Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με τη Γαλατασαράι

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÃÁËÁÔÁÓÁÑÁÉ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - GALATASARAY (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε για δεύτερη φορά φέτος από τη Γαλατασαράι και το EuroLeague Greece προσπαθεί να βρει διακριθέντες από μια πραγματικά κακή εμφάνιση.

Ποιος να το περίμενε ότι ο Ολυμπιακός που κυνηγούσε την πρώτη θέση της EuroLeague, θα έχανε στο γήπεδό του από την ουραγό Γαλατασαράι ( 71-80 ). Από τη Γαλατασαράι που τον "πλήγωσε" και στον πρώτο γύρο. Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν κουρασμένοι, ίσως και να υποτίμησαν κάπως τον αντίπαλό τους που εμφανίστηκε στο ΣΕΦ χωρίς το παραμικρό άγχος και έκανε φοβερή ανατροπή από το -16. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σίγουρα θα προβληματιστεί από την εικόνα συγκεκριμένων παικτών του, ο άρρωστος Βασίλης Σπανούλης δεν είχε ρυθμό, ο Παπανικολάου ήταν άστοχος, ο Μάντζαρης έγραψε τη δεύτερη χειρότερη επίδοση στην καριέρα του στη EuroLeague, ο Λοτζέσκι ήταν "φάντασμα" του καλού του εαυτού και ο Πρίντεζης με τον Γκριν πάλευαν για να σώσουν την βραδιά. Το EuroLeague Greece σχολιάζει τους 12 παίκτες που αγωνίστηκαν απόψε στο ΣΕΦ.

Ranking: 10

Μπήκε στο ματς στα τέλη της πρώτης περιόδου, έβαλε το πρώτο σουτ που επιχείρησε (τρίποντο) και συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έφτασε γρήγορα τους επτά πόντους, έπαιξε καλή άμυνα και ήταν μαζί με τον Πρίντεζη οι κορυφαίοι της ομάδας τους στο πρώτο μέρος. Έβαλε παλικαρίσιο καλάθι για το 64-61, πέτυχε και ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο για το 69-68 στο 37', έκανε ό,τι μπορούσε για να γίνει ο ήρωας της βραδιάς και ήταν ο μοναδικός μαζί με τον Πρίντεζη και τον Μιλουτίνοφ που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Ranking: 10

Ξεκίνησε στη βασική πεντάδα, έβαλε ένα καλάθι, πήρε δυο αμυντικά ριμπάουντ και μετά από μόλις δυο λεπτά έδωσε τη θέση του στον Μιλουτίνοφ που "μάτσαρε" καλύτερα με τον ψηλότερο Πλάις. Επέστρεψε στις αρχές της δεύτερης περιόδου για να πετύχει άλλα δυο ωραία καλάθια, είχε όμως σοβαρά προβλήματα απέναντι στον Τάιους και σίγουρα δεν μπορεί να αισθάνεται καλά από την εμφάνισή του.

Ranking: 4

Είδε τα πρώτα 31 λεπτά από τον πάγκο, πάτησε παρκέ για να περιορίσει τον Άλεξ Τάιους και κάρφωσε στο 35' για το 66-66, γλιτώνοντας τον Ολυμπιακό από μια χαμένη επίθεση. Λίγο μετά πήρε άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα και αντικαταστάθηκε. Είχε ενέργεια και πείσμα, ίσως να μην περίμενε και ο ίδιος ότι θα χρησιμοποηθεί σε αυτό το σημείο του αγώνα. Δεν τον είδαμε ξανά μέχρι το φινάλε.

Ranking: 0

Πήρε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος, με τη στατιστική του να είναι εντελώς άδεια. Πήρε άλλα τόσα στο δεύτερο μέρος, δεν σκόραρε, είχε ένα άστοχο τρίποντο και έχει μείνει στους τέσσερις πόντους στα τελευταία πέντε παιχνίδια του Ολυμπιακού στη EuroLeague. Με ένα άστοχο τρίποντο σε κάθε ένα από αυτά.

Ranking: 3

Ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του στην αναμέτρηση, καθώς είχε πυρετό μέχρι και λίγες ώρες πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, όμως ξεκίνησε στη βασική πεντάδα και σκόραρε στο τρίτο λεπτό το πρώτο του καλάθι. Πήγε στον πάγκο μετά από σχεδόν οκτώ λεπτά, έπαιξε άλλα τέσσερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν τουλάχιστον θετικός. Στο δεύτερο μέρος είδαμε άλλο παίκτη. Στο φινάλε δεν είχε ρυθμό, "θόλωσε", έκανε λάθη και αστόχησε σε κρίσιμα σουτ. Με δεδομένο ότι αυτή η ήττα είναι "ανώδυνη" για τον Ολυμπιακό, μια τέτοια εμφάνιση μόνο καλό μπορεί να κάνει στον Σπανούλη που θα πεισμώσει και θα συγκεντρωθεί ακόμη περισσότερο.

