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού των Πειραιωτών, ιδίως με την έλευση του Γιάννη Σφαιρόπουλου στους "ερυθρόλευκους".

Όπως δείχνουν και οι αριθμοί, λοιπόν, ο Ολυμπιακός κάνει μεγάλο βήμα νίκης, σε κάθε παιχνίδι, από το πρώτο μέρος. Κοινό χαρακτηριστικό των οκτώ "ερυθρόλευκων" νικών είναι πως σε καμία η ομάδα δεν δέχτηκε πάνω από 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Μόνο η Βαλένθια πέτυχε 40 πόντους στο ημίχρονο, ωστόσο ηττήθηκε με 77-76, για την έκτη αγωνιστική της Euroleague, στο ΣΕΦ.

Στο μοναδικό παιχνίδι που οι Πειραιώτες δέχτηκαν πάνω από 40 πόντους ήρθε και η ήττα (27 Νοεμβρίου με τη Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια 89-70). Τότε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δέχτηκαν 44 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι

Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά τις αμυντικές επιδόσεις του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό κάθε νικηφόρας αναμέτρησης για την Euroleague.