Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο Game 3 με την Εφές

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / ANADOLU EFES - OLYMPIAKOS (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Σπανούλης πήγε να "κλέψει" το ματς, όμως ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Εφές και βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο. Το EuroLeague Greece αναλύει την εμφάνιση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η αξιολόγηση του Ολυμπιακού (63) ήταν καλύτερη από εκείνη της Εφές Αναντολού (61), όμως οι Πειραιώτες ηττήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη ( 64-60 ) και πλέον βρίσκονται πίσω στη σειρά με 2-1 και φυσικά με την πλάτη στον τοίχο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κινδυνεύει να μείνει εκτός Final Four, όμως θα έχει το βράδυ της Παρασκευής την ευκαιρία να ισοφαρίσει τη σειρά για να γυρίσει στο ΣΕΦ και με τη βοήθεια του κόσμου του να πάρει την πρόκριση.

Ο Έλληνας τεχνικός είδε την ομάδα του να παλεύει μέχρι το τέλος για τη νίκη χωρίς να έχει κάποιον παίκτη σε πραγματικά καλό βράδυ, καθώς ο Σπανούλης "ξύπνησε" απότομα στο φινάλε, ο Πρίντεζης έμεινε στα ρηχά και οι Μάντζαρης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μπιρτς είχαν απλά μερικά καλά διαστήματα. Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός "επιβίωσε" εκτός έδρας ακόμη και σε ένα μέτριο για τα δεδομένα του απόγευμα δείχνει πολλά και το Game 4 της Παρασκευής αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των 11 παικτών που αγωνίστηκαν στο Αμπντί Ιπεκτσί της Κωνσταντινούπολης.

Ranking: 3

Πάτησε παρκέ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, αστόχησε σε βολή και σουτάκι από τα πέντε μέτρα, όμως δεν "μάσησε" και "απάντησε" στον εαυτό του με τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 17-23 και με φλότερ για το 21-25. Έκανε όμως τρία φάουλ σε έξι λεπτά και αντικαταστάθηκε σχετικά γρήγορα. Γύρισε νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο για να "ξεκολλήσει" τον Ολυμπιακό που είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση, έδειξε έτοιμος για την πρόκληση, αλλά ο Σφαιρόπουλος προτίμησε να πάει σε σχήμα με Μάντζαρη - Σπανούλη - Παπανικολάου και ο Αμερικανός περιορίστηκε σε ρόλο θεατή.

Ranking: 11

Πενταδάτος αντί του Μιλουτίνοφ, έκανε ένα τρομερό μπλοκ στον Γκρέιντζερ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στην επόμενη φάση βούτηξε στο παρκέ για μια κατοχή πριν βάλει το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο λεπτό. Έπαιξε εννέα σερί λεπτά, μάζεψε 5 ριμπάουντ, ήταν ο Μπιρτς που θαυμάσαμε στο μεγαλύτερο διάστημα της σεζόν. Γύρισε στα τέλη της δεύτερης περιόδου για να ισορροπήσει το ματς, όμως γύρισε τον αστράγαλό του στο ξεκίνημα της τρίτης και αντικαταστάθηκε από τον Γιανγκ. Κάρφωσε για το 57-54, έκανε όμως έρμπολ στη συμπληρωματική βολή και τελικά έκλεισε το βράδυ θετικά, μετά από αρκετά παιχνίδια στη EuroLeague.

Ranking: 5

Με τον Μπιρτς να γυρίζει τον αστράγαλό του και τον Μιλουτίνοφ να πονάει στο γόνατο, επιστρατεύθηκε νωρίς στην τρίτη περίοδο και έβαλε γρήγορα το πρώτο του καλάθι, όμως ο ρόλος του ήταν ξεκάθαρα συμπληρωματικός και τίποτα περισσότερο.

5. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Ranking: 8

Έχασε τη θέση του στη βασική πεντάδα, μπήκε στο ματς στο τέλος της πρώτης περιόδου, έκανε καλή δουλειά στα ριμπάουντ χάρη στη δύναμή του, αλλά στα επτά λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος δεν απείλησε επιθετικά. Στο 31' ήταν πολύ χαλαρός σε μια φάση και έχασε τη μπάλα, όμως στην επόμενη φάση έβγαλε ασίστ σε τρίποντο του Μάντζαρη για το 51-40 και λίγο μετά πέτυχε και σουτ από την περιφέρεια για το 53-45. Στο τέλος της βραδιάς ήταν μεν θετικός, χωρίς όμως να κάνει και τη διαφορά.

Ranking: 15

Χρεώθηκε με δυο λάθη στο πρώτο δίλεπτο, σε δυο αμφισβητούμενες φάσεις, ξεκίνησε με δυο άστοχα σουτ και τρία λάθη, όμως ήταν ήρεμος. Έκλεψε μια μπάλα και τελείωσε στον αιφνιδιασμό για το 11-11 στο 7', είχε όμως πολλά προβλήματα και στην άμυνα όταν έβρισκε ψηλότερους αντιπάλους, αλλά και στην επίθεση όπου βιάστηκε αρκετές φορές. Έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 57-52, όμως στην επόμενη φάση έκανε κακή πάσα (ήταν το 8ο λάθος του, η δεύτερη χειρότερη επίδοση της καριέρας του στη EuroLeague), πριν πετύχει και νέο τρίποντο για το 59-57 στα 55 δευτερόλεπτα. Ρόλερ-κόστερ συναισθημάτων για τον "Kill-Bill", που πέτυχε και τρίτο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο για το 61-60 στα 17 δευτερόλεπτα, πριν αστοχήσει σε πολύ δύσκολο εκτός ισορροπίας σουτ που μπορούσε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Αλλόκοτη βραδιά για τον αρχηγό του Ολυμπιακού, που σίγουρα πρέπει να παίξει πολύ καλύτερα στο Game 4 της Παρασκευής για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του και να γυρίσει τη σειρά στο ΣΕΦ.

