Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - REAL MADRID (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ, αποχαιρέτησε την πρώτη θέση και το EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει ποιοι διακρίθηκαν και ποιοι απογοήτευσαν.

Η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη, του μεγαλύτερου σημείου αναφοράς του Ολυμπιακού στο ποστ παιχνίδι, ήταν τεράστια για να καλυφθεί εκ των έστω. Οι Πειραιώτες πάλεψαν σκληρά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης , όμως στο τέλος της βραδιάς "λύγισαν" μαζί με τον Ματ Λοτζέσκι και γνώρισαν την 9η φετινή τους ήττα σε 28 αγώνες στη EuroLeague. Αποχαιρέτησαν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, χωρίς να λέει κανείς πως ήταν στόχος τους κάτι περισσότερο από το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα, θα τερματίσουν στη χειρότερη των περιπτώσεων τρίτοι και θα αντιμετωπίσουν στα playoffs την έκτη ομάδα με πλεονέκτημα έδρας. Κι αν ο αγώνας με τη Ρεάλ ήταν κατά κάποιον τρόπο... αδιάφορος, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξέρει πως ένα μικρό καμπανάκι κινδύνου ήχησε εν όψει των playoffs. Το EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει διακριθέντες, σε μια μέτρια βραδιά που επισκιάστηκε από το επεισόδιο Σφαιρόπουλου - Μπιρτς και τον τραυματισμό του Λοτζέσκι στο φινάλε.

Ranking: 5

Πάτησε παρκέ στο 8' και έβαλε για άλλη μία φορά το πρώτο σουτ που επιχείρησε, έβαλε και τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 23-21 στο 11'. Εκεί, στους πέντε πόντους έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Δεν βοήθησε στο δεύτερο μέρος, έκανε λάθη, δεν ήταν στο κλίμα του αγώνα.

Ranking: -1

Δεύτερος στο rotation των center, δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, δέχθηκε και ένα εκπληκτικό μπλοκ από τον Ράντολφ πριν δώσει τη θέση του στον Γιανγκ και ανοίξει έναν έντονο διάλογο με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο . Δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το φινάλε. 8:26 έπαιξε στο Βελιγράδι, 5:28 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διαχειριστεί τα λεπτά του Αμερικανού ο coach του Ολυμπιακού στα αμέσως επόμενα ματς. Πρώτη φορά έγραψε αρνητικό ranking στη διοργάνωση.

Ranking: 9

Τρίτος στο rotation των center, στην πρώτη φάση πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε σαν σε προπόνηση. Έκλεψε δυο μπάλες, τελείωσε άλλη μια φάση σπρώχνοντας τη μπάλα στο καλάθι και στο ημίχρονο ήταν δεύτερος σε αξιολόγηση του Ολυμπιακού, αν και είχε παίξει μόλις πέντε λεπτά. Γύρισε στην τέταρτη περίοδο όταν προτιμήθηκε αντί του Μπιρτς που ο Σφαιρόπουλος "πάρκαρε" στον πάγκο μετά το επεισόδιο του πρώτου μέρους, χωρίς να προλάβει να κάνει κάτι ιδιαίτερο. Θετικός, αλλά μέχρι εκεί.

Ranking: -2

Έξι λεπτά έπαιξε στο πρώτο μέρος, είχε δυο άστοχα σουτ και ένα δυναμικό κάρφωμα που ξεσήκωσε το κοινό. Έκανε δυο γρήγορα φάουλ και αντικαταστάθηκε. Στο δεύτερο μέρος πήρε ξανά τις ευκαιρίες του, ήταν πολύ άστοχος, βρήκε σίδερο ακόμη και σε πολύ εύκολες προσπάθειες, είχε και 0/2 βολές με το σκορ στο 58-64 με αποτέλεσμα να βγει στο 34' και να μην τον δούμε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα. Ακόμα μία μέτρια αν όχι κακή εμφάνιση από τον Έλληνα φόργουορντ που δεν έχει κάνει ένα πραγματικά καλό παιχνίδι στη διοργάνωση εδώ και τρεις μήνες.

Ranking: 9

Δεν ένιωθε κυρίαρχος, αλλά δεν εκβίασε προσπάθειες. Έφτιαξε φάσεις για τους συμπαίκτες του στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε και δυο αμυντικά ριμπάουντ και έδωσε τη θέση του στον Γκριν στο όγδοο λεπτό. Έπαιξε λίγο στη δεύτερη περίοδο, μπήκε όμως στο δεύτερο μέρος με τρίποντο από αυτά που μόνο εκείνος βάζει στην Ευρώπη για το 43-37, φόρτωσε με φάουλ τον πιο μακρύ Τζέφρι Τέιλορ που τον δυσκόλεψε με το μέγεθός του, έβαλε δεύτερο τρίποντο για το 68-72 που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι δυο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά τίποτα περισσότερο.

