Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με την Εφές Αναντολού

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ANADOLOU EFES - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

To EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει διακριθέντες από την τρίτη ήττα του Ολυμπιακού στα τελευταία τέσσερα ματς. Ξεχώρισαν Πρίντεζης και Σπανούλης.

Τρεις ήττες σε τέσσερις αγώνες είναι σίγουρα πολλές, ακόμη και αν μιλάμε για τον Ολυμπιακό που έχει "κλειδώσει" την τρίτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Οι Πειραιώτες έχασαν από την Αναντολού Εφές ( 77-69 ) στο Αμπντί Ιπεκτσί της Κωνσταντινούπολης, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και να κρατά συγκεκριμένα πράγματα από την αναμέτρηση. Ο Γκριν έπαιξε 9 λεπτά και στη συνέχεια προφυλάχθηκε εξαιτίας ενοχλήσεων στον δικέφαλο, ο Μιλουτίνοφ ταλαιπωρήθηκε από μια γαστρεντερίτιδα, ο Σπανούλης έγραψε 30 λεπτά και double-double, ο Πρίντεζης ήταν ασταμάτητος, ο Μάντζαρης "πλήρωσε" ένα κακό λεπτό στην τρίτη περίοδο, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αγραβάνης είχαν τις καλές και τις καές στιγμές τους και στο Λιμάνι κοιτάζουν ήδη το επόμενο ματς, με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, που θα είναι και το τελευταίο της κανονικής περιόδου πριν τα playoffs που θα κρίνουν ποιες ομάδες θα συμμετάσχουν στο Final-Four.

Ranking: 4

Πήρε τη θέση του Σπανούλη στο όγδοο λεπτό και στο 13' σκόραρε τρίποντο από τη δεξιά γωνία υπό πίεση. Ήταν ένα σημείο που ο Ολυμπιακός έβλεπε την Εφές να τον σφυροκοπά. Ήθελε να σηκώσει τον Ολυμπιακό στις πλάτες του, όμως στα εννέα λεπτά που έπαιξε στο πρώτο μέρος πήρε μόνο τέσσερα σουτ. Δεν τον είδαμε στο δεύτερο μέρος, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δικέφαλο και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί. Ούτως η άλλως, ο αγώνας με την Εφές Αναντολού δεν έκρινε κάτι για να πιεστεί ο Αμερικανός.

Ranking: 5

Τα βήματα που έκανε νωρίς, καλύφθηκαν με ένα εντυπωσιακό μπλοκ και ένα κάρφωμα για το 2-8. Κυνήγησε πολύ στην άμυνα, έπαιξε εννέα σερί λεπτά, όμως δεν γέμισε τη στατιστική του ως συνήθως. Γενικά έδωσε μάχες, κέρδισε μερικές, αλλά δεν έκανε και τη διαφορά. Το σερί των μέτριων και κακών αγώνων του έφτασε τους τρεις.

Ranking: 7

Έπαιξε στο γήπεδο που πριν από ενάμιση χρόνο έκοψε τους χιαστούς συνδέσμους του, ήταν πολύ διστακτικός στις πρώτες φάσεις, σκόραρε για το 32-25, αλλά φαινόταν από... χιλιόμετρα πως δεν ήταν σε καλό βράδυ. Έπαιξε 14 λεπτά, δεν είχε ρυθμό, δεν πίστευε στον εαυτό του, έχασε την ευκαιρία του.

Ranking: 6

Έπαιξε δυο λεπτά στο πρώτο μέρος, είχε ένα πολύ άστοχο τρίποντο στο τέλος μιας επίθεσης και τίποτε άλλο. Στα τέλη της τρίτης περιόδου έβαλε τρίποντο από τη γωνία (το πρώτο του μετά από οκτώ ματς και 0/12 προσπάθειες), πριν πετύχει και νέο μακρινό σουτ για το 60-58. Τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, τους περισσότερους που έχει σκοράρει από εκείνο το ματς με τον Παναθηναϊκό, τον Ιανουάριο στο ΣΕΦ.

Ranking: 8

Ενα σουτ... χειρόφρενο στον αιφνιδιασμό ήταν το πρώτο του καλάθι στο ματς, πριν βάλει και δεύτερο για το 2-10 φτάνοντας σαν σε προπόνηση στην καρδιά της ρακέτας. Ανάγκασε τον Περάσοβιτς να αλλάξει τον Μπαλμπάι μόλις στο τέταρτο λεπτό, ένιωθε δυνατός, μα έκανε δυο φάουλ σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Ο Σφαιρόπουλος τον άφησε στο παιχνίδι, ο "Kill-Bill" τον δικαίωσε και έβαλε και τρίποντο για το 32-28 στο 15'. Στο ημίχρονο είχε 8 πόντους, 6 ασίστ και κανένα λάθος. Είχε όμως 3/9 σουτ. Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, μείωσε στο 70-65, τελείωσε τον αγώνα με 10 ασίστ και μόλις ένα λάθος, είχε επίσης 11 πόντους, αλλά με 4/15 σουτ που σίγουρα δεν είναι ένας αριθμός που περνά απαρατήρητος.

