Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με τη Μπάμπεργκ

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÌÐÅÑÃÊ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BAMBERG - OLYMPIAKOS
ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÌÐÅÑÃÊ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BAMBERG - OLYMPIAKOS EUROKINISSI SPORTS

To EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των παικτών του Ολυμπιακού, στην εκτός έδρας ήττα από τη Μπάμπεργκ. Κορυφαίος ο Κώστας Παπανικολάου.

Το σερί των τεσσάρων νικών, σταμάτησε στη Γερμανία. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπάμπεργκ ( 82-68 ), έκανε κακή εμφάνιση και έχασε την ευκαιρία να "ξεκολλήσει" από τη Ρεάλ Μαδρίτης που επίσης ηττήθηκε στην 14η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε στο -18 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, διαφορά που δεν γινόταν να ανατραπεί. Η Μπάμπεργκ ήταν πιο έτοιμη γι' αυτό το ματς, έπαιξε με πάθος, ένταση και συγκέντρωση από το πρώτο δευτερόλεπτο και πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη, για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την οκτάδα που στέλνει στα playoffs της διοργάνωσης. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των "ερυθρόλευκων" και προσπαθεί να βρει διακριθέντες από μια εμφάνιση που θα πρέπει να ξεχαστεί το συντομότερο δυνατό.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (8 πόντοι, 2/7 σουτ σε 25 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο φινάλε της πρώτης περιόδου,έβαλε τέσσερις γρήγορους πόντους, αλλά δεν πήρε προσπάθειες, τουλάχιστον όχι όσες θα έπρεπε να πάρει από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ και πάλευε να κρατήσει τη διαφορά σε... λογικά επίπεδα. Έπαιξε πολύ, αλλά παρασύρθηκε από τη συνολική μετριότητα της ομάδας του. Το σημαντικό είναι ότι τα έδωσε (ξανά) όλα στην άμυνα και δεν τον ένοιαζε μόνο η επίθεση.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ σε 15 λεπτά)

Μπήκε στο τρίτο λεπτό, αντικαθιστώντας τον κάκιστο στο ξεκίνημα Μιλουτίνοφ, μα δεν ήταν συγκεντρωμένος. 1/4 βολές, ένα λάθος, δυο κακές άμυνες σε επτά λεπτά στην πρώτη περίοδο για τον Αμερικανό σέντερ, που πήρε κι άλλες ευκαιρίες στην τέταρτη περίοδο, αλλά ήταν σε κακή βραδιά. Απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά με στόχο να είναι "φρέσκος" στη Γερμανία, αλλά το πλάνο του Σφαιρόπουλου "δεν βγήκε" όπως το είχε ο coach στο μυαλό του.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (9 πόντοι, 3/4 δίποντα, 3/4 βολές σε 17 λεπτά)

Αυτή τη φορά χρησιμοποιήθηκε στον γνώριμο ρόλο του, αυτόν του τρίτου σέντερ. Αρχικά δεν πατούσε καλά, έβαλε με... περιπέτεια το πρώτο του καλάθι και στη συνέχεια κάρφωσε με δύναμη για να "φορέσει" το πρόσωπο του σκληρού. Ήταν θετικός, έπαιξε εννέα σερί λεπτά στη δεύτερη περίοδο που σίγουρα είναι ένα μεγάλο διάστημα γι' αυτόν και στην τρίτη πάτησε παρκέ πριν τον Μπιρτς. Καλύτερος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, κέρδισε πόντους.

5. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (8 πόντοι, 2/3 τρίποντα σε 18 λεπτά)

Λίγα πράγματα στα τελευταία ματς, όμως αυτή τη φορά μπήκε με... τσαμπουκά, έκοψε ένα σουτ, πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε. Και πάλι όμως δεν έδωσε το κάτι παραπάνω, μέχρι να βάλει ένα κρίσιμο τρίποντο στα τέλη της τρίτης περιόδου, που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο. Στις αρχές της τέταρτης όμως άφησε χώρο στον Μίλερ να εκτελέσει, του έκανε και φάουλ και ευθύνεται για το τετράποντο που έστειλε τη διαφορά ξανά στους 14. Πρέπει να ανέβει, οι Πειραιώτες τον χρειάζονται και το γνωρίζει πολύ καλά και ο ίδιος.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 15 πόντοι, 6/16 σουτ, 4 ασίστ, 4 λάθη σε 29:30)

Πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο πέμπτο λεπτό (!) της αναμέτρησης και δυο λεπτά αργότερα έβαλε και τρίποντο από την κορυφή. Έπαιξε 17 από τα 20 λεπτά του πρώτου μέρους, έβαλε 10 πόντους και τράβηξε ως συνήθως το περισσότερο κουπί στην επίθεση. Άγγιξε ξανά τα 30 λεπτά σε ένα ματς που χάθηκε από νωρίς και χρειάζεται οπωσδήποτε έναν παίκτη δίπλα του για να αφοσιωθεί στις δουλειές που ξέρει να κάνει καλύτερα από κάθε άλλον στην Ευρώπη.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (βασικός, 2 πόντοι, 1/5 σουτ σε 18 λεπτά)

Είχε προβλήματα από πολύ νωρίς στο μαρκάρισμα του εξαιρετικού Νικολό Μέλι, σπατάλησε τις ευκαιρίες του να σκοράρει, μα έδωσε μάχες, είχε πάθος και έκανε ό,τι μπορούσε. Ξεκινά στη βασική πεντάδα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει ότι μπορεί να καλύψει το κενό του Γιώργου Πρίντεζη ούτε στο ελάχιστο. Χρειάζεται μια πραγματικά καλή εμφάνιση για να αισθανθεί πιο δυνατός, πιο σίγουρος για τον εαυτό του.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (βασικός, 0 πόντοι σε 8 λεπτά)

Δεν ξεκίνησε καλά, είχε ένα άτσαλο τελείωμα, μία λάθος πάσα, ένα επιθετικό φάουλ και δέχθηκε και μία τάπα. -5 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και αντικατάσταση στο τρίτο λεπτό. Δεν έπαιξε άλλο στο πρώτο μέρος. Γύρισε στο παρκέ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά και πάλι έμεινε ελάχιστα στο παρκέ. Δεν του ταίριαζε το ματς, ο ρυθμός και οι ανάλαφροι ψηλοί της Μπάμπεργκ και περιορίστηκε στο ρόλο του θεατή. Εντός κι εκτός παρκέ.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 11 πόντοι, 8 ριμπάουντ σε 27 λεπτά)

Αστόχησε απελπιστικά σε ένα εξ' επαφής λέι-απ, αλλά δεν "χαλάστηκε" και στην επόμενη φάση σκόραρε για τρεις από την κορυφή. Ήταν το μοναδικό του καλάθι στο πρώτο μέρος. Έβαλε τρομερό δίποντο, μετά από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, έβαλε άλλους τέσσερις πόντους στις αρχές της τέταρτης και στο τέλος του αγώνα είχε αγγίξει το double-double. Συνεπής, όπως πάντα, με πολλή ενέργεια, ο μοναδικός μαζί με τον Παπανικολάου και ενδεχομένως και τον Γιανγκ που μπήκε στο κλίμα του αγώνα.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 5 πόντοι, 2/3 σουτ σε 19 λεπτά)

Ξανά "αθόρυβος", δεν πήρε σουτ στην πρώτη περίοδο, αστόχησε σε δυο βολές, πήρε ένα ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ. Δεν χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβαλε ένα τρίποντο στο τρίτο και συνέχισε να κυνηγά στην άμυνα. Μέχρι εκεί όμως. Ψάχνει κι αυτός ένα μεγάλο ματς, έχει να κάνει τέτοιο από τη Γαλατασαράι στην έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (4 πόντοι, 1/5 σουτ σε 23 λεπτά)

Δεν ήταν "καυτός" όπως στα τελευταία ματς. Ίσως έπρεπε να πάρει περισσότερες προσπάθειες, με τον Ολυμπιακό συνεχώς πίσω με μεγάλη διαφορά. Κακή παρένθεση για τον Αμερικανό, που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, αλλά στη Γερμανία δεν βρήκε ποτέ ρυθμό ούτε στην άμυνα, ούτε και στην επίθεση.

27. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥ (0 πόντοι, 0/1 σουτ σε 2 λεπτά)

Ένα σουτ πήρε στο πρώτο μέρος, έκανε έρμπολ και αντικαταστάθηκε. Δεν ξαναπάτησε παρκέ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.