Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με τη Μακάμπι

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÁÊÁÌÐÉ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / MACCABI - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με άνετη εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε τηΝ πορεία του στη EuroLeague o Ολυμπιακός. Μια πεντάδα έκανε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Η εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι στον πρώτο γύρο της EuroLeague είχε "πληγώσει" τον Ολυμπιακό. Είχε "πληγώσει" το γόητρό του. Γι' αυτό και οι Πειραιώτες ταξίδεψαν στο Τελ Αβίβ με ένα πράγμα στο μυαλό τους. Τη ρεβάνς απέναντι στους Ισραηλινούς, τους οποίους "πάτησαν" ( 82-71 ) για τη 17η φετινή τους νίκη σε 24 αγώνες. Μια νίκη που τους δίνει το δικαίωμα να κοιτάξουν πλέον την πρώτη θέση στην οποία βρίσκεται με ρεκόρ 18-6 η Ρεάλ Μαδρίτης, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δοκιμάζεται αύριο στη Βαρκελώνη. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήγε με rotation εννέα παικτών απέναντι στη γεμάτη αγωνιστικά προβλήματα Μακάμπι, με τον Ντόμινικ Γουότερς να συμπληρώνει ιδανικά τους Πρίντεζη - Γκριν - Λοτζέσκι που ήταν ξανά εξαιρετική. Το EuroLeague Greece αναλύει.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (βασικός, 16 πόντοι, 7/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 29 λεπτά)

Πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, έπαιξε σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν βρήκε ξανά στόχο. Συνολικά έπαιξε 15 λεπτά στο πρώτο μέρος, έβαλε παλικαρίσιο γκολ-φάουλ για το 28-38 στο 19', πριν πετύχει και ένα πραγματικά πολύ δύσκολο μακρινό δίποντο για το 32-40 στην εκπνοή της περιόδου. Συνέχισε "ζεστός" με τρίποντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πριν κλέψει μια μπάλα και καρφώσει με τα δυο χέρια στον αιφνιδιασμό για το 39-49. Ήταν εξαιρετικός στον ρόλο του... αντί-Σπανούλη, έχει μάθει να σηκώνει την ομάδα στις πλάτες του όταν δεν αγωνίζεται ο "Kill Bill" και συνεχίζει να τα δίνει όλα στην άμυνα χωρίς να εκβιάζει στην επίθεση.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 18 λεπτά)

Δεύτερος στο rotation των center, αντικατέστησε τον Μιλουτίνοφ στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης. Άνοιξε γρήγορα λογαριασμό, έκανε τρομερή δουλειά στα ριμπάουντ, ήταν πραγματικά εντυπωσιακός στο εννιάλεπτο που χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο μέρος, όμως στο υπόλοιπο του αγώνα χάθηκε! Κυριολεκτικά χάθηκε, καθώς δεν βοήθησε σχεδόν σε κανέναν τομέα του παιχνιδιού. Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν χρειάστηκε, καθώς το παιχνίδι εξελίχθηκε ιδανικά για την ομάδα του.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (2 πόντοι, 1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ σε 19 λεπτά)

Τον είδαμε νωρίς, καθώς τα φάουλ του Παπανικολάου του έδωσαν την ευκαιρία να πατήσει γρήγορα παρκέ, όμως ο "Παπ" αρκέστηκε σε 3 αμυντικά ριμπάουντ και τίποτα περισσότερο στα 9:29 που έπαιξε στο πρώτο μέρος. Άλλο τόσο έπαιξε και στο δεύτερο, για να πετύχει τους δυο μοναδικούς του πόντους στην αναμέτρηση. Κακό βράδυ για τον Έλληνα φόργουορντ.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (14 πόντοι, 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα σε 14 λεπτά)

Επιστρατεύθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, άνοιξε γρήγορα λογαριασμό με 2/2 βολές, αλλά έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά πριν επιστρέψει στη θέση του ο Μάντζαρης. Επέστρεψε στα τέλη της τρίτης περιόδου για να βάλει το πρώτο του καλάθι, πριν σκοράρει και δεύτερο μπροστά στον Άϊβερσον για το 47-60, αλλά και δυο σερί τρίποντα για το 52-70. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, έδωσε όσα δεν μπορούσε να δώσει ο Μάντζαρης σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού και απέδειξε ξανά ότι είναι ποιοτικός παίκτης σε μια βραδιά που έκανε και ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα στη διοργάνωση.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (0 πόντοι, 1 ριμπάουντ σε ένα λεπτό)

Ένα λεπτό έπαιξε στον garbage time και φυσικά δεν μπορεί να κριθεί.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (βασικός, 2 πόντοι, 6 ριμπάουντ σε 20 λεπτά)

Πενταδάτος για να "ματσάρει" με το ψηλό, βαρύ κορμί του Κόλτον Αϊβερσον, δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο του διάστημα στον αγώνα. Η αλήθεια είναι ότι κέρδισε πολλές μάχες για ριμπάουντ, όμως στην επίθεση ήταν ακίνδυνος.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 15 πόντοι, 4/8 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά)

Χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά για να πάρει την πρώτη του προσπάθεια και να κάνει διπλή ζημιά με γκολ-φάουλ για το 2-5. Πέτυχε και τρίποντο λίγο αργότερα, είχε το πάνω χέρι στη θέση του πάουερ φόργουορντ, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Επέστρεψε στα μέσα της δεύτερης περιόδου για να βάλει το δεύτερο γκολ-φάουλ του για το 21-31 και στο ημίχρονο είχε 13 για να γράψει το 13ο διψήφιο παιχνίδι του στα τελευταία 16 της διοργάνωσης. Ευτυχώς γι' αυτόν και το καταπονημένο κορμί του δεν χρειάστηκε να ξεπεράσει το 30λεπτο.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 23 λεπτά)

Έκανε δυο φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο και αντικαταστάθηκε πολύ νωρίς από τον Παπαπέτρου. Έπαιξε οκτώ λεπτά στο πρώτο μέρος χωρίς να πάρει προσπάθεια, όμως τις πήρε μαζεμένες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για να στείλει την ομάδα του στο +11 (41-52). Όσο "άνοστος" ήταν στο πρώτο μισό του αγώνα, άλλο τόσο "λαμπερός" ήταν στο δεύτερο.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 1 πόντος, 0/7 σουτ, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά)

Έπαιξε όλη την πρώτη περίοδο, είχε 0/3 σουτ, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τυπική εμφάνιση από τον Μάντζαρη, που σε 16 λεπτά στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά δεν "πλήγωσε" τον Ολυμπιακό. Στο φινάλε του αγώνα είχε βάλει έναν πόντο από βολή, είχε βρει σίδερο επτά φορές, αλλά δεν είχε κάνει λάθος. Σίγουρα δεν μπορεί να τον θεωρήσει κάποιος θετικό, όμως όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, δεν ήταν ούτε αρνητικός.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (15 πόντοι, 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ σε 24 λεπτά)

Μπήκε νωρίς στο ματς, έβαλε άμεσα το πρώτο του τρίποντο, πέτυχε και δίποντο και έδειξε να θυμάται τον παλιό καλό του εαυτό. Πως συνέχισε; Με άλλο ένα δίποντο και με το δεύτερο τρίποντό του για να φτάσει γρήγορα γρήγορα τους 10 πόντους. Τελείωσε με 15 πόντους από εννέα σουτ, έδωσε τέσσερις τελικές πάσες, βρήκε το παιχνίδι που χρειαζόταν για να "ξεμπουκώσει" και ίσως αυτή να είναι η ιδανική στιγμή για να παίξει όπως έπαιζε τον περασμένο Νοέμβριο και Δεκέμβριο.