Ο Σπανούλης "εκτέλεσε" την Γαλατασαράι

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 51-29 στο ημίχρονο, οι Τούρκοι μείωσαν σε 59-53 στο 31', αλλά εκείνη την στιγμή ανέλαβε δράση ο Σπανούλης (17π, 6ασ), ο οποίος με σερί σουτ (4/7τρ) "καθάρισε" το ματς για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έφτασαν στην νίκη με σκορ 89-68.

Στην δεύτερη φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων ( η πρώτη έληξε με 67-61 ), ο Ολυμπιακός νίκησε και πάλι την Γαλατασαράι με σκορ 89-68 στην Γλυφάδα. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας πιεστική άμυνα, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, έχοντας βρει τρομερό ρυθμό στην επίθεση, αποκτώντας το προβάδισμα στο σκορ με 51-29 στο εικοσάλεπτο. Στην τρίτη περίοδο, οι Πειραιώτες... βραχυκύκλωσαν, οι Τούρκοι μείωσαν σε 59-53 στο 31', αλλά σε εκείνο το κομβικό σημείο ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο, βάζοντας μεγάλα σουτ και οκτώ σερί πόντους για την ομάδα του, "καθάρισε" το ματς, δίνοντας το θετικό αποτέλεσμα στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Related content όντας "μπόμπερ" (4/7τρ) από την περιφέρεια, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του όταν το χρειαζόταν στην τέταρτη περίοδο, ενώ βοήθησε και στην δημιουργία μοιράζοντας 6 ασίστ στους συμπαίκτες του, σε 26 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Πρίντεζης (14π, 8ρ), όπως και ο Ματ Λοτζέσκι (13π, 4ασ), ενώ πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση τόσο ο Μπιρτς (10π, 9ρ), όσο και ο Αγραβάνης (8π, 8ρ).

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (51-28), μετρώντας 16 (!) επιθετικά, έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (20/15), ενώ είχαν καλό ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια (10/25τρ-40%). Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για τρία δεκάλεπτα, πετυχαίνοντας μάλιστα 30 πόντους στην τελευταία περίοδο και μόνο του ψεγάδι στο ματς ήταν το κακό του τρίτο δεκάλεπτο (8-22).

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Πειραιώτες να πατούν... γκάζι από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά. Ένα τρίποντο του Παπανικολάου και ένα κάρφωμα του στον αιφνιδιασμό, έφεραν τους "ερυθρόλευκους" σε νταμπλ-σκορ (18-9), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 25-14.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κυριαρχήσει στην μάχη των ριμπάουντ (28-11 στο ημίχρονο), έβγαζαν καλές άμυνες, έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, έπαιζαν ομαδικό μπάσκετ (12 ασίστ) και ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στην επίθεση, με τον προπονητή του Ολυμπιακού, παράλληλα, να δοκιμάζει σχήματα και πεντάδες στο παρκέ, χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα και τους Σπανούλη και Γκριν. Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες "πυροβολούσαν" από την περιφέρεια με τους Αγραβάνη και Λοτζέσκι, με την διαφορά να φτάνει στο +19 (35-16) στο 13'. Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Μιλουτίνοβ στην επίθεση, με τον Λοτζέσκι να σημειώνει buzzer-beater τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, "γράφοντας" το 51-29.

Στην τελευταία περίοδο ο Ντέι μείωσε την διαφορά σε 59-53, με τους Τούρκους να είναι σε θέση να πραγματοποιήσουν μία μεγάλη ανατροπή στο ματς, με τους Πειραιώτες παράλληλα να βγάζουν εκνευρισμό, δείχνοντας να έχουν μπλοκάρει στην επίθεση. Σε εκείνο το κομβικό σημείο βγήκε μπροστά και ανέλαβε δράση ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε το όπλο του, σημείωσε 8 σερί πόντους, με δύο σερί εύστοχα τρίποντα και αυτόματα έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Ακολούθως πήρε μπρος ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος με "βόμβα" από την περιφέρεια εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (76-59) από την περιφέρεια στο 36'. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να παίρνουν την νίκη με σκορ 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68

Ανά δεκάλεπτο: 25-14, 26-15, 8-22, 30-17

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 10 (9ρ), Γιανγκ 2, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου (3ασ), Σπανούλης 17 (6ασ, 4/7τρ), Αγραβάνης 8 (8ρ), Μιλουτίνοβ 10, Πρίντεζης 14 (8ρ), Παπανικολάου 6 (6ρ), Μάντζαρης 2 (3ασ), Λοτζέσκι 13 (4ασ), Μαραγκός

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 7, Κορκμάζ 4, Τόμπσον 5, Τάιους 6, Πλάις 9, Ντέι 18, Γκιουλέρ 14, Ντίμπλερ 3, Ντέντμον 2, Κοκσάλ