Ranking: 1

Αστόχησε στο πρώτο του σουτ από τα πέντε μέτρα, έβαλε όμως το ελεύθερο τρίποντο που βρήκε στο 14' για να μειώσει στους επτά (30-23) και έδωσε τη θέση του στον Μάντζαρη. Γύρισε στο 24' όταν ο Σφαιρόπουλος "πάρκαρε" τον Έλληνα πόιντ γκαρντ, έβαλε δίποντο για το 56-50 και έμεινε εκεί, στους πέντε πόντους. Δεν ενθουσίασε, δεν απογοήτευσε, αλλά θα πρέπει να δώσει κάτι περισσότερο.

Ranking: 7

Άλλαξε τον Πρίντεζη στο 8', πήρε γρήγορα την πρώτη του προσπάθεια, αλλά τα χάλασε με ένα κακό τελείωμα. Είχε προβλήματα στην άμυνα, γι' αυτό έπαιξε τέσσερα λεπτά πριν γυρίσει στον πάγκο. Στο δεύτερο μέρος έμεινε περισσότερη ώρα στο παρκέ, είχε καλές στιγμές στην επίθεση και άσχημες στο πίσω μέρος του γηπέδου, αλλά δεν ήταν αρνητικός. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να μπει στους διακριθέντες.

Ranking: -1

Είχε ένα πρόβλημα υγείας (γαστρεντερίτιδα) και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, όμως ο Σφαιρόπουλος τον έριξε στη μάχη στο ένατο λεπτό για να πάρει ο Σέρβος μόλις τρία λεπτά πριν γυρίσει στον πάγκο χωρίς να έχει δώσει κάτι στην ομάδα του. Δοκίμασε τις δυνάμεις του, κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει και δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ranking: 25

Πήρε την πρώτη του προσπάθεια στο δεύτερο λεπτό και σκόραρε με όμορφη κίνηση, πριν βάλει άλλα δυο καλάθια με τον τρόπο που μόνο αυτός ξέρει. Βγήκε στο 8', επέστρεψε στο 12' έχοντας πάρει μερικές ανάσες, δεν τροφοδοτήθηκε πολύ, όμως κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα ήταν απειλητικός και έκανε ζημιά στην άμυνα της Εφές. Στο ημίχρονο είχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, μπήκε στο δεύτερο μέρος ακόμη πιο δυνατά και στο τέλος της βραδιάς ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Έχασε το double-double (έχει κάνει μόλις τέσσερα στην καριέρα του στη EuroLeague) για ένα ριμπάουντ, όμως ήταν τρομερά αποτελεσματικός στην επίθεση. Αν μπορεί να θεωρηθεί κάτι ως "κέρδος" σε αγώνα που ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, αυτό είναι τα 24 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ranking: 7

Άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στην πρώτη επίθεση, συνέχισε με μια υπέροχη ασίστ στον Μπιρτς που κάρφωσε δυναμικά, όμως η απόδοσή του έπεσε στη συνέχεια. Έπαιξε όλη την πρώτη περίοδο, δεν τον είδαμε δευτερόλεπτο στη δεύτερη, ξεκίνησε την τρίτη με τεχνική ποινή, στο 36' έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 68-63, αλλά έκανε στην επόμενη φάση απίστευτο λάθος για να χάσει ο Ολυμπιακός την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο. Ο κορυφαίος παίκτης των Πειραιωτών το τελευταίο δίμηνο, ήταν κακός στο Αμπντί Ιπεκτσί.

Ranking: 3

Έβγαλε όλο το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να σκοράρει, χωρίς να σουτάρει, χωρίς να δώσει ασίστ. Είχε μόνο δυο αμυντικά ριμπάουντ. Πήρε το πρώτο του σουτ στο 17', ένα τρίποντο από την κορυφή που βρήκε σίδερο, έβαλε τους πρώτους του πόντους με λέι-απ στο 24', αλλά ένα αμυντικό φάουλ που έκανε στον Οσμάν "χάλασε" το μυαλό του με αποτέλεσμα ο Σφαιρόπουλος να τον βγάλει άμεσα από το ματς και να μην τον ξαναχρησιμοποιήσει μέχρι το τέλος. Με τα 0/2 τρίποντα που είχε στο Αμπντί Ιπεκτσί, έφτασε στα 5/37 στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Ranking: -2

Μπήκε στο ματς στο 17', έκανε γρήγορα το πρώτο του φάουλ σε μισμάτς με τον Χάνικατ, έπαιξε συνολικά εννέα λεπτά χωρίς να σκοράρει και όταν βγήκε άκουσε και μερικές παρατηρήσεις σε έντονο ύφος από τον προπονητή του. Ο Αθηναίου ήταν ουσιαστικά ανενεργός, όμως στο διάστημα που θα λείψει ο Λοτζέσκι, θα πάρει ευκαιρίες και θα πρέπει να δώσει λύσεις. Έμπειρος παίκτης είναι, δεν χρειάζεται να εκνευρίζεται για μια κακή άμυνα όπως συνέβη στην Κωνσταντινούπολη.