Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο Game 5 με την Εφές

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÏÓÖÐ - ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / OLYMPIAKOS - ANADOLU EFES (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός "κατάπιε" την Εφές Αναντολού στο Game 5 της σειράς και προκρίθηκε στο Final Four με τους Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη να μοιράζονται τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Αυτός ο "τελικός" δεν μπορούσε να χαθεί. Ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος στο πρώτο μέρος, σαρωτικός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και υπερβολικά ψύχραιμος στο φινάλε, με αποτέλεσμα να κερδίσει την Εφές Αναντολού στο Game 5 της σειράς ( 87-78 ) και να πάρει την πρόκριση για το Final Four για δέκατη φορά στην ιστορία του. Οι Πειραιώτες είχαν τον κόσμο στο πλευρό τους, τον Σπανούλη σε εξαιρετική κατάσταση, "χτύπησαν" τις αδυναμίες των Τούρκων και στο φινάλε τους "ποδοπάτησαν" για να γιορτάσουν στο κατάμεστο ΣΕΦ την επίτευξη ενός ακόμη στόχου, πριν διεκδικήσουν τον ο μεγαλύτερο, πιο λαμπερό, σημαντικότερο της φετινής σεζόν: Την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου στην Κωνσταντινούπολη, πέντε χρόνια μετά το ΕΠΟΣ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας την οποία θα αντιμετωπίσει η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον ημιτελικό της 19ης Μαΐου. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έκαναν άλλη μια υπέρβαση και πηγαίνουν τώρα για δυο ακόμη μέχρι ανέβουν στην κορυφή της Ευρώπης.

Ranking: 11

Πάτησε παρκέ στο όγδοο λεπτό, όταν αντικατέστησε τον Παπανικολάου, χρειάστηκε όμως ένα πεντάλεπτο μέχρι να ανοίξει λογαριασμό με ωραίο καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ σε δικό του άστοχο σουτ. Συνέχισε με καλό σουτ από τα πέντε μέτρα για το 31-29, αλλά εκεί έμεινε μέχρι το ημίχρονο και έπαιξε ελάχιστα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ξεκίνησε το τέταρτο με γκολ-φάουλ για το 66-60, πέτυχε ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ σημασίας τρίποντο για το 76-67 στο 35' αν και βιάστηκε να εκτελέσει απέναντι στην ανοργάνωτη άμυνα της Εφές και στο τέλος της βραδιάς είχε βάλει το λιθαράκι του για να έρθει η πρόκριση απέναντι απέναντι σε έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο.

Ranking: 14

Τρία ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα. Ο Καναδός δεν απείλησε στην επίθεση, γύρισε στα μέσα της δεύτερης περιόδου για να δώσει γκολ-φάουλ στον Ντάνστον και γενικά δεν έδειχνε να νιώθει και πολύ δυνατός, ειδικά όταν έχασε και το αμυντικό ριμπάουντ στη συμπληρωματική του σέντερ της Εφές που μία φάση μετά τον έκοψε εκπληκτικά στην προσπάθειά του να καρφώσει. Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με κάρφωμα για το 39-41 και έκανε και δεύτερο για το προσπέρασμα (43-41), άρχισε να πλησιάζει το double-double και ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα. Στο τέλος της βραδιάς του έλειψε ένας πόντος για να γίνει "διψήφιος", όμως τον στόχο του τον είχε πετύχει και με το παραπάνω. Χρειαζόταν μια τόσο καλή εμφάνιση ο Μπιρτς για να νιώσει ξανά κυρίαρχος, να γίνει ο ψηλός που απολαύσαμε στη μεγαλύτερη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Ranking: 4

Τρίτος στο rotation των σέντερ, μπήκε στο ματς τρία λεπτά πριν το ημίχρονο και στην πρώτη άμυνα ανάγκασε τον Γκρέιντζερ σε ένα πολύ κακό σουτ πριν πάρει τη μπάλα στην επίθεση και σκοράρει παίρνοντας το τρίτο φάουλ του Ντάνστον. Ήταν πολύ θετικός σε αυτό το μικρό διάστημα που χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο μέρος, ενώ έκοψε και δεύτερη προσπάθεια του Γκρέιντζερ για να χειροκροτηθεί. Δεν τον είδαμε στο δεύτερο μέρος, αλλά τη δουλειά του την είχε κάνει και με το παραπάνω σε εκείνο το τρίλεπτο στο πρώτο μέρος.

5. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Ranking: 9

Ελάχιστα, μόλις έξι δευτερόλεπτα έπαιξε στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως έμεινε στο παρκέ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και στο δίλεπτο που χρησιμοποιήθηκε δεν έγραψε κάτι στη στατιστική του. Στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου έβαλε δυο διαδοχικά τρίποντα για το 62-53 και ήταν αυτός που έγειρε το ματς προς το μέρος του Ολυμπιακού, καθώς οι προσπάθειές του ήταν αρκετά "τραβηγμένες", αλλά και αρκετά εντυπωσιακές για να ενθουσιάσουν τον κόσμο στο ΣΕΦ. Στο 32' έβαλε άλλο ένα δύσκολο καλάθι για το 68-62 και στο τέλος της βραδιάς ήταν μαζί με τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη εκείνοι που έριξαν την Εφές Αναντολού στο καναβάτσο.