Ranking:-4

Μπήκε στο ματς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, είχε ένα άστοχο τρίποντο και βγήκε μετά από πέντε λεπτά καθώς ο Σφαιρόπουλος είδε τον Λάσο να ρίχνει στο ματς τον Γιουλ και προτίμησε να του στείλει τον Μάντζαρη. Γύρισε στο παρκέ στο 25', όταν ο Μάντζαρης έκανε το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, έκανε κακό φάουλ στον Ρέγες και του έδωσε δυο βολές χωρίς λόγο. Στα 10:30 που έπαιξε, δεν έδωσε κάτι στον Ολυμπιακό και το χειρότερο είναι πως υπήρχαν στιγμές που έδειχνε αρκετά διστακτικός και απρόθυμος να κάνει το κάτι παραπάνω.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (βασικός)

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - REAL MADRID (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Πόντοι: 10

Ασίστ: 1

Κοψίματα: -

Σουτ: 1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές

Χρόνος συμμετοχής: 24:10

Ranking: 2

Πενταδάτος για να καλύψει το κενό του άρρωστου Πρίντεζη, είχε δύσκολο έργο απέναντι στον Φελίπε Ρέγες, ξεκίνησε με τρία άστοχα σουτ, αλλά έβαλε το τέταρτο, ένα τρίποντο για το 8-6 που έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ. Εκεί ζήτησε αλλαγή, καθώς σε αυτό το τετράλεπτο είχε παίξει λες και έπαιζε σε Τελικό EuroLeague. Γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο για να βάλει γκολ-φάουλ στο πρόσωπο του Ράντολφ και στο ημίχρονο είχε ήδη γράψει 14 λεπτά. Έκανε το τρίτο του φάουλ νωρίς στην τρίτη περίοδο, έμεινε όμως στο παρκέ γιατί δυσκόλευε τον Ρέγες στην επίθεση και μάλιστα του πήρε τρίτο και τέταρτο φάουλ στα μέσα του δεκαλέπτου. Αποβλήθηκε μετά από 24 λεπτά, πήρε 11 σουτ (!), έδωσε τις μάχες του, κέρδισε κάποιες και χειροκροτήθηκε. Αν και άστοχος, ήταν θετικός.

Ranking: 24

Starter για να ματσάρει στον τρομερά φορμαρισμένο Γκουστάβο Αγιόν, έβαλε το πρώτο του καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, έκοψε μια προσπάθεια του Μεξικανού και έβαλε και δεύτερο δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Δυσκόλεψε πολύ τον αντίπαλό του, του πήρε γρήγορα και δεύτερο φάουλ και βγήκε μετά από έξι λεπτά σπουδαίου μπάσκετ (9π., 2 ριμπ., 1 κλ., 1 κοψ.). Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να κάνει ζημιά στην άμυνα της Ρεάλ και στο τέλος της βραδιάς είχε γράψει ρεκόρ καριέρας σε πόντους (18) και αξιολόγηση (24).

Ranking: 17

Ξεκίνησε με φοβερό καλάθι, "καθάρισε" ένα άστοχο λέι-απ του Αγραβάνη για το δεύτερο δικό του δίποντο, έκανε τρομερή δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνοντας τρεις επιθέσεις του Ολυμπιακού και έδωσε τη θέση του στον Λοτζέσκι στα τέλη της πρώτης περιόδου. Έπαιξε λίγο στη δεύτερη, ξεκίνησε την τρίτη με τρίποντο για το 40-37, έβαλε τρομερό καλάθι για το 70-73 και πήρε το αμυντικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση. Συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, είναι πλέον ο πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού και ο κορυφαίος του το τελευταίο δίμηνο.

Ranking: 3

Έπαιξε και πάλι όλο το πρώτο δεκάλεπτο, αστόχησε σε ένα δίποντο, πήρε ένα ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν ο γνωστός συνεπής Μάντζαρης στην άμυνα. Δεν ξεκουράστηκε πολύ, γύρισε στο 15' για να πέσει ξανά στον Γιουλ, έμεινε άποντος μέχρι το ημίχρονο, έκανε το τρίτο του φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αλλά έμεινε στο παρκέ και έβαλε το πρώτο του τρίποντο για το 46-40 στο 24'. Πριν κάνει το τέταρτο φάουλ του στο 25' και αντικατασταθεί από τον Γουότερς. Στα 23 λεπτά που έπαιξε είχε 2/6 σουτ, πάλεψε πολύ σκληρά με τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της Ευρώπης και έκανε καλή δουλειά, αλλά στα δύσκολα θα πρέπει να βάλει και τα σουτ.

Ranking: 5

Χρειάστηκε επτά λεπτά μέχρι να βάλει το πρώτο του καλάθι, τρίποντο για το 31-30, μετά από δυο λάθη και δυο άστοχα σουτ. Δεν πήρε άλλη προσπάθεια μέχρι το ημίχρονο. Συνολικά έπαιξε 21 λεπτά χωρίς να απειλήσει περισσότερο και 19.8" δευτερόλεπτα πριν το φινάλε αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, για να "παγώσει" τον κόσμο που γέμισε το ΣΕΦ.