Ranking: 3

Καλός οργανωτικά στο χρόνο που ξεκούρασε τον Μάντζαρη στο πρώτο μέρος, δεν πήρε προσπάθειες, έψαξε το πικ-εν-ρολ με τον Μιλουτίνοφ, όμως δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο στο δεύτερο μέρος καθώς ο Σφαιρόπουλος στηρίχθηκε στους Έλληνες και δεν είχε διάθεση για πειραματισμούς.

Ranking: -2

Άλλαξε τον Πρίντεζη στα μέσα της δεύτερης περιόδου, για να κάνει γρήγορα λάθος και να αφήσει τον Ντάνστον να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 27-25. Συνέχισε με άστοχο τρίποντο από τη δεξιά γωνία, έπαιξε μόλις επτά λεπτά και πέρα από μερικά ριμπάουντ δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό.

Ranking: -2

Άλλαξε τον Μπιρτς ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και έκανε άμεσα ένα τρομερό μπλοκ. Είχε καλές κινήσεις στο ποστ, αλλά δεν ήταν εύστοχος, με αποτέλεσμα να παίξει επτά λεπτά και να αντικατασταθεί πριν το ημίχρονο. Δεν ένιωθε δυνατός, υπήρξαν στιγμές που κυριάρχησε στην άμυνα, αλλά πρέπει να σφίξει τα δόντια για να βοηθήσει περισσότερο στο ματς της Παρασκευής. Εκεί δεν θα υπάρχουν περιθώρια κι ο Σέρβος μπορεί να εξελιχθεί στον παίκτη-κλειδί του Ολυμπιακού.

Ranking: 13

Δυσκολεύθηκε στο μαρκάρισμα του Ντέρικ Μπράουν, χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν εννέα λεπτά για να πάρει το πρώτο του σουτ, δεν ήταν ο γνωστός απειλητικός Πρίντεζης, όμως κέρδισε φάουλ και ήταν θετικός ακόμη και σε ένα πολύ "ήσυχο" για τα δεδομένα του ξεκίνημα. Έπαιξε 14 σερί λεπτά πριν πάρει τις πρώτες ανάσες και τελικά επέστρεψε πολύ γρήγορα καθώς ο Αγραβάνης ήταν κακός στο πρώτο του πέρασμα από το ματς. Δεν σκόραρε στο "τρελό" τετράλεπτο της Εφές στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και πέρασε στον πάγκο, γύρισε για τα τελευταία λεπτά και μείωσε στους τέσσερις (53-49), φλέρταρε με το νταμπλ-νταμπλ, όμως δεν ήταν το σημείο αναφοράς του Ολυμπιακού στην επίθεση. Κι όταν ο Πρίντεζης δεν τραβάει στο σκοράρισμα, οι Πειραιώτες συνήθως έχουν πρόβλημα.

Ranking: 6

Επέστρεψε στη βασική πεντάδα αντί του Παπαπέτρου, είχε πολλή ενέργεια, πόσταρε τον αντίπαλό του και έβαλε πίεση στην άμυνα της Εφές. Σκόραρε για το 11-9, έπαιξε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και ήταν πρώτος σε αξιολόγηση στον Ολυμπιακό. Αντιμετώπισε ένα μικροπρόβλημα και έπαιξε λίγο στη δεύτερη περίοδο, έβαλε τρίποντο για το 41-30 μετά από τέσσερα "ξερά" λεπτά της ομάδας του στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν στο φινάλε στο παρκέ μαζί με τους Μάντζαρη - Σπανούλη - Πρίντεζη, είχε μάλιστα και μια αψιμαχία με τον Ντέρικ Μπράουν, αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Αυτή τη φορά δεν πήρε πολλές προσπάθειες και μένει να δούμε πως θα αντιμετωπίσει τον τελικό της Παρασκευής όπου πρέπει να ξεπεράσει κι αυτός τον εαυτό του.

Ranking: 3

Έδωσε ωραία ασίστ στον Μπιρτς, για το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο λεπτό, πριν πετύχει τρίποντο για το 8-6. Είχε "καθαρό" μυαλό και ήταν συνεπής στο πίσω μέρος του γηπέδου, έδωσε τρεις τελικές πάσες πριν "βγει" το ημίχρονο, αλλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου είχε προβλήματα στο μαρκάρισμα του Γκρέιντζερ και μετά από πέντε λεπτά αντικαταστάθηκε από τον Γκριν για να επιστρέψει πολύ γρήγορα και να βάλει τρίποντο για το 51-40 στο 32'. Ήταν θετικός, έκανε όμως και μερικά εύκολα λάθη που θα μπορούσε να αποφύγει.