Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με τη Φενέρμπαχτσε

Το Euroleague Greece ακτινογραφεί την απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με τη Φενέρ, όπου έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για το "διπλό". Ποιοι ξεχώρισαν και τι έκαναν αναλυτικά όλοι οι "ερυθρόλευκοι".

Στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Τουλάχιστον διασφάλισε τη διαφορά που του δίνει αβαντάζ έναντι της συνέχειας. Διαβάστε αναλυτικά την απόδοση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (βασικός, 17 πόντοι, 2/2 βολές, 6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 30.49')

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / FENERBAHCE - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ήταν ο παίκτης που μπήκε στα παπούτσια του Σπανούλη. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 17 πόντους. Ξεκίνησε μάλιστα εντυπωσιακά με 11 πόντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά στη συνέχεια αντιμετώπισε προβλήματα από την άμυνα της Φενέρ, κυρίως αυτή με τις αλλαγές όταν κλήθηκε να επιτεθεί απέναντι στον Ούντο. Ήταν αρκετά εύστοχος, αλλά δεν ήταν δημιουργικός. Είχε μια ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριπάουντ, χωρίς να κάνει φάουλ. Κέρδισε 3 φάουλ και είχε το 3ο καλύτερο ranking με 15.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός, 5 πόντοι, 1 ριμπάουντ σε 23.39')

Έδωσε μάχες απέναντι στους Βέσελι και Ούντο, αλλά δεν ήταν ο γνωστός Κεμ Μπιρτς. Για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τον Σπανούλη, δεν είχε τα "έτοιμα" καλάθια. Είχε 5 πόντους (2/2 δίποντα), αλλά μόλις 1 ριμπάουντ, σε έναν τομέα που συνολικά "πλήγωσε" τον Ολυμπιακό. Ήταν στο παρκέ στα τελευταία λεπτά στο "καλό" σχήμα του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να κάνει τη διαφορά είτε μπροστά, είτε πίσω. Αμυντικά ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς και ως το τρίτο δεκάλεπτο θωράκισε την ερυθρόλευκη άμυνα.

5. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον κόουτς Σφαιρόπουλο

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (2 πόντοι, 1/4 σουτ σε 10.51')

Έπαιξε 11 λεπτά, δίνοντας κατά κύριο λόγο ανάσες στον Γιώργο Πρίντεζη. Σκόραρε μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Αστόχησε σε άλλα δύο δίποντα και ένα τρίποντο. Δεν βρήκε ρυθμό και σ' αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ. Στο χρονικό σημείο που οι Τούρκοι έπαιξαν με κοντό σχήμα (και τον Κάλινιτς στο "4"), βρισκόταν στον πάγκο. Τέλειωσε το ματς με αρνητικό ranking (-4).

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (4 πόντοι, 2/3 σουτ σε 8.49')

Χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλάζοντας τον Μάντζαρη και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν παρών στο σημείο που οι Πειραιώτες πήραν το διψήφιο προβάδισμα, βάζοντας και αυτό το λιθαράκι του. Όταν η Φενέρ άρχισε να πιέζει δεν ανταποκρίθηκε. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος δεν τον χρησιμοποίησε στο τέλος, προτιμώντας Μάντζαρη, Γκριν και έναν εκ των Λοτζέσκι και Παπανικολάου. Δεν είχε ασίστ και έκανε ένα λάθος, πιάνοντας "μονάδα" στο ranking.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (1 πόντος, 1/2 βολές σε 2.26')

Έπαιξε μόλις 2.26' στο πρώτο ημίχρονο. Πέρασε στο παρκέ όταν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε δίδυμο Ούντο-Βέσελι. Κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε μια βολή, αλλά δεν είχε άλλη παρουσία στο ματς, με εξαίρεση ένα λάθος.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (2 πόντοι, 1/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα σε 12.21')

Ήταν ο δεύτερος σέντερ στο rotation του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά έκανε δύο γρήγορα φάουλ σε 1.30' και αποχώρησε. Έπαιξε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο (τρίτο δεκάλεπτο κατά κύριο λόγο), έχοντας 2 πόντους (1/1 δίποντο), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα. Είχε 6 ranking. Η παρουσία του ήταν καλή, αλλά η εξέλιξη του ματς, δεν ευνοούσε την παρουσία στου στο "5".

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 13 πόντοι, 4/7 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 30.10')

Έδειξε από το ξεκίνημα ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση. Ξεκίνησε σκοράροντας το πρώτο καλάθι και τέλειωσε το ματς με 13 πόντους. Ήταν 2ος σκόρερ, δεύτερος ριμπάουντερ (7) και πρώτος σε κερδισμένα φάουλ (6). Στο τέλος πήρε φάσεις στο post, αλλά αντιμετώπισε τις παγίδες της Φενέρ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε παίζοντας με πλάτη στο καλάθι, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να δώσει τους πόντους που χρειαζόταν η ομάδα του.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 13 πόντοι, 4/7 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη σε 29.21')

Τρίτος σε χρόνο συμμετοχής. Έπαιξε πολύ στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πολύ καλή αμυντική παρουσία. Ξεκίνησε την επανάληψη με δύο τρίποντα τα οποία έφεραν τον Ολυμπιακό στο "Χ" και αποτέλεσαν το εφαλτήριο για την αντεπίθεση και το προβάδισμα του. Στο τέλος έδειξε κουρασμένος και έκανε λάθη (4). Δεν μπορούσε να βοηθήσει κόντρα στην πιεστική άμυνα των Τούρκων, όταν κλήθηκε να βάλει τη μπάλα στο παρκέ. Γενικότερα, όμως, ήταν μαζί με τον Γκριν και τον Πρίντεζη εκ των κορυφαίων, κάτι που φαίνεται και από το ranking του (16), που ήταν το μεγαλύτερο εκ των Πειραιωτών.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 6 πόντοι, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 28.27')

Ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι τρέχοντας με μαεστρία την ομάδα του Ολυμπιακού. Στο ημίχρονο είχε μοιράσει τις 4 από τις 9 ασίστ του Ολυμπιακού. Τέλειωσε το ματς με 6 τελικές πάσες (τις περισσότερες), αλλά είχε 4 λάθη. Είχε 2/7 τρίποντα (ακόμη 0/1 δίποντο, χωρίς να εκτελέσει βολές), αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτός να βγάλει την ομάδα του από το αδιέξοδο των τελευταίων λεπτών, όταν η Φενέρ έκανε ένα σερί 14-0.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (4 πόντοι, 1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 23.07')

Ήρθε από τον πάγκο και δεν κατάφερε να βρει ρυθμό. Τέλειωσε το ματς με 4 πόντους έχοντας 0/2 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μέτρησε ακόμη 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος, μαζεύοντας 5 βαθμούς στο ranking. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος τον εμπιστεύτηκε στο κρίσιμο τελείωμα του παιχνιδιού, πήρε ένα δύσκολο τρίποντο (προσωπική φάση), αλλά ήταν άστοχος. Δεν βρήκε τις φάσεις του.