Ranking: 22

Ξεκίνησε δυνατά, δεν "έβλεπε" τον Μπαλμπάι και σκόραρε γρήγορα πριν βάλει και τρίποντο για το 7-3. Συνέχισε με γκολ-φάουλ για το 12-5 στο τέταρτο λεπτό, έκανε όμως τρία λάθη που θα μπορούσε να έχει αποφύγει πριν βάλει και δεύτερο τρίποντο για το 17-11. Σε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά, ο "Kill Bill" είχε ήδη 11 πόντους για να τελειώσει το δεκάλεπτο στους 13 και να μείνει σε αυτούς μέχρι το ημίχρονο καθώς στο δεύτερο "σίγησε". Ξανασκόραρε στο 26', όταν έκανε το 50-47 με διείσδυση απέναντι στον Κερκ, πριν κερδίσει το πέμπτο φάουλ του Αμερικανού σέντερ και βάλει ένα ζευγάρι βολών για το 80-74 στα 2:26 πριν το φινάλε. Ο Σπανούλης της σειράς με την Εφές ήταν ο Σπανούλης που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε τόσο κρίσιμους αγώνες, ήταν ηγέτης και τώρα ο Σφαιρόπουλος θα πρέπει να βρει έναν τρόπο να τον κρατήσει "ζεστό" τις επόμενες δυο εβδομάδες, μέχρι τον ημιτελικό της 17ης Μαΐου με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με τα 17 τρίποντα που πέτυχε στους πέντε αγώνες με την Εφές, έγραψε την κορυφαία επίδοση στην ιστορία των playoffs της διοργάνωσης.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ

Έδωσε ανάσες στον Μάντζαρη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έκανε ένα παιδιάστικο λάθος (επιθετικό φάουλ) σε επαναφορά της ομάδας του και αντικαταστάθηκε πολύ γρήγορα έχοντας γράψει και ένα άστοχο δίποντο. Δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, καθώς ο Σφαιρόπουλος προτίμησε να στηριχθεί στους πιο έμπειρους παίκτες του.

Ranking: 5

Άλλαξε τον Πρίντεζη στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης, έκανε καλή δουλειά στα αμυντικά ριμπάουντ, όμως στην επίθεση ήταν πολύ προσεκτικός και πήρε μόλις μία (κακή) προσπάθεια πριν επιστρέψει στο 12' στον πάγκο. Έπαιξε 11 λεπτά, δεν άφησε το σημάδι του, δεν χρειαζόταν και να το κάνει, πάλεψε όμως και έκανε αυτό που του ζήτησε ο προπονητής του.

Ranking: 9

Δεύτερος στο rotation των σέντερ, άλλαξε τον Μπιρτς στο έκτο λεπτό και ξεκίνησε με επιθετικό φάουλ σε σκριν στον Σπανούλη πριν βάλει ένα ζευγάρι βολών για το 19-14 και τελειώσει μια άλεϊ-ουπ πάσα του Σπανούλη για το 24-19. Έκανε καλή δουλειά στο πίσω μέρος του γηπέδου, έκοψε και ένα σουτ, έφθειρε τον αντίπαλό του στην τρίτη περίοδο και έβαλε άλλο ένα ζευγάρι βολών για το 54-47 στο 27', πριν πετύχει φοβερό καλάθι για το 73-67 στο 36'. Πολύ θετικός, πολύ συγκεντρωμένος, έδειξε ότι ξεπερνά το πρόβλημα στο γόνατο που τον "φρέναρε" στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και δεν του επέτρεψε να είναι ο εαυτός του στα δυο παιχνίδια της Πόλης.

Ranking: 10

Εβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά έμεινε εκεί στο πρώτο του εξάλεπτο στο παιχνίδι. Γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως και πάλι ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Μετά το 9-0 του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Σφαιρόπουλος αποφάσισε να βοηθήσει τον "Πριντ", σχεδίασε σύστημα για εκείνον, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να τον βάλει στο παιχνίδι τουλάχιστον όχι στα στάνταρ που τον έχουμε συνηθίσει στη διάρκεια της σεζόν. Συνέχισε πάντως να παλεύει με τρομερό πείσμα, έβαλε δυο βολές για το 78-72 στο 36' και "καθάρισε" το παιχνίδι με τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 83-74 που δεν άφηνε περιθώρια στους Τούρκους για να ελπίζουν στην ανατροπή. Σειρά με ανάμεικτα συναισθήματα για τον Έλληνα φόργουορντ, που τώρα θα πρέπει να ξεκουραστεί για να παρουσιαστεί φρέσκος στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ranking: 9

Πέτυχε μόλις στο τρίτο λεπτό, το πρώτο του καλάθι με όμορφο drive και ισορροπημένο σουτ, συνεργάστηκε άψογα με τον Σπανούλη για το 14-7, όμως στη συνέχεια περιορίστηκε σε πιο αμυντικούς ρόλους χωρίς το παιχνίδι να τον αφήσει να ξεχωρίσει. Στο 23' έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε για το 46-41, με αποτέλεσμα η Εφές να πάρει timeout για να σταματήσει το 9-0 του Ολυμπιακού και τον κόσμο που παραλληρούσε στο ΣΕΦ. Γέμισε και πάλι τη στατιστική του, έχει εξελιχθεί σε μια υπερπολύτιμη μονάδα στα χέρια του coach Σφαιρόπουλου και δείχνει έτοιμος για άλλο ένα Final Four, άλλη μια τιτανομαχία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ranking: 8

Έπαιξε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε ένα δίποντο, πήρε δυο ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, ήταν ο γνωστός συνεπής και μετρημένος Μάντζαρης χωρίς όμως να κάνει το κάτι παραπάνω. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με σουτ από τα πέντε μέτρα για το 41-41, τελείωσε το ματς με... μισό triple-double (4/5/4), έκανε μόλις ένα λάθος και ήταν το στήριγμα του Σπανούλη από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.