Πισωγύρισμα για Ολυμπιακό, έχασε 89-78 στο Βελιγράδι

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / CRVENA ZVEZDA - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δεν κράτησε το +7 στο 33', ήταν τραγικός στο τελευταίο 7λεπτο και έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 89-78

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ικανός να πετύχει μια μεγάλη νίκη μέσα στο Βελιγράδι, όμως στα τελευταία 7 λεπτά έδειξε στο παρκέ μόνο τον κακό του εαυτό και έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα με 89-78.

Ηταν άλλη μια κακή ήττα για τον Ολυμπιακό, που δεν έχασε μόνο το ματς αλλά και έδαφος στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν άμυνα μόνο από το 20' ως το 33', φάνηκε ότι θα επιστρέψουν στις μεγάλες νίκες, μόνο που δεν άντεξαν ως το τέλος και πλέον η κατάσταση στον Πειραιά γίνεται πολύ δύσκολη.

Παρά τα αμυντικά προβλήματα στην περιφέρεια στο ξεκίνημα (Ρόμπερτς και Σπανούλης δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν τους παίκτες τους), ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο μέχρι το 8'. Ο Πρίντεζης και ο Ρόμπερτς έδωσαν επιθετικές λύσεις και όταν μπήκε στην εξίσωση ο Παπανικολάου, έγινε το 18-18.

Κάπου εκεί, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ενις έκανε περισσότερο αθλητικό τον Ερυθρό Αστέρα, το 10λεπτο τελείωσε με 24-20 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Σέρβοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Κυριάρχησαν στις δύο ρακέτες και έφτασαν να προηγούνται με 36-24 στο 17'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-34, με τον Σπανούλη να μειώνει με 2/2 βολές.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Μείωσε μάλιστα σε 45-41 με 4/4 βολές του Ρόμπερτς (φάουλ στο σουτ και δύο τεχνικές ποινές στον Αλιμπίγιεβιτς που αποβλήθηκε) και σε 47-46 στο 24' πάλι με τον Αμερικανό. Ομως τα 4 φάουλ του Σπανούλη και ένα φάουλ δώρο στο κέντρο του γηπέδου (τρεις βολές στον Ρότσεστι) έκαναν το 53-46.

Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Μάντζαρης, Παπανικολάου και Γουίλτζερ ανέλαβαν δράση και με μια πεντάδα καμικάζι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα, ήταν ομαδικός στην επίθεση και ήρθε το 57-63 στο 30'!

Ο Ρόμπερτς έγραψε το 57-65, ο Γουίλτζερ το 61-68 στο 33', αλλά ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 67-68 στο 34' με τον Γιάνκοβιτς και ο Λεσόρτ έδωσε πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους με 69-68. Ο Νταβίντοβατς έκανε το 71-68 (σερί 9-0 για τους Σέρβους), για να απαντήσει ο Σπανούλης με γκολ φάουλ (71-71) στο 35'.

Ομως οι Σέρβοι είχαν το ρυθμό, έγραψαν το 76-71 με τον Ομιτς και το 78-73 με τον ίδιο. Ο Πρίντεζης έχασε το λέι απ, ο Μιλουτίνοφ δύο βολές κι εκεί ήρθε το 82-75 από τον Μπιέλιτσα με 2/2 μόλις 1:27 πριν από το τέλος.

Ο Ενις με τρίποντο "καθάρισε" οριστικά το ματς (85-75), για να έρθει και το τελικό 89-78.

MVP

Ο Ντίλαν Ενις έκανε το ματς της ζωής του και οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα στο θρίαμβο επί του Ολυμπιακού. Είχε 21 πόντους με 1/1 βολή, 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, είχε 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 31 στην αξιολόγηση. Ο Καναδός γκαρντ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά και δικαιωματικά ήταν ο πολυτιμότερους του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κώστας Παπανικολάου πάλεψε όσο κανείς άλλος, ήταν αυτός που προσπάθησε να παίξει άμυνα και για τους υπόλοιπους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, είχε 22 στην αξιολόγηση, αλλά αυτό δεν έφτανε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 61-68 δεν κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά και όταν έγινε το 71-71, έπαθε μπλακ άουτ. Ακολούθησε επί μέρους 18-7 στο τελευταίο 5λεπτο, που έδωσε και τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα. Το επί μέρους σκορ από το 33' ως το 40' ήταν 28-10!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από 5993 θεατές ήταν η ALEKSANDAR NIKOLIC HALL. Ανάμεσά τους βρέθηκαν και οπαδοί του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Μπισάν (Γαλλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 43-34, 57-63, 89-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Νταβιντόβατς 9, Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Όμιτς 6, Λεσόρ 9 (5 ριμπάουντ), Ένις 21 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Σπανούλης 16 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 14 (2), Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον.

Ομαδικά στατιστικά Ερυθρού Αστέρα: 23/44 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 19/22 βολές, 18-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 12/30 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 21-11 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη Πέμπτη (01/02) ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας ταξιδεύει στην Βιτόρια για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια την Παρασκευή (02/02)