Ο Ολυμπιακός νίκησε την Γαλατασαράι με σούπερ Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Γαλατασαράι με 67-61 στην Γλυφάδα. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +18 (52-34) στο 30', οι Τούρκοι ισοφάρισαν στο 37' (58-58), αλλά στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν χαρακτήρα. Σούπερ εμφάνιση από Πρίντεζη (17π, 9ρ).

Στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων (θα κοντραριστούν και το Σάββατο, στις 17:00, στο ίδιο γήπεδο), ο Ολυμπιακός νίκησε την Γαλατασαράι στην Γλυφάδα με σκορ 67-61. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +18 (52-34) στο 30', έλεγχαν για τρία δεκάλεπτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι αντέδρασαν. Ισοφάρισαν το σκορ στο 37' (58-58), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν χαρακτήρα, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα, αν και στην άμυνα δέχτηκαν 27 πόντους σε εκείνο το διάστημα. MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους ο Πάτρικ Γιανγκ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το ματς

Ο Ολυμπιακός έλεγξε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του παιχνιδιού και στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 17-12. Ακολούθως οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-18 στο 15'), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με +15 (35-20). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, παίζοντας καλή άμυνα, κρατώντας μόλις στους 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο τους Τούρκους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 40-28 στο 26', φτάνοντας στο +18 (52-34) στο 30'. Στην τελευταία περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν στην επίθεση και εμφάνισαν αδυναμίες στην άμυνα (27 πόντοι παθητικό), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (56-55) στο 35'. Στα τελευταία λεπτά το ματς είχε εξέλιξη... ντέρμπι, με την Γαλατασαράι να πραγματοποιεί μεγάλη αντεπίθεση, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (58-58) στο 37', μετρώντας επί μέρους σκορ 6-24. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, οι πρωταθλητές Ελλάδας διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 67-61.

Ραντεβού και πάλι το Σάββατο (1/10, 17:00)

Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι το Σάββατο στο κλειστό της Γλυφάδας (17:00) σε ένα παιχνίδι που διοργάνωνει ο Δήμος Γλυφάδας στα πλαίσια του 3οn3 International Tournament που διοργανώνει. Στο παιχνίδι θα βρεθούν και 1000 άτομα τα οποία θα προμηθευτούν τις προσκλήσεις τους από τον Δήμο Γλυφάδας, ενώ θα υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη από τον ΟΤΕ ΤV.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-20, 52-34, 67-61

Ανά δεκάλεπτο: 17-12, 18-8, 17-14, 15-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10(1τρ. - 1ρ. - 1ας. - 1κλ.), Μπιρτς 7(8ρ. - 1τ.), Παπαπέτρου 6(5ρ.-1ας.-1κλ.), Σπανούλης 7(1τρ. - 1ρ. - 5ας.), Αγραβάνης (1ρ. - 1κλ.), Μιλουτίνοφ 8(4ρ. - 1κλ. - 2τ.), Πρίντεζης 17(2τρ. - 9ρ. - 1ας. - 2κλ.), Παπανικολάου 2(6ρ. - 1ας. - 2κλ. - 1τ.), Μάντζαρης (3ρ. - 2ας. - 2κλ.), Χάκετ 5(1τρ. - 3ας.), Λοτζέσκι 5(1τρ. - 2ας.).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σμιθ 9(2), Πρλέζντιτς 5, Τόμπσον 6, Πλάις 11, Ντέι 13(2), Γκιουλέρ 5(1), Ντίμπλερ 2, Ντέντμον 8(1), Κοκσάλ 2