Σκορ και θέαμα από τον Ολυμπιακό, 94-64 την Μακάμπι

Τα... σπασμένα της Βιτόρια πλήρωσε η Μακάμπι. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά, νίκησε με 94-64 και κράτησε δυνάμεις εν όψει του δύσκολου ματς με την Χίμκι. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του ΜακΛιν

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την Βιτόρια και έδειξε - ως είθισται - την σωστή αντίδραση. Επαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ απέναντι στην Μακάμπι, την συνέτριψε με 94-64 και τα συνδύασε όλα. Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου, ανέβασε την ψυχολογία του και κράτησε δυνάμεις εν όψει του αγώνα της Πέμπτης με την Χίμκι. Κανείς ερυθρόλευκος δεν αγωνίστηκε περισσότερο από 23 λεπτά, άρα έγινε η απαραίτητη συντήρηση για το δύσκολο ματς που ακολουθεί.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού

Μελανό σημείο βέβαια υπήρχε στο παιχνίδι, ήταν ο τραυματισμός στη μέση του Τζαμέλ ΜακΛιν, που του επέτρεψε να μείνει στο παρκέ μόνο για 5 λεπτά. Εστω κι έτσι, πάντως, τη δουλεια του την έκανε και μαζί με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και δίχως ρυθμό μέχρι το 7' κι έτσι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Τότε έκανε την είσοδό του στο παρκέ ο Τζαμέλ ΜακΛιν, που μέσα σε 5 λεπτά άλλαξε τα δεδομένα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-16 και στο 12' το σκορ έγινε 26-16 με τον Αμερικανό να φτάνει στους 12 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας (μυικός σπασμός στη μέση) για τα αποδυτήρια.

Το νερό όμως είχε μπει ήδη στο αυλάκι και με τον Τόμπσον έγινε το 30-18 στο 14'. Κάπου εκεί ήρθε μικρή χαλάρωση για τον Ολυμπιακό και η Μακάμπι με τον Τζάκσον μείωσε αμέσως σε 30-24, αλλά ανέλαβαν δράση οι Στρέλκνικς και Μιλουτίνοφ για το 37-24... Η επιστροφή του Σπανούλη και η αναγκαστική μεταφορά του Πριντεζη στο "5" βοήθησαν ακόμα περισσότερο τους ερυθρόλευκους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (53-40).

Διαβάστε εδώ το blog του Παντελή Διαμαντόπουλου

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε να βάζει και τρίποντα και στο 25' με ωραίο μπάσκετ έφτασε τη διαφορά στους 20 (66-46) στο 26', για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 70-51.

Ο Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στην τέταρτη περίοδο, έφτασε ακόμα και στους 23 (75-52) στο 32' και στους 27 (83-56) στο 35'. Ο Τόμπσον ανέβασε την απόδοσή του, ο Μπόγρης εν μέσω αποθέωσης έδωσε βοήθεια και κάπως έτσι ήρθε το 90-56 στο 37', για να λήξει το παιχνίδι με 94-64 υπέρ του Ολυμπιακού.

MVP

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έπαιξε και για τον Τζαμέλ ΜακΛιν που τραυματίστηκε και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις. Φαίνεται πως βρίσκει ρυθμό και κόντρα στην Μακάμπι είχε 12 πόντους με 6/7 διποντα, πήρε 7 ριμπάουντ (4 αμυντικά, 3 επιθετικά), είχε και 3 ασίστ, συν 1 κόψιμο. Στην αξιολόγηση είχε 21 σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Παρότι έβαλε 53 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε 1 στα 11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Συνέχισε δηλαδή ό,τι έκανε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά στη Βιτόρια και σε 50 αγωνιστικά λεπτά είχε 2 στα 35! Απίστευτα κακό ποσοστό για τους ερυθρόλευκους. Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι το πρώτο σουτ του Σπανούλη κόπηκε και έγινε το 1 στα 12 στο ματς, ακολούθησαν πολλά εύστοχα τρίποντα και ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 9/26.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν πρόλαβε να αγωνιστεί 5 λεπτά, αλλά σε αυτό το διάστημα πήρε ο Ολυμπιακός τη διαφορά. Πήρε το ματς στα... ίσα και το άφησε στους 10 πόντους (26-16) στο 12'. Οι ερυθρόλευκοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με τον Αμερικανό να έχει 12 πόντους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 7000 οπαδοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ για να παρακολουθήσουν το ματς. Στις εξέδρες έδωσαν το παρών και περίπου 50 φίλοι της Μακάμπι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεζουέλο (Ισπανία), Γιόβσιτς (Σερβία), Πεεράντι (Εσθονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2).

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 33-15 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι Τελ Αβίβ: 18/46 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/22 βολές, 25-14 ριμπάουντ, 14ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της EuroLeague θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα (18/1, 19:00) και να ολοκληρώσει συγχρόνως τις υποχρεώσεις του στην τέταρτη "διαβολοβδομάδα" της διοργάνωσης, ενώ η Μακάμπι θα επιστρέψει στο Τελ Αβίβ για να υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (18/1, 21:05).