Η Μάλαγα χάλασε τη βραδιά του Σπανούλη, νίκησε με 87-85 τον Ολυμπιακό

Το βράδυ που ο Βασίλης Σπανούλης έγινε πρώτος στις ασίστ στην EuroLeague, η Μάλαγα ήταν αυτή που γιόρτασε στο τέλος. Νίκησε τον Ολυμπιακό με 87-85, σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε με σουτ του Ογκουστιν

Ο Τζέιμς Όγκουστιν είπε την τελευταία κουβέντα και η Μάλαγα νίκησε με 87-85 στην παράταση τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από το -16, κρατούσαν το παιχνίδια στα χέρια τους μέχρι το 37', αλλά στο τέλος έχασαν από σουτ του Αμερικανού 2'' πριν από τη λήξη.

Κάπως έτσι, η βραδιά που ο Βασίλης Σπανούλης έγινε πρώτος στην ασίστ στην EuroLeague , ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να το γιορτάσει και έχασε την ευκαιρία να διασφαλίσει από... νωρίς την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Εξαιρετικός ο Μιλουτίνοφ, υπερπροσπάθεια από Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρέλνιεκς και ΜακΛιν, όμως στις λεπτομέρειες οι ερυθρόλευκοι έχασαν το ματς.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εξαιρετικά το ματς με τον Σπανούλη να σκοράρει και να μοιράζει. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων είχε κέφια στην πρώτη περίοδο κι αυτός ήταν ο λόγος που ήρθε το 14-19 στο 8, το 17-22 λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου ( εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη μετά την 4η ασίστ του Σπανούλη ) και το 19-22 στο 10'.

Η δεύτερη περίοδος όμως εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Η είσοδος του Μπράουν αποπροσανατόλισε τον Ολυμπιακό, η άμυνα πήγε... περίπατο και η Μάλαγα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Στο 14' οι Ισπανοί έκαναν το 29-24, στο 17' διά χειρός Μπρους ήρθε το 39-31 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους καταιγιστικούς γηπεδούχους στο +14 (47-33).

Η Μάλαγα έκανε και το 49-33 στο 21' και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Βαγγέλης Μάντζαρης ανέλαβαν δράση και οι ερυθρόλευκοι ανέτρεψαν την κατάσταση. Ολα άρχισαν από την άμυνα, βέβαια, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο και κάπως έτσι ήρθε το 51-56 στο 29 και το 54-56 στο 30'.

Ο Στρέλνιεκς παρέλαβε τη σκυτάλη και έγραψε το 56-61 στο 32' . Ο Ρόμπερτς με... χορευτικό έκανε το 61-66 στο 34' και ο Γουίλτζερ με σουτ από τα 7 μέτρα το 63-69 στο 35'. Πάλι ο Ρόμπερτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 7 (67-74) στο 37'.

Παρ΄ όλα αυτά, το παιχνίδι είχε δρόμο. Και η Μάλαγα μείωσε σε 72-74, μόλις 1:21 πριν από τη λήξη, για να ισοφαρίσει ο Νέντοβιτς σε 74-74 αμέσως μετά, κλέβοντας την μπάλα από τον Τιλί. Αυτό ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας, αφού κανένας δεν μπόρεσε να πετύχει καλάθι στα 78'' που απέμεναν.

Η μάχη είχε και συνέχεια και ο Βαρζίνσκι ισοφάρισε με τρίποντο σε 82-82 στο 44', ο Παπαπέτρου απάντησε για το 82-85 αμέσως μετά. Πάλι ο Βαρζίνκι έκανε το 85-85 στα 36'', ο Παπαπέτρου αστόχησε σε λέι απ και ο Όγκουστιν έβαλε το νικητήριο σουτ για την Μάλαγα (87-85), μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Στρέλνιεκς επιχείρησε τρίποντο από τα 12 μέτρα, όμως δεν είχε την τύχη με το μέρος του και έμεινε το προβάδισμα στην πλευρά των γηπεδούχων.

Ο MVP

Ο Τζέιμς Όγκουστιν ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την Μάλαγα 2'' πριν από τη λήξη και ολοκλήρωσε μια πολύ καλή εμφάνιση. Είχε 13 πόντους με 0/1 βολή, 6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, πήρε 8 ριμπάουντ και είχε 13 στην αξιολόγηση, σε 31:42.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μάλαγα έβγαλε όλο το πρώτο ημίχρονο δίχως λάθος, ολοκλήρωσε το 45λεπτο έχοντας μόλις 4. Γι αυτό ακριβώς το λόγο και έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος και κατάφερε να χαμογελάσει. Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός είχε 13 λάθη και μάλιστα πολλά απ' αυτά έγιναν στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 21' έγινε το 49-33, στο 29' το 51-56. Το επί μέρους σκορ δηλαδή σε 8 λεπτά ήταν 2-23, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να αλλάζει την εικόνα του αγώνα. Ολα άρχισαν από την καταπληκτική άμυνα των ερυθρολεύκων, αλλά και το μυαλωμένο παιχνίδι από τον Βασίλη Σπανούλη και τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Μέχρι το 37' ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο, προηγήθηκε με 7 και φάνηκε να ¨καθαρίζει" το παιχνίδι. Εκεί έγιναν μαζεμένα λάθη, η Μάλαγα ισοφάρισε και στην παράταση πήρε το ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Μάλαγα έχει αποκλειστεί εδώ και καιρό από τα πλέι οφ, η ώρα του αγώνα ήταν απαγορευτική, γι αυτό και στις εξέδρες του PALACIO DE DEPORTES JOSE MARIA MARTIN CARPENAβρέθηκαν μόνο 5751 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Μαντίλα (Φινλανδία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (κ.α.), 87-84 παρ.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1), Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βατσίνσκι 10 (2) Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12 (8 ριμπάουντ), Σουάρεθ 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8, Γουίλτζερ 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ουνικάχα Μάλαγα: 27/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 16-15 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: : 19/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 8/10 βολές, 22-15 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί την Ζάλγκιρις, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας θα ταξιδέψει στην Πόλη για να αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε.