Όταν ο Ολυμπιακός "πάγωσε" από τα 6μ75

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BASKONIA - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Παρά την εξαιρετική εκκίνηση από τα 6μ75 (4/6), οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν 23 διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια. Κάπως έτσι το +7 έγινε -35 μέσα τριάντα και κάτι αγωνιστικά λεπτά.

Ο διασυρμός του Ολυμπιακού στην έδρα της Μπασκόνια απέκτησε ιστορικό χαρακτήρα , αφού μιλάμε για την ισοφάριση της δεύτερης πιο βαριάς ήττας στην ιστορία του συλλόγου στην EuroLeague (σ.σ.: από τότε που άλλαξε η εικόνα της διοργάνωσης, το 2000-'01). Το -32 θα μπορούσε βέβαια να ήταν ακόμη πιο βαρύ , αν ο Κώστας Παπανικολάου δεν ευστοχούσε στο σουτ τριών πόντων που εκτέλεσε με 11'' για το τέλος της αναμέτρησης.

Ένα σουτ, που... περιόρισε -έστω στο ελάχιστο- την τελική έκταση της ήττας των "ερυθρολεύκων", αλλά παράλληλα έβαλε τέλος στο σερί ανομβρίας από τα 6μ75. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αστόχησαν σε 23 (!) συνεχόμενα περιφερειακά σουτ στον αγώνα, κάνοντας κάτι παραπάνω από τριάντα αγωνιστικά λεπτά για να βρουν τον στόχο.

Συγκεκριμένα, ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε για τρεις στο 6'17'' για να φέρει την ομάδα του στο +7 (10-17). Κάπου εκεί... έπεσε ο γενικός. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού και οι συμπαίκτες του σημάδευαν ξανά και ξανά το σίδερο, βλέποντας το +7 να γίνεται -35. Στο διάστημα που "πάγωσαν" τα πάντα από την περιφέρεια, καταγράφηκαν οι εξής επιδόσεις: