Το αγαπημένο ημίχρονο του Ολυμπιακού

Οι 34 πόντοι που δέχτηκε ο Ολυμπιακός στο β' ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Χίμκι συνιστούν την καλύτερη επίδοση των "ερυθρόλευκων" στο Top-16. Θυμηθείτε τι κάνουν οι Πειραιώτες στο δεύτερο 20λεπτο στην εφετινή Euroleague.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είναι υπέρμαχος της σκληρής άμυνας. Και ο Ολυμπιακός μέχρι πρόσφατα διέθετε τόσο την καλύτερη άμυνα στην Euroleague, όσο και την κορυφαία επίδοση στα ριμπάουντ. Το τελευταίο διάστημα όμως παρουσίασε αστάθεια σε όλους τους τομείς που αποτυπώθηκε στις τρεις συνεχόμενες ήττες από την Μπάμπεργκ, τη Ζάλγκιρις και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Χθες (5/2) κόντρα στην Χίμκι οι Πειραιώτες του -12 (44-56) στο 25', έφτασαν στο +14 (84-70) στο 38', βρήκαν και πάλι τον εαυτό του σε άμυνα και επίθεση από εκείνο το σημείο και μετά, δείχνοντας επιμονή και αυταπάρνηση. Το comeback ολοκληρώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Στρόμπερι να ρίχνει επιβλητικά μπλοκ και τον Χάκετ να κλέβει μπάλες και να σκοράρει, φέρνοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Εν τέλει οι Πειραιώτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα , συνδυάζοντας τη νίκη επί της Χίμκι με την καλύτερη αμυντική επίδοσή τους στο β' ημίχρονο!

Οι 43 πόντοι που δέχτηκε ο Ολυμπιακός στο α' ημίχρονο από την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις συνιστούν τη χειρότετη εφετινή επίδοσή του στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας σε regular season και Top-16. Επίσης πρόκειται για τη δεύτερη χειρότερη επίδοση μετά τους 48 πόντους στη Βιτόρια και το ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα, για τη 2η αγωνιστική της regular season. Τι κατάφεραν στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες; Επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 32 πόντους, στην καλύτερη αμυντική εμφάνιση των Πειραιωτών στο Top-16 σε αυτό το διάστημα!

Κι όλα αυτά κόντρα σε μια ομάδα με τεράστιο επιθετικό ταλέντο που ήλθε ως πρώτη στον όμιλο, έχοντας ρεκόρ 4-1. Όπως έγραψε ο Στέφανος Τριαντάφυλλος, " η εικόνα του αγώνα άλλαξε όταν ο κόουτς Σφαιρόπουλος αποφάσισε να βάλει την αμυντική του πεντάδα . Ο Βασίλης Σπανούλης κάθισε στον πάγκο και στο παρκέ πέρασαν οι Χάκετ, Στρόμπερι και Τζόνσον-Όντομ, με τους Παπαπέτρου-Πρίντεζη-Χάντερ να εναλλάσσονται στις θέσεις των ψηλών. Παράλληλα ο Ολυμπιακός άρχισε να αλλάζει στο σκριν και κατάφερε παράλληλα να τρία πράγματα: να μένει μπροστά από τους περιφερειακούς της Κίμκι, να συνεχίζει να ρίχνει «ξύλο» μες στο καλάθι απέναντι σε soft ψηλούς και να μοιραία να οδηγεί τους Ρώσους σε κακές επιλογές, που συνήθως ήταν κάποια σουτ μετά από ντρίμπλα".

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός παρουσίασε την καλύτερη αμυντική εμφάνισή του σε β' ημίχρονο στο Top-16, δεχόμενος μόλις 34 πόντους. Το Euroleague Greece συγκέντρωσε τις αμυντικές επιδόσεις των "ερυθρόλευκων" στο β' ημίχρονο, με αποκορύφωμα τους 20 πόντους παθητικό στο εντός έδρας ματς με τη Λιμόζ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε επτά περιπτώσεις στη regular season, οι Πειραιώτες είχαν καλύτερη επίδοση από τη χθεσινή εμφάνιση στο ΣΕΦ.