Ranking: 0

Άλλαξε τον Μάντζαρη στα τέλη της πρώτης περιόδου, άκουσε τον Σφαιρόπουλο να του ζητά δημιουργία και πικ-εν-ρολ με τον Μιλουτίνοφ, έσπασε τις "παγίδες" της Γαλατασαράι αλλά έκανε τρία φάουλ σε ενάμιση λεπτό και περιορίστηκε σε ρόλο θεατή. Στο δεύτερο μέρος έβαλε δυο καλάθια, ήταν πιο συγκεντρωμένος και βοήθησε, αλλά και πάλι έπαιξε λίγο και δεν μπόρεσε να δώσει περισσότερες λύσεις.

Ranking: 8

Έβαλε παλικαρίσιο γκολ-φάουλ για το 30-17 στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβαλε και δεύτερο καλάθι λίγα λεπτά αργότερα. Το σημαντικότερο ήταν ο τσαμπουκάς που έβγαλε στη διεκδίκηση των ριμπάουντ, πήρε τρία επιθετικά και κέρδισε το χειροκρότημα. Κέρδισε και πόντους στην εκτίμηση του προπονητή του, που ίσως του δώσει περισσότερες ευκαιρίες ως μπακ-απ του Πρίντεζη αντί του Παπαπέτρου.

Ranking: 11

Επιστρατεύθηκε νωρίς, μόλις στο τρίτο λεπτό, και έκανε εξαιρετική δουλειά καθώς στο τέλος του δεκαλέπτου είχε ήδη 4 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ μαζί με 10 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος, συνέχισε να είναι αποτελεσματικός σε σκορ και ριμπάουντ, αλλά ο χρόνος του έμεινε χαμηλά παρά το γεγονός ότι ήταν δεύτερος σε αξιολόγηση πίσω από τον Πρίντεζη.

Ranking: 18

Έβαλε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, πέτυχε και γκολ-φάουλ για το 8-4 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Έφτασε τους 10 πόντους πριν βγει η πρώτη περίοδος, αποθεώθηκε όταν "χόρεψε" τον Τάιους για ένα καταπληκτικό τελείωμα κοντά στο καλάθι και έπαιξε ελάχιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δεν ήταν το ίδιο εύστοχος στο τρίτο, φρέναρε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο αλλά είχε τρομερό πείσμα και διεκδίκησε κάθε ριμπάουντ. Μάζεψε 8 "σκουπίδια", κέρδισε πέντε φάουλ, απλά σε 2-3 προσπάθειες δεν ήταν και πολύ τυχερός.

Ranking: 5

Πολλή ενέργεια στο ξεκίνημα, δυο κλεψίματα, αλλά και αστοχία στην επίθεση για τον "Παπ", που όμως βρήκε τρόπο για να βάλει πόντους και να γεμίσει γρήγορα τη στατιστική του μέχρι να αντικατασταθεί στο όγδοο λεπτό. Έβρισκε σίδερο μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, τελείωσε το παιχνίδι με 3/12 σουτ, ισορρόπησε την κακή του επίδοση στην επίθεση βοηθώντας σε όλους τους τομείς, αλλά σίγουρα ξέρει και ο ίδιος ότι έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Ranking: -5

Έβγαλε σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να σκοράρει, πήρε ένα αμυντικό ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ. Τυπικό βράδυ για τον Έλληνα άσο, που επέστρεψε γρήγορα εξαιτίας των τριών φάουλ που έκανε ο Γουότερς σε ενάμιση λεπτό. Δεν ήταν πάντως η βραδιά του, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έδωσε μια τρομερή ασίστ πίσω από την πλάτη στον Πρίντεζη. Δεν μπορούσε βέβαια αυτή η φάση να δώσει θετικό πρόσημο στην εμφάνισή του που ήταν η δεύτερη χειρότερη βάσει αξιολόγησης στην καριέρα του στη EuroLeague.

Ranking: 6

Πάτησε παρκέ στο όγδοο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Παπανικολάου, ήταν όμως σε πολύ "ήσυχο" βράδυ. Χρειάστηκε να περάσουν οκτώ λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι, πριν περάσει στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Σκόραρε ξανά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν η Γαλατασαράι πέρασε μπροστά, αλλά στη συνέχεια χάθηκε. Πολύ μέτριο, αν όχι κακό, βράδυ για τον Αμερικανό τον οποίο ο Ολυμπιακός έχει τεράστια ανάγκη σε αγώνες που "στραβώνουν" όπως αυτός με τους Τούρκους.