Τα "μαύρα" δεκάλεπτα του Ολυμπιακού

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BASKONIA - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα στη Βιτόρια θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα (δύο) χειρότερα που είχε ποτέ ο Ολυμπιακός στην EuroLeague.

Η Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018 ίσως μείνει ως “black Friday”στη μνήμη των φίλων του Ολυμπιακού μετά την αχώνευτη ήττα στη Βιτόρια από τη Μπασκόνια ,εντούτοις δεν ήταν η χειρότερη βραδιά που έχουν βιώσει οι Πειραιώτες. Ούτε από πλευράς διαφοράς, ούτε καν σε άμυνα και επίθεση. Οι αρνητικές στατιστικές επιδόσεις των “ερυθρόλευκων” στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” δεν έχουν πάντως τέλος...

Χθες διαβάσατε στοSport24.grότι η ήττα του Ολυμπιακού αποτελεί τη δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση που έχει υποστεί στη σύγχρονη ιστορία τηςEuroLeague.Διαβάσατε επίσης ότι οι 36 πόντοι αποτελούν τη δεύτερη χειρότερη αμυντική επίδοση των “ερυθρόλευκων” σε ένα δεκάλεπτο . Σήμερα θα διαβάσετε και για άλλη μία αρνητική επίδοση, καθώς το -22 με το οποίο έχασε ο Ολυμπιακός το τρίτο δεκάλεπτο (14-36) αποτελεί ισοφάριση του 2ου χειρότερου “ερυθρόλευκου” ρεκόρ στηνEuroLeague.

Η (ακόμα πιο) "μαύρη" βραδιά του 2004

Μόνο μία φορά στο παρελθόν ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά σε ένα δεκάλεπτο. Συνέβη στις 9/12/2004 και συγκεκριμένα σε εκείνο το αλήστου μνήμης 59-110 από την Εφές μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όταν ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί 34 πόντους στην 4η περίοδο και είχε πετύχει μόνο 10. Όσο για το άλλο παιχνίδι στο οποίο οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν ένα δεκάλεπτο με -22; Εγινε στις 22/11/2006 στο Αμπντί Ιπεκτσί και πρόκειται για το ίδιο ματς στο οποίο δέχτηκε τους περισσότερους πόντους σε μία περίοδο (39). Το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο εκείνου του ματς ήταν 39-17 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Συνολικά σε αυτά τα 18 χρόνια που συμμετέχει ο Ολυμπιακός στηνEuroLeague,έχει δεχτεί 24 φορές 30 ή περισσότερους πόντους σε μία περίοδο. Αναλυτικά τα δεκάλεπτα με τους περισσότερους πόντους που δέχτηκε ποτέ ο Ολυμπιακός στηνEuroLeagueείναι τα εξής:

39

Το αρνητικό ρεκόρ κρατάει από τις 22/11/2006 στην Κωνσταντινούπολη, όταν ο Ολυμπιακός δέχτηκε 39 πόντους από την Εφές στο 4ο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι 39-17.

36

Η δεύτερη χειρότερη επίδοση στην ιστορία των Πειραιωτών. Σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής στη Βιτόρια, όταν δέχτηκε 36 πόντους από τη Μπασκόνια στο 3ο δεκάλεπτο. Το επιμέρους σκορ ήταν 36-14.

35

Η τρίτη χειρότερη επίδοση καταγράφηκε σχετικά πρόσφατα. Τη σεζόν 2015-16 συγκεκριμένα, όταν η ΤΣΣΚΑ είχε βάλει στους “ερυθρόλευκους” 35 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.

34

Στις 9/12/2004 και στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας του στην EuroLeague (από την Εφές με 59-110) θα πρέπει να γυρίσουμε για να βρούμε την τέταρτη χειρότερη αμυντική επίδοση του Ολυμπιακού σε ένα δεκάλεπτο. Τότε είχε δεχτεί 34 πόντους στο 4ο, με το επιμέρους σκορ να είναι 34-10.

33

Η Εφές... χτυπάει δύο φορές. Σε εκείνο το παιχνίδι της 9/12/2004 η τουρκική ομάδα είχε βάλει πάνω από 30 πόντους και στο 2ο δεκάλεπτο (33)! Την 5η χειρότερη επίδοση την ισοφάρισε πριν από δύο χρόνια (2015-16) η ΤΣΣΚΑ, όταν πέτυχε 33 πόντους στην πρώτη περίοδο.

32

Δύο φορές έχει δεχτεί 32 πόντους σε ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2009-10 από τη Χίμκι (στο 1ο) και η δεύτερη πέρυσι από την Αρμάνι (στο 4ο).

31

Ο Ολυμπιακός έχει δεχτεί 9 φορές 31 πόντους σε μία περίοδο:από τη Βαλένθια (2003-04,στην 4η),από την ΟλίμπιαΛιουμπλιάνας(2007-08,στην 4η),από την Παρτιζάν (2004-05,στη 2η),από την Εφές (2006-07,στην 3η),από την Ταού (2006-07,στην 4η),από τη Μάλαγα (2006-07,στην 4η),από την Παρτιζάν (2006-07,στην 4η),από τη ΜπενετόνΤρεβίζο(2001-02,στην 1η)καιαπό τη Μακάμπι (2001-02,στην 4η).

30

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν δεχτεί άλλες 7 φορές 30 πόντους σε ένα δεκάλεπτο: δύοαπό τη Ρεάλ (τη σεζόν2015-16 στο 4οκαι τη σεζόν2013-14στο 1ο)και μίααπό την ΚλιμάμιοΜπολόνια(2004-05,στο 3ο),από την Εφές (2012-13,στο 1ο),από την ΤΣΣΚΑ (2011-12,στο 1ο),από τη Μάλαγα(2009-10,στο 1ο)και από τον Παναθηναϊκό(2001-02,στο 4ο).